Kaju Fıstığı Doğal Antidepresan Olarak Kullanabilirsiniz

Kaju fıstığının birçok sağlık yararları vardır. Ama hiç kimse bu fıstığın depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğundan haberdar değil.

Çoğu kişi beslenme yetersizliği ve fiziksel hastalıklar arasındaki bağlantıyı iyi anlar, fakat bunların çok azı beslenme eksikliği ve ruh sağlığı sorunları arasındaki bağlantıyı fark eder.

Depresyon beynin biyo kimyasal işlemler ile tetiklenen tamamen duygusal durumu olarak kabul edilir, ancak 2008 de Hint Psikiyatri Beslenme Dergisinde yayınlanan çalışmaya göre depresyon insan ömrünün uzunluğunu önemli ölçüde etkiliyor.

Yapılan çok sayıdaki araştırmalar sonucu, depresyon ve ruh hastalıklardan muzdarip kişiler de besin eksikliği olduğu bulunmuştur.

Beslenme bozuklukları ile ilgili bir doktor ile istişare yapmak geliştirilen çok yönlü tedavi planının önemli parçası olabilir.

kaju fıstığı

Kaju depresyonlu hastalarda rahatlama sağlayan, besin değeri bakımından çok zengin bir çerezdir. 

İşte kaju fıstığın içinde bulunup depresyona iyi gelen maddeler.

1. Triptofan

Triptofan vücudun düzgün çalışması için gerekli olan ve bazı maddelere karşı bir öncü olarak hareket eden bir diyet amino asittir.

Triptofan adlı madde serotonin ve niasin içerir, bu maddelerin üretimi ile vücutta kimyasal işlemler meydana gelir. Serotonin vücudun “mutluluk hormonu” dur. Bir kimyasal olayla triptofan sırayla serotonine ve niasine dönüştürür. Vücutta bulunan sağlıklı miktardaki serotonin depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

Ayrıca niasin, ya da B3 vitamini, vücutta bulunan ve depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olan organik bir bileşiktir.

Niasin ilaçlarının ve besin takviyelerinin yararları ile ilgili bir çok anekdot kanıt vardır ve bu alanda halen daha bir sürü araştırma yapılmaktadır.

Daha önceden yapılan bir çalışmada da triptofan bileşiğinin ruh hali ve depresyon belirtileri üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır.

2001 yılında Psikiyatri British Journal da yayınlanan bir makaleye göre sigaranın vücuttaki triptofan seviyesini düşürdüğü ve depresif bir ruh haline neden olduğu ve daha önce antidepresanlara olumlu yanıt vermiş hastalarda da depresif belirtilerin tekrarlanmasını neden olduğu bildirildi.

2. Magnezyum

Kaju depresyonun tedavisinde önemli bir besin bileşeni olarak zengin miktarda magnezyum içerir. Tam bir magnezyum kaynağıdır.

2009 da Avustralya Psikiyatri ve Yeni Zelanda Gazetelerinde yayımlanan çalışmaya göre, yüksek miktarda magnezyum alan depresyon hastalarının kısa sürede bu rahatsızlıktan kurtuldukları belirtildi.

Benzer şekilde, 2006 yılında Tıbbi Hipotez de yayınlanan çalışmada magnezyum eksikliğinin depresif belirtileri kötüleştirebilir etkisinin olduğu bulundu ve magnezyum tüketiminin depresyon ve diğer ilgili ruhsal sağlık sorunlarını tedavi etmek için bir tavsiye besin ölçüsü olduğu bildirildi.

Düzenli olarak kaju fıstığı yiyerek vücudunuzdaki magnezyum eksikliğinin önüne geçebilirsiniz. 30 gr kaju 82.8 mg magnezyum içerir.

3. Omega-3 yağ asitleri

Omega-3 yağ asitleri, sağlık için çok önemli olan temel yağlardır, ancak vücut bunları üretemez. Bu önemli yağ asitleri herkesin diyetinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Kaju fındık, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir kaynaktır.

Omega-3 yağ asitleri, merkezi sinir sistemi işlevlerinde önemli bir rol oynamaktadır ve klinik depresyon sıklığı ve yönetiminde önemli bir role sahip olabilir.

2003 de Amerikan Klinik Beslenme Dergisinde yayınlanan çalışmaya göre klinik depresyon düzeyi yüksek olan kişilerin vücutlarında ki yağ asitlerinin normal insanlara göre önemli ölçüde daha düşük miktarda olduğunu bildirdi.

2009 da MSS Nörobilim ve Therapeutics de yayınlanan çalışmaya göre, omega-3 yağ asitlerinin tekrarlayan klinik depresyonu olan yetişkin ve çocuk hastalarda önemli ölçüde rahatlama sağladığı ve semptomları azalttığı bildirildi.

Depresyonlu hastalarda, santral sinir sistemi sitokinler olarak adlandırılan inflamatuvar kimyasallar üretir. Bu sitokinler 2003 de Psikosomatik Tıpta yayınlanan çalışmaya göre depresyon belirtilerini şiddetlendirebilir.

2004 de Lipidler Sağlığı ve Hastalığı Dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, omega-3 yağ asitleri , depresyonun şiddetini teşvik eden bu sitokinlerin aktivitesini inhibe ediyor.

Önemli Notlar

  • Kaju zamanla vücutta konsantre olan, safra kesesi ve böbrek sorunları olan insanlarda sağlık sorunlarına yol açabilir oksalatlar içerir.
  • Kaju fıstığı önemli miktarda kalori içerir.
  • Kaju fıstığı önemli miktarda sodyum içerir.

Eğer depresyondan kurtulmak için düzenli olarak kaju fıstığı tüketmeyi düşünüyorsanız öncelikle bir doktora danışın.

Yorumla