Kullanılmış Çay Poşetlerinin Bilinmeyen Faydaları

Çay, sudan sonra dünyada en çok tüketilen ikinci içecektir. Tek kullanımlık çay poşetlerinin yaygınlaşmasından sonra çay içmek ve demlemek de haliyle yaygınlaştı. Özellikle tek kullanımlık çay poşetleri, hem pratik hem kolay olması nedeniyle çok tercih edilmektedir. Yeşil çay, siyah çay, papatya çayı, nane çayı ve daha birçok farklı bitki çayı türleri poşet çay şeklinde piyasada mevcuttur.

Birçok kişi, çay poşetlerini tek kullanımlık ürünler olarak düşünür. Bir çay poşeti ile genelde bir fincan çay demlendikten sonra kullanılmış çay poşetleri çöpe atılır.

Aynı çay poşetini bir başka fincan çay demlemek için belki kullanamazsınız. Veya demliğin içinde çay otu ile demlediğiniz çayı içtikten sonra çay otunu çöpe dökersiniz. Ancak bazı insanlar kullanılmış çay otlarını çeşitli faydaları için değerlendiriyor…

Göz morluklarını tedavi etmek, göz altı torbalanmasını azaltmak ve önlemek, minör yanıkları iyileştirmek, ağız kokusu gidermek vb. birçok alanda bu kullanılmış çay otları kullanılabiliyor. Ayrıca, inanılmaz şekilde çok faydalı, mükemmel ve benzersiz başka faydaları da vardır.

Kullanılmış Çay posetlerinin Faydaları

İşte kullanılmış çay poşetlerinin işe yarar şekilde kullanıldığı 10 müthiş alan.

1. Sert Etleri Yumuşatır.

Çay, sert etleri yumuşatmak için doğal bir et yumuşatıcı olarak görev yapan tanenler içerir. Aslında, eti siyah çaydan geçirmek, yapacağınızı yemeği çok daha lezzetli bir yemek haline getirebilir.

Artı, benzersiz bir lezzet katıyor.

 • Kullanılmış siyah çay otlarından 4 yemek kaşığı bir kaba koyun.
 • Çay otlarının üzerine sıcak su dökün.
 • 10 dakika boyunca üzerini kapatın ve bekletin. Sonrasında suyunu süzün.
 • Etinizi 3 ila 4 saat boyunca bu süzdüğünüz su içerisinde bekletin.
 • Şimdi, etinizi istediğiniz şekilde pişirin ve mükemmel lezzeti tadını çıkarın.

2. Buzdolabı Kokusunu Giderir.

Buzdolabınızda oluşan kötü kokuların arkasındaki sebep ne olursa olsun, kullanılmış çay otları ile kötü buzdolabı kokusundan kurtulabilirsiniz.

Bu, kokmuş buzdolabının deodorize edilmesinin güvenli ve etkili bir yoludur. Kullanılmış çay otları sadece kötü kokuyu gidermekle kalmaz aynı zamanda buzdolabınızın daha güzel kokmasını sağlar.

 • 3. veya 4. adet kullanılmış çay poşetini buzdolabınızın uygun bir yerine bırakın.
 • Veya az demlenmiş bir çayı buzdolabında açık bir kapta saklayabilirsiniz.

3. Toprağı Zenginleştirir.

Kullanılmış çay otları toprağı zenginleştirmek için kullanılabilir. Çay otu, içeriğinde besin maddeleri ve tanik asit barındırdığı için oksijenizasyonu artıracak ve toprakta bitki yetiştirirken daha güçlü kökler oluşmasına yardımcı olacaktır.

Organik gübre, daha kaliteli sebze, bitki veya çiçek yetiştirmek için önerilir.

 • Kullanılmış çay otları ile az demli bir çay yapın. Çayın soğumasına izin verin, sonra sıvıyı toprağa dökün.
 • Ayrıca, kullanılmış çay otlarını direk olarak toprağa serpebilirsiniz.

4. Yemeklere Lezzet Katar.

Kullanılmış çay otları aynı zamanda yemek pişirilirken kullanılabilir. Bazı yemeklerinize zarif bir lezzet kattığı gibi sağlığınız için de yararları vardır.

 • Kullanılmış birkaç yasemin çayı, yeşil çay veya papatya çayı poşetlerini bir miktar su dolu bir kaba bırakın, birkaç dakika bekletin.
 • Çay poşetlerini sudan alın, makarna veya pilav yapımında bu suyu kullanın.

5. Doğal Yağ Sökücü Olarak Kullanabilirsiniz.

Kullanılmış çay poşetleri, kirli bulaşıkları yağdan arındırmak için kullanılabilir. Çaydaki taninler yağları arındırarak bulaşıklarınızın daha kolay temizlenmesine yardımcı olur.

Artı, çay mükemmel bir koku giderici olup bulaşık makinenizin veya lavabonuzun daha güzel kokmasını sağlar. Ayrıca, kullanılmış çay poşetleri deterjanlara veya sabunlara alerjisi olanlar için mükemmeldir.

 • Yağlı bulaşıklarınızı ılık suyun içine koyun.
 • Kullanılmış çay poşetlerini suya koyun.
 • 1 ila 2 saat bekleyin. Ağır yağ lekesi içeren bulaşıklar için bir gece bekletin.
 • Son olarak, bulaşıkları her zamanki gibi yıkayın. Ne kadar kolay temizlendiğini göreceksiniz.

6. Ortamın Havasını Tazeler.

Çay, antibakteriyel özelliklere sahiptir ve evdeki kötü kokuları gidermek ve odalarınıza güzel bir koku yayılmasını sağlamak için kullanılabilir.

 • Kullanılmış çay poşetini güneşte tamamen kurutun. Birkaç damla sevdiğiniz bir çeşit esans ekleyin ve evde kullanılan oda spreyiniz hazır. Çay poşetinizi arabanıza, mutfağınıza, banyoya ya da güzel kokmasını istediğiniz başka bir yere asabilirsiniz. Eğer siyah çay yerine çeşitli bitki çayları kullanırsanız, daha da güzel kokular elde edersiniz.
 • Başka bir seçenek de, kullanılmış çay poşetlerinden demlenmiş 2 çay bardağı çayı bir oda spreyinin şişesine dökmektir. 4 çorba kaşığı limon suyu ve birkaç damla en sevdiğiniz esanstan damlatın. İçeriği iyice karıştırmak için şişeye sallayın, sonra da gerektiğinde püskürtün.
 • Kullanılmış lavanta kokulu çay poşetlerini arabanızın koltuk kılıflarında doğal hava temizleyicisi olarak da kullanabilirsiniz.

7. Evinizdeki Böcek ve Haşereleri Uzaklaştırır.

Kullanılmış çay poşetleri, özellikle nane aromalı olanlar, sivrisinek, böcek, karınca ve sineklerin ortamdan uzaklaşmasını sağlar ve üremesini engeller. Haşere ve böceklerin çayın kokusu ve tadından nefret ettikleri bilinmektedir.

Ayrıca, evinizdeki çiçekleri de böcek ve çeşitli haşerelerden ve mantar enfeksiyonlarından korur.

 • Kullanılmış çay poşetlerini güneş altında kurutun ve bunları dolaplara, raflara veya böceklenmenin yoğun olduğu yere koyun.
 • Kullanılmış çay poşetleri ile bir çay demleyin. Soğumaya bırakın ve çözeltiyi bir sprey şişesine aktarın. Çözeltiyi, evinizdeki çiçeklerin yaprakları üzerine püskürtün.

8. Deri Ayakkabıları Temizler

Deri ayakkabılar pahalı ve şık görünümlüdür, ancak ayakkabıları temiz ve kokusuz tutmak genelde sorun olmaktadır. Kullanılmış çay poşetleri kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

 • Henüz kullandığınız hafif nemli bir çay poşeti ile deri ayakkabılarınızı, dairesel hareketlerle silerek temizleyin. Sonra ayakkabılara parlaklık katmak için yumuşak bir bez kullanarak güzelce bir ovun.
 • Deri ayakkabılardaki ayak kokusunu azaltmak için, kullanılmış çay otlarından ayakkabınızın içerisine 1 çorba kaşığı kadar serpin ve gece boyu bekletin. Bu yöntem, ayakkabı içerisindeki nemi azaltır ve kokuyu giderir. Nemli ortamlarda üreyen koku veren bakterilerden kurtulmayı kolaylaştırır.

9. Ahşap ve Cam Temizleyici Olarak Kullanılabilir.

Ayna ve camlardaki lekelerden kurtulmak ve mobilyalarınızı parlatmak için kullanılmış çay poşetlerini kullanabilirsiniz. Çaydaki taneler, yağ sökücü görevi yapar, aynalarınıza ve ahşap ürünlerinize parlaklık kazandırır.

 • Kullanılmış çay poşetlerini kullanarak bir demlik çay hazırlayın. Soğumasını bekleyin, daha sonra yumuşak bir bezi çayın içinde ıslatın ve sıkın, aynanın yüzeyini hafifçe silin. Daha sonra temiz bir kuru bez ile kurulayın.
 • Kullanılmış çay poşetlerini kullanarak bir demlik çay hazırlayın. Soğumasını bekleyin Sıvıyı bir sprey şişesine aktarın. Temizlemek istediğiniz mobilyaların üzerine püskürtün. 5 dakika bekleyin, daha sonra tüy bırakmayan, temiz bir bezle silin.

10. Paslanmayı Önler.

Mutfak veya bahçe aletlerinde paslanma sorunu yaşıyorsanız, kullanılmış çay poşetleri bu sorunu kolayca çözebilir.

Kullanılmış çay poşetlerinin zayıf tanik asit içeriği pas sökmeye yardımcıdır. Hatta oksidasyonu ve daha da paslanmayı engeller.

 • Birkaç tane kullanılmış çay poşeti kullanarak çok demli bir çay yapın.
 • Çayın soğumasını bekleyin ve paslanmış malzemenizi bu çayın içerisine bırakın. Birkaç saat bekletin.
 • Malzemeyi çaydan çıkarın ve pasları temizlemek için yumuşak bir fırça kullanın. Paslar, çok çaba sarfetmeksizin fırça ile kolayca çıkacaktır.
 • Malzemenizi kullanmadan önce iyice yıkayıp kurulamayı unutmayın.