“Korse Diyeti” Ölüm Riski Taşıyor

korse günde kaç saat giyilmeli

Kadınlar için güzel bir vücut yapısına sahip olmak en önemli konulardan biridir. Düzgün bir vücut yapısına sahip olmak hiç de kolay olmadığı gibi bunun için oldukça güçlü bir irade de gereklidir.

Yenilen içilen gıdalara dikkat etmek, sürekli  spor yapmak, kısacası sağlıklı yaşamla elde edilebilir ideal bir vücut yapısına ulaşmak maalesef her zaman mümkün olmuyor. Küresel bir sorun olan obeziteye meyilli olmak da araya girince, genellikle, düzgün bir vücut yapısından söz etmek yersiz oluyor.

Bunun çaresi  ise korkulu diyetler, bitmeyen egzersiz hareketleri, doğal olmayan ve sağlıksız beslenme ve son yılların trendi sayılan korseler oldu. Sağlıklı beslenme ve spordan başka tüm yöntemler sağlıklı kilo vermek için uygun yöntemler arasına kesinlikle girmez. Ama ne yazık ki, kadınlar için sağlıktan daha çok hızlı kilo vermek önemli olduğundan kadınlar bazen hayati riske girmeyi bile göze alıyorlar.

Son zamanlarda yeni bir zayıflama yöntemi yayıldı. “korse diyeti” yada “korse ile incelme“olarak adlandırılan bu zayıflama yöntemi eziyetsiz ve yorulmadan kilo verdirdiği için oldukça dikkat çekiyor. Bayanlar genelde korse takmayı mide kelepçesinin yerine kullanıyor. Aynı zamanda kadın uyurken bile bel incelmesi sağlayan bu korseler belirli bir süre takılarak belde incelik sağlayabileceği söyleniyor.

Korse günde kaç saat giyilmeli

Yöntemin özü ise çok basit. Günde sadece iki saat bu korseyi takmak yukarıda etkiye görmek için yeterli geliyor. Ancak sonuçlardan anlaşılıyor ki, kadınlar hemen sonuç elde etmek amacıyla korseyi 2 saat değilde, 12 saat boyunca takmayı seçiyor. Bu tür kullanım ise kemik dokusunun değişmesine yol açıyor. Bundan dolayı nefes almak zorlaşıyor, iç organlar  sıkışıyor, kan dolaşımı bozuluyor  ve en kötüsü ise herhangi bir organı sıkarak faaliyetini durdurabiliyor.

Ortopedi uzmanlarından alınan bilgilere göre korse tedavi amacıyla kullanıldığında çok faydalı bir giyecek. Mesele kilo vermek olduğunda ise ölüm riski bile taşıyor. Bir uzman tavsiyesi olmadan kullanılan korseler vücuda yarar sağlamaz. Kısa süreli kullanılan korseler istisna, kalan tüm korseler insan sağlığı için tehlike yaratıyor.

Tedavi amaçla takınılan korseler doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Örneğin, karın korseleri var ki, bu korseler doktorlar tarafından yeni anne olmuş kadınlara karnın sarkmaması, sporculara belde” qrija “oluşmaması için önerilir. Omurilik ameliyatı geçiren insanlar için özel korseler var ki, onlar bile vücuda daha ağır yük binmemesi için yazılır. Bu tür korselerin yan etkisi yoktur. Ama ince bel ve güzel fizik aşkına kullanılan korseler vücuttaki kemik bütünlüğünün bozulmasına neden olabilir.

Uzun süre dar korse giymek kaburgaları sıkıştırdığından korse çıkarıldığı zaman uzun süreli bel ağrılarının oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda, uzun süre sıkışık kalan kemikler bir süre sonra sıkıldığı şekilde kalmaya başlıyor ki, doktorların tabirince bu  kemik deformasyonunun ilk aşamasının başlaması demektir. Ortopedik bilimine göre, kısa süreli olsa bile korse giyilecekse, korse mutlaka vücut şekline uygun seçilmeli ve aşırı sıkılmamalıdır.

Zaman geçtikçe, yaklaşık her 1 saatten sonra korse bir ilmik boşaltılmalıdır. Özellikle görsellik açısından takınılan korseler sırasında yiyip içtiklerinizle birlikte korsenin sıkma derecesi çift kat artmış oluyor.

Korse çıkarılırken tüm düğmeleri aynı anda açılmamalıdır. Korsenin hızlı bir şekilde çıkarılması sıkışmış olan kan damarlarına hızla kan girmesine neden olacak, bunun akabinde oluşan ani rahatlama önce hoş etki etse de sonradan ağrı ve nefes darlığına yer verecektir. 10-15 dakika boyunca yavaş yavaş çıkarılan korseler vücut kemik yapısının da az zedelenmesini sağlar. Aynı zamanda, eğer kilo vermek ve forma girmek için korse kullanmak gerekiyorsa mümkün olduğunca bu yöntem doktora danışıldıktan sonra yapılmalıdır.

Tedavi amacıyla kullanılmayan korseler her zaman zararlıdır zararlıdır ve mümkün olduğunca kullanımından kaçınılmalıdır.

Bu yazımızın altına korse kullananlarında yorumunu alırsak hep beraber bu konuda fikir paylaşımında bulunabiliriz.

Yorumla

1 Yorum

  • ölümcül korse diyeti yapmak yerine sağlığa hiçbir zararı olmayan toparlayıcı korse kullanabilirsiniz.