Köpeklerde Mevsimsel Alerjilerin Belirtileri

Tıpkı insanlar gibi, köpekler de mevsimsel alerjilerden muzdarip olabilirler.

Aslında mevsimsel alerjiler evcil hayvan sahiplerinin ve veteriner hekimlerin karşı karşıya kaldıkları başlıca sıkıntılardan biridir. Yaygın nedenlerle, ilkbahar, yaz ve sonbaharda daha sık görülür. Bununla birlikte, zamanında tedavi edilmez veya kontrol edilmezse, mevsimsel alerjiler yıl boyunca süren alerjiye dönüşebilir.

Mevsimsel alerji belirtilerini çok çeşitli alerjenler tetikleyebilir. Ağaçlar, çimenler ve polenler en büyük suçlulardır, ancak çevresel kirleticileri de göz ardı edemezsiniz.

Alerjenleri evcil hayvanlarınızdan uzak tutmak gerçekten zor olabilir. Ancak belirtilerin farkındaysanız, doğru tedaviyi doğru zamanda yapabilirsiniz ve tüylü arkadaşınızın rahatsızlığını en aza indirebilirsiniz.

köpeklerde alerji belirtileri

İşte köpeklerde mevsimsel alerjilerin en yaygın belirtileri.

1. Aşırı Kaşıntı

Köpeğiniz sürekli kaşınıyorsa, bu mevsimsel alerjilerin belirtisi olabilir.

Toz ve polenlere karşı hassas olan evcil hayvanlar arasında kaşıntıdan kurtulmak için mobilya ya da halıya karşı sürtünme son derece yaygındır.

Sürekli kaşıntı ve kaşınma kılların dökülmesine, travmaya ve ciddi cilt enfeksiyonlarına yol açabileceğinden, bu belirtiyi ciddiye almanız gerekir.

Köpeklerde cilt kaşıntısı için, organik elma sirkesi en iyi ilaçlardan biridir. Organik elma sirkesini ve eşit miktarda suyu bir sprey şişesine dökün. Bu karışımı köpeğinizin cildine günde birkaç kez püskürtün.

2. Kırmızı, Tahriş olmuş Cilt

Tıpkı insanlar gibi, köpekler de çevresel alerjenlere maruz kaldıklarında döküntü ve kurdeşen olabilirler.

Karın ve pençelerde, özellikle de ayak parmakları arasında kırmızı ve tahriş olmuş cilt bölgeleri görülebilir, çünkü bunlar çevresel alerjenlerle temas eden ortak vücut parçalarıdır.

Ayrıca kulaklar da alerjilere bağlı olarak iltihaplanabilir.

Düzenli banyo yaptırmak ve hijyen koşullarına dikkat etmek, kırmızı ve tahriş olmuş cilt sorunu ile baş etmede yardımcı olabilir.

3. Hapşırma

Hapşırma, köpeğinizin mevsimsel alerjilerden muzdarip olabileceğinin başka bir büyük işaretidir.

Mevsimlik alerjisi olan köpekler aşırı hapşırmaya başlayabilir. Bu duruma burundan ve gözlerden açık bir akıntı da eşlik edebilir. Ayrıca, hayvanın gözleri sulanabilir.

Hapşırma genellikle bir hafta içinde kendi kendine geçer.

Bununla birlikte, hapşırma aynı zamanda, kennel öksürüğünün , sinüs enfeksiyonunun veya burun akarlarının bir belirtisi olabilir, eğer köpeğiniz çok hapşırırsa, veterinerinize danışmanız en iyisidir.

4. Obsesif Yalama

Köpeğiniz ısrarla pençelerini ya da diğer vücut kısımlarını yalıyorsa, evcil hayvanınızın mevsimsel alerjilerden muzdarip olduğu anlamına gelebilir.

Evcil hayvanınız pençelerde yoğun kaşıntıya neden olabilecek polen, çim veya toza karşı alerjik olabilir.

Obsesif yalamaya neden olan diğer nedenler akar, pire, cilt kuruması, kesikler, sıyrıklar veya pençede sıkışmış bir tür yabancı cisim olabilir.

Köpeğinizin pençelerini ılık suda ıslatmak, kaşıntıyı ve dolayısıyla yalamayı hızlandırmak için, çimen, polen, küf, toz akarı ve diğer kirleticilerden kurtulmaya yardımcı olabilir. Patileri suya batırmadan önce suya birkaç yemek kaşığı elma sirkesi de ekleyebilirsiniz.

5. Sıcak Noktalar

Mevsimsel alerjiler nedeniyle, sıcak noktalar bile gelişebilir. Sıcak noktalar, alerjenlere ve tahriş edici maddelere bağlı olarak deride iltihaplı, enfekte olmuş lekelerdir. Ayrıca, sıcak noktalarda saç dökülmesi oluşabilir.

Sıcak noktalar, tüylü arkadaşınızı çok rahatsız edebilecek kötü ve son derece ağrılı yaralardır.

Alerjiklerin dışında, böcek ısırıkları, küçük bir yara ya da cildin kaşınmaya başlaması ve onları rahatsız etmesini sağlayan çizikler nedeniyle de köpeğin cildinde sıcak noktalar oluşabilir.

Sıcak noktaları tedavi etmek için bölgeyi iyice temizlemelisiniz. Varsa, su bazlı bir temizleyici veya antiseptik krem ​​kullanmak en iyisidir. Hangi ürünü kullanacağınız konusunda veterinerinize danışabilirsiniz.

Köpeklerde mevsimsel alerjileri tedavi etmek için ipuçları:

  • Mevsimsel alerjileri tedavi etmenin en iyi yolu, alerjenleri ortamdan uzaklaştırmaktır.
  • Evcil hayvanınızın yatak takımını haftada bir kez temizleyin ve biriken toz ve diğer parçacıklardan kurtulmak için haftada en az iki kez süpürün.
  • Köpeğinizin cildinden gelen kaşıntıyı gidermek ve çevresel alerjenleri ve polenleri temizlemek için köpeğinizi düzenli olarak yıkayın.
  • Düzenli pençe çorapları sadece kaşıntıyı hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda evcil hayvanınızın eve getirdiği alerjen miktarını da azaltır.
  • Belirtileri frenlemek için köpeğinize antienflamatuar bir diyet uygulayın.
  • Köpeğinize quercetin, bromelain, papain ve omega-3 yağ asitleri gibi alerji kesen takviyeler verin. Uygun dozaj için veterinerinize danışın.
  • Evcil hayvanınıza hindistan cevizi yağı verin. Yağın içindeki laurik asit, mevsimsel alerjiler tarafından tetiklenebilen maya üretiminin azaltılmasına yardımcı olur. Uygun dozaj için veterinerinize danışın.

Yorumla