Kör Sivilce Nasıl Geçer – En Etkili 10 Tedavi Yöntemi – Doğal ve Bitkisel Tedavi

Sivilceler pek çok nedenden dolayı tatsızdırlar, fakat en kötüsü olan kör sivilceler çok ağrılı ve sıkıntılıdır. Kör sivilce diğer sivilcelere göre daha ağrılı olabilir, çünkü cildin derinlerindedir ve sinirlere daha yakındır.

Diğer tüm sivilce türleri gibi, ciltte aşırı yağ çıkması sonucu tıkanmış gözeneklere yol açan aşırı yağ içeren yağ bezlerinden kaynaklanır. Ancak, yaygın sivilcelerin sahip olduğu tipik beyaz başı yoktur, çünkü cildin yüzeyinde değillerdir. 

Bu sivilce genellikle burun, kulakların arkasında ve yüzün farklı bölgelerinde gelişebilir. Bunlar normalde kırmızı renktedir, iltihap içermez ve boyut olarak da farklı farklıdır. Kör sivilceyi sıkılması genel yapılan bir hatadır, ancak bu sadece enfeksiyon riskini artıracağı için yapılmamalıdır.

Uygun hijyen, sağlıklı beslenme, bol uyku ve egzersiz, sivilcelerin oluşmasını ve çabuk toplanmasını önler.

Bazı kolay takip edilen ev ilaçları kör sivilcelerden kurtulmak için çok yardımcı olabilir. Aşağıdaki doğal ve bitkisel yöntemleri uygulamadan önce etkilenen cilt bölgesini suyla yıkayın ve iyice kurulayın.

İşte kör bir sivilce kurtulmanın en etkili 10 yolu.

1. Sıcak Kompres

Sıcak bir kompres, kan dolaşımını destekleyerek iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Kör sivilcenin başı açıldığında, içinde biriken bulaşıcı sıvı ortaya çıkacak ve iyileşme süreci başlayacaktır.

 • Bir bezi sıcak suda bekletin ve birkaç dakika boyunca kör sivilce üzerinde tutun. Bu işlemi sivilce başı oluşana kadar günde üç veya dört kez tekrar edin.
 • Alternatif olarak, sıcak siyah çay poşetini de kompres olarak kullanabilirsiniz. Siyah çayda bulunan tanenler de iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

2. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri, sivilcelere ve diğer salgınlara neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca cildi yumuşatır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Çay ağacı yağı, ciltte derinlere nüfuz eden ve tıkanmış gözenekleri açan bir temizleyici gibi çalışır. Cildinize uygulamadan önce ufak bir yama testi yapmak ve çay ağacı yağını uygulamadan önce sulandırmak önemlidir.

 1. Çay ağacı yağını 1 e 9 oranında su ile karıştırın.
 2. Karışıma bir pamuk topu batırın ve kör sivilce üzerine uygulayın. 10 dakika bekletin ve sonra ılık su ile yıkayın.
 3. Hafif bir nemlendirici uygulayın.
 4. Bu işlemi günde üç kez tekrarlayın.

Not: Hassas bir cildiniz varsa, çay ağacı yağını su yerine aloe vera jeli ile seyreltebilirsiniz.

3. Diş macunu

Bazı insanlar için diş macununu kör sivilcelere uygulamak çok yararlıdır. Ancak, hassas bir cildiniz varsa, diş macunlarının cildinizi tahriş edebilecek kimyasal maddeler içerdiğinden dikkatli olmanız gerekir.

Kör sivilce tedavisi için daima beyaz diş macunu kullanın. Beyaz diş macunu genellikle sivilce boyutunu azaltmaya yardımcı olan ve aynı zamanda ağrı ve kızarıklığı hafifleten nane veya karanfil yağı içerir.

 1. Yatağa gitmeden önce kör sivilce üzerine az miktarda beyaz diş macunu sürün. Bir gece boyunca bu şekilde bırakın.
 2. Sabah, yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
 3. Kör sivilce iyileşene kadar bunu günlük tekrar edin.

Not: Bu çözüm gün içinde de yapılabilir. Diş macunu en az bir ila iki saat boyunca sivilce üzerinde kalmalıdır.

4. Bal

Bal, kör sivilce ve diğer sivilce türlerinden sorumlu bakterilerle savaşmak için birlikte çalışan antimikrobiyal özelliklere ve antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca bal, nazik ancak derin bir temizleyici olarak çalışır, bu nedenle sivilce eğilimli cilt tiplerinde yara izi oluşmaz.

 • Organik balın içine bir pamuk topu daldırın ve etkilenen cilt bölgesine bolca uygulayın. 15 ila 20 dakika bekletin ve sonra ılık su ile yıkayın. Etkili sonuçlar için işlemi günde üç kez tekrarlayın.
 • Bir elmayı hamur haline getirin. Kalın bir maske yapmak için bir çorba kaşığı bal ile bir çorba kaşığı elma  püresini karıştırın. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve 10 dakika bekletin. Daha sonra cildinizi ılık su ile iyice yıkayın. Kör sivilceyi etkili bir şekilde iyileştirmek için bu yöntemi günde bir kez tekrar edin.

5. Süt

Süt, AHA olarak da bilinen alfa hidroksi asitler içerir, bunlar da ölü cildin dış tabakasını ve birikmiş yağ ve kirleri çıkararak gözenekleri açabilir. Ayrıca AHA cildinizi pürüzsüz hale getirir.

 • Bir pamuk topu kullanarak kör sivilce üzerine sütü uygulayın ve 10 dakika bekletin. Daha sonra alanı ılık su ile yıkayın. Bunu sivilce başı dışarı çıkana kadar günde üç kez yapın.
 • Alternatif olarak, ılık süt içine bir dilim ekmek koyun ve bir poultice yapmak için ıslatılmış ekmeği bir bez üzerine koyun. Bu işlemi iyileşmenin farkına varıncaya kadar günde iki kez tekrarlayın.

6. Limon Suyu

Kör sivilceyi ayrıca limon suyu ile de tedavi edebilirsiniz. Limon suyunda bulunan sitrik asit, sivilceyi kurutmak için bir büzücü olarak çalışır. Ayrıca bakteri ve kirleri gidermek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için bir temizleyici olarak çalışır.

 • Bir veya iki adet limon suyu çıkarın. Suya bir gazlı bez batırın ve iltihaplı bölgeye uygulayın. 20 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Görünür sonuçlar için bunu üç veya dört gün için günde iki veya üç kez tekrar edin.
 • Alternatif olarak, birer çorba kaşığı limon suyu ve gül suyunu birbirine karıştırın. Bir pamuk topunu kullanarak sivilce üzerine uygulayın. Yarım saat bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın. Bunu günde iki kez yapın.

7. Aloe Vera

Aloe vera, antibakteriyel özelliklere sahiptir ve etkilenen cilt bölgesinin kızarıklığını, şişmesini ve iltihaplanmasını önleyebilir. Ayrıca, iyileştirici özellikleri vücudun hasarlı dokuları yeniden inşa etmesine yardımcı olacaktır.

 1. Bir aloe vera bitkisinin yapraklarını kesin. Jel benzeri maddeyi ayıklayın ve iltihaplı bölgeye uygulayın.
 2. Cildinizi ılık su ile durulamadan önce 20 dakika bekletin.
 3. Olumlu sonuçlar elde edene kadar bu ilacı birkaç gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Not: Evde bir aloe vera bitkisi yoksa, piyasada bulunan jelleri de kullanabilirsiniz.

8. Epsom Tuzu

Kör bir sivilceden kurtulmanın bir başka etkili doğal yolu da Epsom tuzudur. Epsom tuzu, kör sivilce ile ilintili iltihap ve ağrıyı hafifletir.

 1. Yarım fincan sıcak suya bir çay kaşığı Epsom tuzu katın ve tuzun tamamen eriyene kadar karıştırın. Karışımın oda sıcaklığına soğumasını bekleyin.
 2. Bir pamuk topu kullanarak, ılık karışımı kör sivilce üzerine uygulayın. Kendi başına kurumaya bırakın.
 3. Kuruduğunda, su ile yıkayın.
 4. Sivilce başı doğal olarak ortaya çıkana kadar bu yöntemi iki veya üç gün boyunca günde birkaç kez tekrarlayın.

9. Elma Sirkesi

Elma sirkesi kan dolaşımını destekleyen ve aynı zamanda salgın ve cilt enfeksiyonlarını tetikleyebilen bakteriyel büyümeyi engelleyen antiseptik özelliklere sahip bir tonik harekete sahiptir.

 • Elma sirkesine bir pamuk topu batırın ve kör sivilce üzerine uygulayın, birkaç dakika bekletin. Elma sirkesinin asidik özelliği cildinizi yakabileceğinden çok uzun süre ciltte bırakmayın. Bunu günde birkaç kez yapın, böylece sivilce başı oldukça çabuk ortaya çıkar.
 • Alternatif olarak, bir bardak ılık suya bir çay kaşığı elma suyu sirkesi ekleyebilir ve her öğünden önce içebilirsiniz. Bu, vücudunuzun kan dolaşımını geliştirmeye yardımcı olur, bu da kör sivilcelerin oluşmasını önler.

10. Alkol ile Ovalama

Alkolün dezenfektan, yatıştırıcı ve soğutma özellikleri vardır. Ciltteki kiri temizlemeye ve gözenekleri tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Sonuç olarak, kör sivilce boyutu ve kızarıklığını azalacaktır.

 1. Pamuklu çubukları alkol ile ıslatın ve kör sivilce üzerine hafifçe sürün.
 2. Yarım saat bekletin ve etkilenen bölgeyi ılık suyla yıkayın.
 3. Sivilce başı cilt yüzeyinde görünene kadar bunu günde birkaç kez yapın.

Not: Alkol ile ovmak yerine, alkol bazlı kolonya da kullanabilirsiniz.

Bu ilaçları denedikten sonra herhangi bir rahatlama olmazsa, sivilce tedavisi için mevcut olan reçetesiz kremlerden ve temizleyicilerden birini deneyebilirsiniz. Ayrıca doktorunuza veya dermatoloğunuzdan tavsiyelerde alabilirsiniz.

Yorumla