Ksilitol Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Hali hazırda uygulanan en modern diyetlerde bile ksilitol kullanılmaktadır. Bu nedenle bu yazımızda siz değerli takipçilerimize ksilitol hakkında bilinmesi gereken her şeyi ve sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini anlatmaya çalışacağız.

Ksilitol‘un şeker gibi bir tadı vardır fakat şeker gibi yüksek kalorili değildir ve kan şekeri düzeyini ani bir şekilde artırmaz.

Çeşitli çalışmalar sonucunda anlaşılmıştır ki ksilitolun çeşitli diğer önemli faydalarının yanı sıra diş sağlığına da oldukça faydası vardır.

Ksilitol Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ksilitol, şeker alkolü (veya polialkol) olarak adlandırılan bir maddedir.

Şeker alkolleri, şeker molekülü ve alkol molekülünün melezi gibidir. Bunların yapısı dil üzerinde tat reseptörlerini uyarmaya yarar.

Ksilitol çok küçük miktarlarda da olsa meyve ve sebzelerde de bulunur. Bu nedenle doğal olarak kabul edilir. İnsan vücudu bile, normal metabolizma aracılığı ile küçük miktarlarda ksilitol üretir.

Bu madde ayrıca şekersiz sakızlar, şekerler, nane şekerleri, diyabet dostu gıdalar ve ağız bakım ürünlerinde de  yaygın olarak kullanılır.

Ksilitol normal şeker gibi bir tada sahiptir, ancak şekerden % 40 daha az kalori içerir:

  • Sofra şekeri gram başına 4 kalori,
  • ksilitol ise gram başına 2.4 kaloridir.

Ksilitol, temel haldeyken aşağıdaki resimdeki gibi beyaz bir toz halindedir:

ksilitol-nedir-nasil-kullanilir

Ksilitol

Açıkçası Ksilitol rafine edilmiş bir tatlandırıcıdır. Bu nedenle herhangi bir vitamin, mineral ya da protein içermez.

Ksilitol  ağaçlardan işlenebildiği gibi aynı zamanda huş adı verilen bir bitki lifini dönüştüren bir endüstriyel işlem sonrası da elde edilebilir.

Şeker alkolleri teknik karbonhidratlar olmasına rağmen, bunların çoğu, kan şekeri düzeylerini yükseltmez ve bu nedenle popüler tatlandırıcılar olarak piyasaya sürülen düşük karbonhidratlı ürünlerdir.

Yukarıda geçen alkol kelimeleri sizi korkutmasın. Çünkü bahsi geçen alkolün insanları sarhoş eden alkol ile bir ilgisi yoktur. Şeker alkoller alkolikler için güvenli olduğu gibi tüm diyet yapan insanlarda rahatlıkla kullanabilirler.

Sonuç: Ksilitol bir tür tatlandırıcı şekerdir. Bazı bitkilerde bulunur. Şeker gibi bir tadı vardır, ancak şekerden % 40 daha az kalori içerir.

Kan Şekeri veya İnsülini Yükseltmez

Ksilitol çok düşük miktarda şeker içerir, ilave şekerler ve yüksek fruktozlu besinlerin olumsuz etkilerinden biriside kan şekeri ve insülin düzeylerini çok fazla yükseltmektir.

Bu tarz besinler gereğinden fazla tüketildiğinde her türlü metabolik sorunlara yol açabilir.

Ksilitolün içeriğinde fruktoz bulunmadığı için kan şekeri ve vücuttaki insülin düzeyinde her hangi bir değişikliğe yol açmaz.

Bu yüzden şekerin zararlı etkileri ksilitol için geçerli değildir.

Glisemik indeks (gıdaların kan şekerini yükseltmesindeki hız ölçüsü) oranı normal şeker ile karşılaştırıldığında 60-70 birimlik bir fark vardır.

Ayrıca diyet amaçlı kullanıldığı zaman şekere göre % 40 daha az kalori içerdiğinden daha fazla kilo verdirir. Kısacası insan bünyesine dost olan bir tatlandırıcıdır.

Ksilitol diyabet, pre-diyabet, obezite ve diğer metabolik sorunları olan insanlar için mükemmel bir şeker alternatifidir.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki bu madde diyabet semptomlarına iyi gelmesinin yanı sıra karın bölgesinde oluşan yağlanmaların yani göbeğin erimesine de fayda eder.

Ksilitolun diş sağlığı içinde önemli faydaları vardır

Birçok diş hekimi ksilitol şekerli sakız kullanmanızı önerir.

Çok sayıda yapılan çalışmalar sonrası ksilitolün diş sağlığı ve diş çürümesinin önlenmesi için güçlü faydaları olduğunu göstermektedir.

Çünkü diş çürüğü için önemli risk faktörlerinden birisi bir ağız bakterisi türüdür( Streptococcus mutan). Ayrıca ağızda oluşan plaklardan da bu bakteri sorumludur.

Bu oral bakteriler vücudumuzdaki glikozlar ile beslenirler. Şeker yerine ksilitol kullanmanız ağzınızdaki bu bakterilerin azalmasına hatta tamamen ölmelerine yardımcı olacaktır.

Yapılan bir çalışmada, ksilitol ile tatlandırılmış sakızın bu bakterileri  %27-75 oranında azalttığı gözlemlenmiştir.

Ksilitol Çocuklarda Kulak Enfeksiyonlarını Azaltır

Ağız, burun ve kulaklar birbirine bağlıdır.

Bu nedenle ağızda yaşayan bakteriler, çocuklarda yaygın bir sorun olan kulak iltihaplanmasına neden olabilir.

Tekrarlayan kulak iltihabına sahip çocuklarda yapılan bir çalışmada, ksilitol ile tatlandırılan sakızın günlük kullanımı enfeksiyon oranını% 40 oranında azaltmıştır.

Ksilitol ayrıca bakterilerin bir bölgeye yapışması ve enfeksiyona yol açma yeteneğini azaltarak bakteri mücadelesine yardımcı olur.

Ksilitolun diğer potansiyel sağlık yararları

Kolajen vücuttaki en bol protein olup deri ve bağ dokularında büyük miktarlarda bulunur.

Sıçanlarda yapılan çalışmalarda, ksilitolün, yaşlanmanın cildin üzerindeki etkilerini önlemeye yardımcı olabilecek kollajen üretimini artırabileceğini göstermiştir.

Ksilitol ayrıca sıçanlarda kemik hacminin ve kemik mineral içeriğinin artmasına yardımcı olarak kemik erimesi hastalığına karşı koruyucu bir etki göstermiştir. 

Ksilitol ağızdaki “kötü” bakterileri öldürse de, bağırsaktaki dost bakterileri besleyebilir, ki bu iyi bir şeydir.

Bu bağlamda, çözünür lif gibi çalışır.

Ksilitol, Köpeklere Son Derece Zehirlidir

İnsanlarda, ksilitol yavaş yavaş emilir ve insülin üretimi üzerinde ölçülebilir bir etkisi yoktur.

Ne yazık ki, köpekler hakkında aynı şey söylenemez.

Köpekler ksilitol yerken, vücutları yanlışlıkla glikoz yediklerini ve büyük miktarda insülin üretmeye başladıklarını düşünürler.

Bu olduğunda, köpeğin hücreleri kan dolaşımından glikoz almaya başlar. Bu hipoglisemiye (düşük kan şekeri seviyeleri) yol açabilir ve düpedüz ölümcül olabilir.

Ksilitol, köpeklerde karaciğer fonksiyonu üzerinde de zararlı etkilere sahip olabilir, yüksek dozlarda karaciğer yetmezliğine neden olur.

Bir köpeğin etkilenmesi için sadece 0,1 g alması yeterlidir, bu hemen hastalanmasına yeterlidir. Bu, tek bir parça sakızda bulunan miktardan daha azdır.

Yani eğer bir köpeğiniz varsa, ksilitolu ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Köpeğinizin yanlışlıkla ksilitol yediğini düşünüyorsanız, hemen veterinere götürün.

Yan Etkiler ve Dozaj

Ksilitol çok fazla tüketildiğinde yan etki yapabilir.

Şeker alkolleri bağırsağa su çekebilir veya bağırsak bakterileri tarafından fermente edilebilir.

Buda, gaz, şişkinlik ve ishale yol açabilir.

Ancak, vücut ksilitol için kendini ayarlayabilir. Ksilitol alımı yavaş yavaş yükseltilirse vücut kendini buna adepte eder ve herhangi bir olumsuz etki yaşamazsınız. 

Bununla birlikte, ksilitolün uzun süreli tüketimi tamamen güvenli görünmektedir.

İnsanlar her tür şeye tat vermek için şeker alkolleri kullanırlar … kahveler, çaylar ve çeşitli tarifler. Şekeri aynı miktarda ksilitol ile değiştirebilirsiniz.

Eğer İrritabl Bağırsak Sendromu ya FODMAPs alerjiniz varsa, ksilitol alırken dikkatli olun ve doktorunuza danışın.

Yorumla