Kış Depresyonundan Kurtulmanın Doğal Yolları

Kış depresyonu normal zamanlarda zihinsel sağlıkta herhangi bir sıkıntı olmayıp, her yıl aynı dönemde, genellikle kış aylarında, depresif belirtilere maruz kalınan bir duygu durum bozukluğu türüdür.

Kış depresyonu kadınlarda, ergenlerde ve genç erişkinlerde görülebilir.

Kış depresyonunun başlıca belirtileri depresyon, uyku sorunları, uyuşukluk, aşırı yorgunluk, sinirlilik, duygusuzluk, gayri faal durumlar, genellikle zevk alınan aktivitelere olan ilginin azalması, konsantrasyonun zorluğu ve hatta ölüm veya intihar düşüncesinin sık olmasıdır.

kış depresyonu nasıl geçer

kış depresyonu

Kış depresyonu nasıl geçer – Kış depresyonuna ne iyi gelir – İşte kış depresyonunun et etkili 10 doğal tedavi yöntemi.

1. Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz, kış depresyonunun tedavisinde çok etkilidir. Egzersiz hem ruh ve hemde beden sağlığını destekler.

Düzenli egzersiz hem rahatlatır hem de kan basıncını düzenlere, kalp rahatsızlığına ve kansere karşı koruma sağlar, kişiliğinizi geliştirir.

Uzmanlar, ruh halinizi düzeltmek için haftada 5 defa, günlük en az 60 dakika kadar egzersiz yapmayı bununda yaklaşık 35 dakikasında hızlı yürümenizi öneriyor. Yürüyüşün yanı sıra, hafif aerobik egzersizler ve yoga da bu konuda size yardımcı olabiliyor.

2. Doğal Işığın Keyfini Çıkarın

Evler ne kadar konforlu olursa olsun sürekli içeride oturmak insanı sıkar, açık havada, özellikle gün ortasında ve güneşli günlerde mümkün olduğu kadar doğal gün ışığına çıkmanız önemlidir.

Güneş ışığına çıkmamak mevsimsel affektif bozukluğun başlıca nedenlerinden biridir. Bu nedenle kış depresyonundan kurtulmak için dışarıya çıkmanız ve güneş ışığının keyfini çıkarmanız önerilir.

Özellikle sabah güneşi beynin içindeki doğal antidepresan düzeyini arttırmaya yardımcı olur.

Kış boyunca, gün içerisinde elinizden geldiğince çok güneşlenmeye çalışın. Jaluzileri açın, perdeleri geri çekin veya doğrudan güneş ışığında dışarıya çıkın.

Evinizde bile dışarıdaki ışığı yansıtan soluk renkleri seçmeye çalışın ve mümkün olduğunca pencerelerin yakınında oturun.

3. Işık Kutusu kullanın

Az camlı veya güneş görmeyen bir yerde yaşıyorsanız, hafif bir kutuya yatırım yapmak, depresyon belirtilerini önlemek ve tedavi etmek için en iyi yönteminiz olacaktır.

Işık terapisi, serotonin, noradrenalin ve dopamin gibi beyindeki nörotransmitterleri düzenleyerek ruhsal durumun iyileştirilmesinde etkilidir.

Bu tür terapilerde, gözleriniz belirli ve düzenli bir süre için yoğun ama güvenli miktarda ışığa maruz kalır. Işık tedavisi, nöron sağlığın düzenlenmesinin yanı sıra, sirkadyen ritim olarak adlandırılan iç biyolojik saatle ilgili problemleri düzeltmeye de yardımcı olur. Artı uykunuzu kontrol eden, vücudunuzdaki kimyasal hormon olan melatonin seviyenizi bastırır.

Mevsimsel depresyonla mücadele için beyninizi canlandırmak ve enerjinizi artırmak için sabahın ilk saatlerinde, günde en az 30 dakika ışık kutusu önünde oturmanız gerekiyor.

Piyasada kış depresyonu tedavisi için satılan farklı şekil ve boyutlarda ışık kutuları var. Günlük kullanımınız için uygun olanı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, beyaz mavi ışık kutuları kış depresyonuna dayanmada en etkili kutulardır.

4. D Vitamini Takviyesi Alın 

Vücudun D vitamini üretmek için ihtiyacı olan yeterince güneş ışığı olmayan bir yerde yaşıyorsanız D vitamini takviyesi almak çok önemlidir.

Güneş Işığı Vitamini” olarak bilinen D vitamini ruh halinizi iyileştirmede ve depresyon belirtilerini önlemede kilit rol oynar. Bu vitamin ruh hali yükselmesi ve mutluluk ile ilişkili beyin hormonu serotonin üretiminde yardımcı olur.

Doktora danıştıktan sonra D vitamini takviyeleri almak ruh halinin düzelmesine yol açar.

Vücudunuz D vitaminini gıdalar yoluyla da emebilir. D vitamini bakımından zengin olan süt, yumurta sarısı ve kemikli balıkları tüketebilirsiniz.

5. Omega-3 Yağ Asitleri Alın

Kış mevsiminde, duygusal sağlıkta önemli bir yere sahip olan omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet uygulamak önemlidir.

Omega-3 yağ asitleri sinir fonksiyonlarında ve ruh hali düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Yeterli miktarda omega-3 yağı asidi almak için somon, ton balığı, sardalya ve hamsi gibi soğuk su balıklarını bol yiyin.

Buna ek olarak, daha fazla keten tohumu, ceviz ve omega-3 takviyeli yumurta yiyebilirsiniz. Doktorunuza danıştıktan sonra da omega-3 yağ asidi takviyesi alabilirsin.

6. Sıcak Kalmaya Çalışın

Kış depresyonundan kurtulmanın yollarından birisi de sıcak kalmaktır. Kış aylarında artan depresyon ile mücadele etmek için sıcak kalmanız önemlidir. Soğuk hava size soğuk hissettirir.

Sıcak kalmak için sıcak içeceklerin tadını çıkarın ve sıcak yiyecekler yiyin. Vücudunuzun susuz kalmaması için düzenli kahve içmek yerine sağlıklı bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, evinizin sıcaklığının 18 ila 21 derece arasında olmasını sağlayın.

7. Kahveden Uzak Durun – Yeşil Çay İçin

Soğuk kış günlerinde bir fincan sıcak kahve içmek mükemmeldir. 1 ila 2 fincan kahve sizin sağlıksız olmasa da, fazla içmek fiziksel ya da duygusal sağlığınız için iyi değildir.

Çok fazla kafein almak uyku düzenini etkiler. Uyku bozukluğu, duygudurum bozukluğuna ve depresif belirtilere neden olabilir. Uzun vadede, dehidrasyona ve sürekli yorgun hissetmenize neden olabilir.

Normal kahve yerine, yeşil çay içebilirsiniz.

Antioksidanlar ve amino asitlerle yüklü olan yeşil çay, doğal bir şekilde depresyonun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. 

Özellikle, yeşil çayda bulunan amino asit teanininin stresini azaltır ve beyindeki dopamin düzeylerini artırarak psikoaktif özellikler sergiler.

Ruh halinizi yükseltmenize ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olması için günde 3-4 fincan yeşil çayın tadını çıkarın.

8. Günlük 10 Dakika Meditasyon Yapın

Kış depresyonunu tedavi etmek için gerekli olan başka bir kullanışlı silahta meditasyondur.

Meditasyon sakinleşmeye yardımcı olur. Zamanla olumlu duyguları arttırır, bu da mutluluğu artırır ve depresif belirtileri azaltır.

Meditasyon hem beden hem de zihni rahatlatır; bu da beynin mutluluk ile ilişkili bölümlerinde artan aktiviteye ve stresle ilişkili beynin kısımlarındaki etkinliğin azalmasına neden olur.

Meditasyon anksiyetenin azaltılması ve panik atakların önlenmesinde bile yararlıdır.

Ayrıca, kış depresyonu kısa bir 10 dakikalık derin nefes seansı ile tedavi edilebilir. Bu, mevsimlerin değişmesiyle oluşan dalgalanmaları daha iyi bir şekilde ele almanıza yardımcı olur.

Derin nefes aldığınızda, sakinleşmek ve rahatlamak için beyninize bir mesaj gönderir. Aynı zamanda yüksek stres seviyesine ve depresif belirtilere bağlı olan kortizol olarak adlandırılan hormon düzeyini düşürmeye yardımcı olur.

9. Bitter Çikolata Yiyin

Çikolata her zaman mutsuz anların tedavi edicisi olmuştur.

Bitter çikolatadan birkaç ısırık almak ruh halinizi önemli ölçüde düzenler. Bu etki esasen yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Bitter çikolata vücuttaki serotonin düzeylerini artırabilir.

Ruh halini düzeltmeye yardımcı olmak ve kış depresyonu ile mücadele etmek için, gündüz 1 ila 1½ gram bitter çikolatalı bir tatlı yiyin.

10. İnsanlarla Olan İlişkilerinizi Artırın

İlişkiler ve mutluluk birbirine bağlıdır. Bu nedenle, ilişkiler üzerine yoğunlaşmak kış depresyonu ile savaşmanın başka bir etkili yoludur.

Yapılan çalışmalarda güçlü ve geniş sosyal ilişkilere sahip kişilerin daha mutlu ve sağlıklı oldukları bulunmuştur.

Toplumsallaşma zihinsel sağlığınız için iyi olduğu için, tüm çabalarınızı önem verdiğiniz insanlarla paylaşmaya çalışın.

Sosyalleşmenin her zaman değerlilik ve aidiyet hissi uyandırdığını unutmayın.

Ek İpuçları

  • Kış aylarındaki kötü ruh halinden kurtulmak için renk terapisini deneyin.
  • Evinizi parlak ve canlı renklerle süsleyebilirsiniz.
  • Aromaterapi de hoşnutluk sağlayabilir ve hoş anılar uyandırabilir.
  • Hayata karşı iyimser bir tutum sergileyin. Güzel bakan güzel görür, güzel gören hayattan zevk alır.
  • Dinlendirici müzikler dinlemeye çalışın.
  • Zihinsel ve fiziksel rahatlama için güneşli sıcak bir yerde tatil yapabilirsiniz.
  • Öğle saatine kadar uyumayın, sabahları erken kalmaya çalışın.
  • Zihninizi yeni bir ilgi veya hobi ile aktif tutarak kış depresyonunun belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir.
  • Kış depresyonunu atlatamıyorsanız veya belirtileriniz daha ciddi ise danışmanlık veya bilişsel davranış terapisi gibi konuşma terapisini seçebilirsiniz. Bir destek grubuna katılabilir ve deneyiminizi başkalarıyla paylaşarak rahatlayabilirsiniz.

 

Yorumla