Kilo Vermeye Yardımcı Olan Ev İşleri

Egzersiz yapmanın kilo vermek ve genel sağlığı korumak için en etkili yollardan biri olduğunu herkes bilir. Ancak, birçok kişi yoğun programları nedeniyle egzersiz yapmıyor.

Ama zamanın olmaması asla obezite, kalp hastalığı, diyabet ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilecek hareketsiz bir yaşam tarzı için bir bahane olmamalı.

Eğer uygun bir egzersiz için spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa vücudunuzu hareketli tutmak için başka yöntemleri deneyebilirsiniz. Buna ev işleri yaparak başlayabilirsiniz!

Evin tozunu alarak, ütü, temizlik, ev süpürme, yemek pişirme, bulaşık yıkama, bahçe temizliği gibi günlük ev işleriyle meşgul olarak kalori yakabilirsiniz.

Bu tür ev işlerini yaparken yakacağınız kalori miktarı yaptığınız işin türüne, süresine, zorluğuna, çalışma hızınıza bağlıdır. Ayrıca yaşınız, kilonuz ve metabolizma hızınızda bu durumda aktif rol oynar.

Bu faktörler ne olursa olsun, ev işleri yapmak kalori yakmak için harika bir yoldur. Ne kadar çok iş yaparsanız o kadar fazla kalori yakarsınız.

İşte kilo vermenize yardımcı olan en etkili 9 ev işi.

kilo vermeye yardimci olan ev isleri

1. Ev Toplama ve Ev Temizliği

Ev toplama ve ev bakımı başlı başına bir egzersizdir.

Hemen hemen her kadın günlük yaklaşık bir saat boyunca ev toplama işi ile uğraşır. Evi köşe bucak temizlemek için günlük en az bir saat vakit ayırmanız gerekir.

Günlük sadece 10 dakika toz alma işi yaparak üst ve alt kol kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca, kadınla her birkaç günde bir bütün evi silerler. Silme işlemini her zaman ileri doğru hareketlerle yapın. Bu şekilde 15-20 dakika ev silerek uyluk ve kalça kaslarınızı çalıştırıp bu bölgelerdeki yağları eritebilirsiniz.

Hafta sonları, kapı ve pencere temizliği için biraz zaman ayırarak sol ve sağ elinizi güçlendirebilirsiniz. Ayrıca, karın, kalça ve alt sırt kaslarını çalıştırmak için mümkün olduğunca yüksek yerlere ulaşıp temizleyin.

2. Ev Süpürmek ve Paspaslamak

Eviniz ne kadar düzenli olursa olsun eğer zemin temiz değilse eviniz pek düzenli görünmez. Yani evi paspaslamanın ve süpürmenin zamanı geldi.

Ev süpürmenin ve paspaslamanın kolları ve beli güçlendirmek ve ayrıca kalori yakmaya yardımcı olan faydaları vardır.

Süpürme ve paspaslama işlemi aerobik egzersiz gibi fayda sağlar.

3. Çamaşır yıkamak

Birçok kadının angarya bir iş olarak baktığı çamaşır yıkama işi aslında vücudun kalori yakmasını sağlayan bir iştir. Bunu bilmek sizi bu işi yapmak için motive edebilir.

Çamaşır işi ile uğraşmak, yıkamak, katlamak, ütülemek ve yerlerine kaldırmak oldukça fazla enerji gerektirir.

Çamaşırlarınızı çamaşır makinasına koymak yerine küvetinize doldurun, su ve deterjan döküp elinizle yıkayın. Çamaşırları yaklaşık 10 – 15 dakika birbirine sürerek ovalayın. Ardından temiz su ile durulayıp fazla suyunu sıktıktan sonra asın. Bu işler eller ve kollar için iyi bir egzersiz olacaktır.

Son olarak, kıyafetler kuruduğunda ütüleyin ve yerlerine kaldırın.

Bu işleri düzenli olarak yaparak kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

4. Bahçe işleri

Bahçe işi yapmanın meyve ve sebze alımını artırmanın ötesinde ekstra faydaları vardır. Fazladan kilo vermek ve sağlıklı kilonuzu korumaya yardımcı olabilecek bir fitness merkezi olarak çalışır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri göre, sadece 1 saatliğine bahçe işleriyle uğraşarak 330 kalori yakabilirsiniz. Aynı miktarda kaloriyi yakmak için bundan fazla yoğunlukta olan aktiviteler yapmak gerekir.

Bahçenizde toprak kazma, gübre karıştırma ve sulama işleri ile uğraşırken vücudunuzun alt ve üst bölgelerini beraber kullanırsınız. Sık sık durmak ve çömelmek duruş sağlığınız için oldukça faydalıdır.

Bahçe işleri uyluk, kol ve omuz kaslarını çalıştırmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, bahçecilik kalp hızını yükselterek kardiyovasküler sisteminizi güçlendirebilir.

5. Araba Yıkama

Araba severler için, sadece araba yıkamak bile kilo vermeye yardımcı olabilir. Standart, yarım saat arama yıkama işi ile uğraşarak 150 kalori yakabilirsiniz.

Araba yıkama esnasında kol, bacak ve karın kasları birlikte çalışır.

Her hafta sonu, müsait olduğunuzda bir sünger yardımı ile hafif sıvı deterjan kullanarak arabanızı yıkayabilirsiniz.

Bir adım daha ileri gidip arabanıza pata cila çekerek daha fazla kalori yakabilirsiniz.

6. Odun Doğrama

Kış aylarında, şömine için oduna çok ihtiyacımız oluyor. Hazır satılan odun yerine kalori yakmak için odunlarınızı kendiniz kesip doğrayabilirsiniz.

Evet, odun kırmak kesinlikle kilo vermenize yardımcı olur. Yaklaşık yarım saat boyunca odun kırarak 300 kalori yakabilirsiniz.

Ayrıca bu iş esnasında sırt ve omuz kaslarınız çalışacak, kardiyovasküler dayanıklılık ve gücünüz artacaktır.

Odun keserken ilk önce güvenliğinizi alın. Kaliteli bir balta seçin, ayrıca gözlük, eldiven ve bot gibi koruyucu giysiler giymeniz gerekir.

7. Kar Küremek

Kürekle kar atmak zor bir iştir, kış aylarında yapılacak en iyi egzersizlerden biridir. Ancak, kar küremesi herkes için uygun değildir.

Soğuk havalarda kürekle kar atarak fiziksel olarak formda ve sağlıklı kalabilirsiniz.

Kar küreyerek, saatte ortalama 300 ila 500 kalori yakabilirsiniz. Ayrıca bu iş kas dayanıklılığını geliştirir ve kalbinizi güçlendirir.

8. Boya Yapmak

Eğer ev tamiri konusunda yaratıcı bir kişi iseniz, bolca kalori yakmak için boya yapabilirsiniz.

Boya yaparken sürekli ayakta durursun, çömelirsin, oturursun ve yanında boya kovalarını taşırsın.

Ayrıca muhtemelen duvarlara yakın olan mobilyaları taşıyarak duvardan uzaklaştırmak durumunda kalacaksın. Hem fırça ile hemde rulo ile boya yapmanın vücuda faydası vardır.

Bu nedenle, bir saat boya yaparak kollarınızı çalıştırabilir, karnınızı sıkılaştırabilirve varsa göbek bölgesindeki yağlardan kurtulabilirsiniz. Boya yapmak tüm vücudu çalıştıran harika bir egzersizdir.

9. Yemek Yapmak

Yemek yapmak sağlıklı bir alışkanlıktır. Yemek yaparken kullandığınız soyma, doğrama, karıştırma, çırpma ve mutfak temizleme işleri kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Yoğun bir egzersiz için, kendi ekmeğinizi yapmaya başlayabilirsiniz – hamur yoğurmak zor bir iştir.

Alış verişe giderken arabayı kullanmayın. Bunun yerine, yemek için ihtiyacınız olan malzemeleri almak için markete yürüyerek gidin ve aldığınız malzemeleri taşıyarak geri dönün.30 dakika boyunca alışveriş çantaları taşımak iyi bir egzersizdir. Ağırlığı her zaman eşit olarak dağıtmaya özen gösterin.

 

Yorumla