Kan Dolaşımını İyileştiren 7 Harika Gıda

Sağlıklı bir dolaşım sistemi, uzun bir yaşam için oldukça önemli bir etmendir. Çünkü dolaşım sisteminin iyi olması besin maddelerinin, ulaşılması gereken yere iyi şekilde taşınabilmesi anlamına gelir. Kan dolaşımının egzersiz ve diyet değişikliği yollarıyla iyileştiği biliniyor.

Zayıf kan dolaşımından musdarip olanlar, dolaşımının iyileştirilmesine yardımcı olan bu gıdaları deneyebilirler.

1. Bitter Çikolata

Bitter çikolata, flavonoid açısından zengin olan kakaodan elde edilir. Flavonoid, farklı meyve ve bitkilerde doğal olarak bulunan bir besindir. Bu besinin kan dolaşımını iyileştirdiği bilinir.

İçecek ve tatlılarınıza ekleyebilir ya da sade şekilde tüketebilirsiniz.

2. Salatalık

Salatalık; C vitamini, potasyum ve diyet lifi bakımından zengin bir gıdadır. Çok az kalori içerdiğinden harika bir diyet öğesidir. Bol sıvı miktarına sahip olduğundan dolaşım sistemini iyileştirir. İçerdiği diğer besinler, vücudu toksin veya atık maddelerden arındırmaya yardımcı olur.

Sabahları suyundan bir bardak içebilir, sade şekilde yiyebilir veya salatalarınıza katabilirsiniz.

3. Kuşkonmaz Bitkisi

Kuşkonmazın doğal bir diüretik (idrar söktürücü) olduğu söylenir. Bu doğal olarak, toksinleri vücuttan attığı ve dolaşıma fayda sağladığı anlamına gelir. Lif, C vitamini, folat ve potasyum bakımından zengindir. Bu besinlerin iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olduğu bilinir ve dolaşım sistemine katkı sağlar.

Kuşkonmazı garnitür olarak kullanabilirsiniz.

4. Karadut

Karadutun kanı temizleme ve yeni hücre oluşumuna teşvik etme özellikleri olduğu bilinir. Karadut, fenolik bileşikler içeren çeşitli besin maddeleri, toksinlerin vücuttan atılımını sağlayan C vitamini ve hastalıklarla mücadelede vücuda yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir.

Karadutu kahvaltılık gevreğinize katabilir veya tatlı tariflerinde kullanabilirsiniz.

5. Sarımsak

Sarımsak, antioksidan özelliği ile kanı temizlemede doğal bir tiner görevi görür. Özellikle el ve ayak bölgelerindeki kan dolaşımını iyileştirir. Ayrıca tıkalı damarların temizlenmesinde de rol oynar.

Her sabah, bir diş taze çiğ sarımsağı bıçakla parçalara bölerek yutabilirsiniz. Bunu 40 gün boyunca yaparsanız, saç dökülmesi, saç beyazlaması, bağışıklık sistemi da dahil olmak üzere birçok sağlık faydasını göreceksiniz.

6. Kurt Üzümü – Goji Berry

Kurt üzümünün doğal bir ağrı kesici olduğu söylenir ve dolaşım zayıflığından kaynaklanan eklem ve kas ağrılarını azaltmada oldukça yararlıdır. Bu meyve, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan lif bakımından zengindir. Vücuttaki besin maddelerinin dolaşımını teşvik etmede yardımcı olur. Lif bakımından zengin olduğu için, sağlıksız bir dolaşım sisteminin başlıca sorumluları olan toksinlerden vücudu arındırır.

Kurt üzümünün suyunu içebilir, demleyebilir veya salatalarınızda kullanabilirsiniz.

7. Karpuz

Karpuz, likopen olarak bilinen bir besin açısından zengindir. Likopen, vücudun bağışıklık düzeyini arttırmada görevli doğal bir antioksidandır. Ayrıca vücutta kan dolaşımını iyileştirmede ve besinlerin vücuda taşınmasında rol oynadığı da bilinmektedir.

Yorumla