Kilo Almaya Neden Olan Durumlar – En Önemli 6 Neden

Obezite ve kilo alımı, birçok uzmanın belirttiğine göre salgın gibi yayılan çok büyük ve ortak bir sorundur.

Obezite, Türkiye deki en büyük sağlık sorunlarından biridir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin 2011-2014 verilerine göre, Türkiye’deki yetişkinlerin üçte birinden fazlası (% 36,5) obez.

Obezite yüksek tansiyon, kötü kolesterol, yüksek trigliseritler, yüksek kan şekeri, iltihaplanma, zayıf kemik sağlığı ve bunun gibi birçok sağlık sorununa neden olduğu için bu sorun ile mücadele etmek çok önemlidir.

New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir 2015 çalışması, vücut kitle indekisi yüksek olanların kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kas iskelet sistemi bozuklukları, kronik böbrek hastalığı, birçok kanser ve bir dizi kronik hastalık için bir risk faktörü olduğu belirlenmiştir.

kilo almaya neden olan durumlar

Kalp hastalığı, inme, Tip 2 diyabet ve bazı kanser türleri gibi obezite ile ilişkili durumlar ölümlerin önlenebilir önde gelen nedenlerinden bazılarıdır.

Obezite ile savaşabilirseniz, kendinizi birçok ölümcül hastalıktan koruyabilir ve daha uzun yıllar boyunca sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

Dengeli beslenmenin ve düzenli egzersiz yapmanın aşırı kiloyu azaltmanın en etkili yolları olduğu bir sır değildir.

Buna rağmen, bazı insanlar bekledikleri sonuçları asla elde edemezler. Sizinde durumunuz bu şekilde ise asla hayal kırıklığına uğramayın. Sabah rutininizde yanlış bir şeyler olabilir.

Kilo alımı söz konusu olduğunda, günlük sabah rutininiz çok büyük bir etkiye sahiptir. Güne yanlış bir şekilde başlamak, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmeye rağmen, kilo vermek yerine kilo almanıza neden olabilir. 

Uyandığınız anda, kilo vermenize ve daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacak bazı iyi alışkanlıklar izlemeniz gerekir.

İşte Kilo Almaya Neden Olan Durumlar

1. Aşırı uyku

Akşamları erken uyuyup sabahları erken uyanmak erkeği sağlıklı, zengin ve bilge yapar.” sözü sadece tekerlemelerdeki bir çizgi değildir. Aslında, erken uyanmak sağlığınız ve kilonuz için çok iyidir.

Dengeli ve düzenli uyumak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, bir gecede 10 saatten fazla uyuyanların gece boyunca yedi ila dokuz saat uyuyanlara göre daha fazla kilo aldıklarını ve obez olma risklerinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Çok fazla uyku ya da yetersiz uyku, iştahı uyaran hormon kortizol düzeyini de artırır, bu da aşırı yemeğe neden olur. Çok az uyumak da kilo verme çabanız için iyi değildir.

Ulusal Uyku Vakfı, yetişkinlerin her gece yedi ila dokuz saat uyumalarını tavsiye etmektedir.

2. Kahvaltıyı Atlamak

Kahvaltı günün ilk öğünüdür ve evden ayrılmadan önce her zaman kahvaltı yapmalısınız. Kahvaltıyı atlıyorsanız, kilo verme hedefinize ulaşmanız konusunda başarılı olamayabilirsiniz.

Kahvaltıyı atlamak metabolizmanızı ve vücudunuzun yağ yakma yeteneğini bozar. Sağlıklı bir kahvaltı yaptığınızda, vücudunuzun işlevlerini aktif hale getirmesi ve hatta glikoz seviyelerini stabilize etmesi için enerji düzeyinizi artırır.

Ayrıca, kahvaltı yapmak, kanınızdaki kortizol seviyesini düşürmenize yardımcı olur, bu da aşırı yeme ve daha fazla kilo almanıza engel olabilir.

Uluslararası Obezite Dergisi’nde yayınlanan bir 2003 araştırması, aşırı kilolu çocukların daha seyrek kahvaltı yaptığını göstermektedir. Pek çok çalışma sonuçlarına göre çocuklar kahvaltı yapmaya teşvik edilmelidir.

Uyandıktan sonra kahvaltı yapmak için çok beklemek, midenizdeki asit sularının üretimini artırabilir ve enflamasyonu ve gastrit belirtilerini tetikleyebilir.

Bu nedenle, yataktan çıktıktan sonra, ilk birkaç saatinde sağlıklı bir kahvaltı yapmak her zaman iyi bir fikirdir.

3. Kahvaltıda İşlenmiş Yiyecek Yemek

Kahvaltıyı yapmak kilo vermenize yardımcı olurken, kahvaltıda yanlış şeylerle beslenmek de kilo almanıza neden olabilir.

Sağlıksız bir kahvaltı sizi zayıf hissettirebilir, kilo almanıza ve kronik hastalıklara yakalanma riskinizi artırmaya neden olabilir.

Kilo vermek ve sağlıklı bir kiloyu korumak için, enerji veren ve tok hissetmenizi sağlayan lif, karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağ içeren sağlıklı bir kahvaltı yapın.

Bazı sağlıklı kahvaltı seçenekleri arasında fındık, meyveler, yeşil çay, kinoa, yulaf ezmesi, meyve suları ve sade yoğurt gibi besinler vardır.

Krep, hamur işleri, çörek, şekerli kahvaltı barları ve paketlenmiş meyve sularından uzak durun.

4. Sabahları güneş ışığının keyfini çıkarmamak

Sabah uyandığınızda, sadece içeride tembellik etmeyin. Dışarı çıkın ve güneşin tadını çıkarın. Sabahları güneş görmeyen yerlerde bulunmak kilo vermek çabanız için kötüdür.

Güneş ışığı metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Diyabet dergisinde yayınlanan bir 2014 çalışmasında, ultraviyole (UV) radyasyonun, D vitamininden bağımsız olarak, obezite ve belirtilerini baskıladığı bulunmuştur.

PLOS ONE dergisinde yer alan bir başka 2014 araştırması, sabahın erken saatlerinden gelen mavi ışık dalgalarının metabolizmanızı hızlandırdığı ve vücudunuzun uyanmasına yardımcı olduğunu bulmuştur.

Yani, sabah kalktığınızda, yürüyüşe çıkın veya açık havada yoga yapın. Vücut kitle indeksinizi düzenlemek için 20 ila 30 dakikalık güneş ışığı bile yeterlidir.

Çevre Bilimi ve Teknolojisinde yayınlanan bir 2011 araştırması, doğal ortamlarda egzersiz yapmanın, yeniden canlanma, enerji artışı ve pozitif etkileşim ile birlikte gerginlik, kafa karışıklığı, öfke ve depresyonun azalması ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

5. Su İçmemek

Kahvenizi veya çayınızı içmeden önce sabahları bir bardak su veya limon suyu içmelisiniz.

Sabahları aç karnına su içmek vücudunuzun sıcaklığını ayarlamasına ve besin dengesini sağlamaya yardımcı olur ve ayrıca sindirime de yardımcı olur. Ayrıca, su mideyi çabucak doldurur, bu nedenle kahvaltıda fazla yeme şansınız azalır.

2010 yılında Obesite’de yayınlanan bir çalışma, her ana öğünden önce 500 ml su tüketmenin daha fazla kilo vermeye neden olduğunu bildirmektedir.

Yani, kilo vermek istiyorsanız, güne bir bardak ılık su ile başlayın. En iyi sonuçlar için, suyunuza limon suyu ve bal katın. Ilık su, bal ve limonun birleşimi, midenizde daha fazla alkalin ortamı yaratır ve daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

6. Egzersiz Yapmamak

Kilo vermek için motive kalmak istiyorsanız, sabahları doğru zamandır. Bu yüzden sabah rutininize biraz egzersiz yapmak için zaman ayırmanız gerekiyor.

British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir 2013 araştırması, insanların sabahları aç karnına egzersiz yaparak % 20 daha fazla vücuttan yağ yakabileceğini bildirmektedir.

Ancak, egzersiz programınıza başlamadan önce kilonuzu izlemeniz gerekir. Obesite Dergisi’nde yayınlanan bir 2013 araştırması, her sabah tartıldıktan sonra spora başlayanların kilo vermede daha başarılı olabileceğini bildirmektedir.

Kilonuzu günlük olarak takip ettiğinizde, kilo almanıza neyin sebep olduğunu ve diyetinizde ne tür uygun değişiklikler yapabileceğinizi ve kilo vermek için egzersiz rutininiz hakkında daha net bilgi sahibi olacaksınız.

Sabah egzersizi söz konusu olduğunda, spor salonuna gitmeye gerek yoktur. Yürüyebilir, koşu yapabilir, yüzebilir veya bisiklete binebilirsiniz.

Ayrıca, egzersiz yapmaya başlamadan önce biraz açma germe egzersizleri yapmayı unutmayın.Bu egzersizler kaslarınızı gevşetmeye, zihninizi temizlemeye ve vücudunuzu güne hazırlamaya yardımcı olur.

Yorumla