Lahananın Mucizevi 10 Faydası

Lahana yeşil veya mor yapraklı, yaprakları düz veya kıvırcık bir şekle sahip olan bir sebzedir. Bütün sebzeler gibi mucizevi özellikleri vardır.

Lahana dünyadaki sağlıklı gıdalar listesinde en üst sıralardadır. A, K, C, B6, B1, B2 ve B3 vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca manganez, kalsiyum, bakır, potasyum, magnezyum, demir, fosfor, diyet lifi ve protein gibi mineraller içerir.

Doktorlar sağlıklı kalmak için haftada 4-5 defa lahana tüketilmesini öneriyor.

Lahananın mucizevi 10 faydası

1. Kanseri önler

Lahana  içeriğinde güçlü antioksidanlar sayesinde kalın bağırsak, prostat ve yumurtalık kanseri gibi bir çok kanser türünü önleyebilir.

Buna ek olarak 2014 yılında Beslenme ve Kanserle Mücadele Dergisinde yayınlanan bir habere göre, lahanada bulunan sülforafan bileşiklerinin özellikle bağırsak kanseri ile mücadelede önemli bir yardımcı olduğu bulunmuştur.

2. Vücuttaki iltihabı önler

Vücudumuzda oluşan iltihaplanma astım, otoimmün hastalıkları (Behçet hastalığı, MS hastalığı, AnemiRomatoit ArtritÇölyak Hastalığı ) gibi hastalıkların habercisi olabilir. Lahana şifalı özellikleri ile vücuttaki iltihaplanmayı önleyebilir.

İnflamasyonu ( vücutta oluşan iltihaplanma ) önlemek için düzenli olarak lahana suyu içmek gerekir.

3. Göz Sağlığını Geliştirir

Lahana göz sağlığı için faydalı gıdalardan biridir. Göz hücrelerinin dejenerasyonunu engeller. Lahana yiyerek görüşünüzü keskinleştirebilirsiniz. Ayrıca içerdiği vitaminler sayesinde korneanın korunmasına yardımcı olur.

Lahana yaşlılığa bağlı olarak gelişen katarakt hastalığının önüne geçer. Ayrıca güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına aşırı maruz gözlerin korunması için etkin rol oynar.

Görme yeteneğinizi arttırmak için lahana suyu içebilirsiniz.

4. Detoksifikasyona Yardımcı Olur

Detoksifikasyon organizmanın kendisine zararlı olan toksin maddelerden temizlenmesi anlamına gelir. Lahana en etkili detoksifiye gıdalardan biridir. Lahananın içerdiği lif ve kükürt detoksifikasyon sürecine yardımcı olur.

5. Kalp Sağlığını Destekler

Lahana kalp hastalıklarına karşı bir kalkan görevi yapar. İçeriğindeki magnezyum ve potasyum ile kan basıncını normal seviyelerde tutar. Kalp ve damar sağlığını güçlendirmek için bir bardak lahana suyunun içerisine 1 çay kaşığı keten tohumu ilave ederek haftada birkaç kez için.

6. Şeker Hastalığına İyi Gelir

Lahana Tip 1 ve Tip 2 diyabet için faydalı lifler içerir.  Fiber Tip 1 diyabet hastalarının kanlarındaki glikoz oranlarını dengeler. Tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri, lipid ve insülin düzeylerini dengede tutmaya yardımcı olur.

7. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Lahana içerdiği yüksek besin değeri ve antioksidanlar sayesinde vücudu virüs ve bakterilere karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren lahana A vitamini sayesinde de hücrelerin enerji üretimini arttırır.

Ayıca lahanada bağışıklık arttırıcı folat ve demir gibi iki önemli besin maddesi vardır.

Lahanadan salata, çorba ve cips yapabilirsiniz.

8. Lahana Kilo Vermeyi Hızlandırır

Kilo vermek isteyenler kesinlikle diyetlerine lahanayı eklesinler. Lahana kalori ve karbonhidrat bakımından düşük değerlere sahiptir. Yani yediğiniz zaman size kilo aldırmaz. Hatta sizi gün boyu tok tutmaya yardım eder.

Ayrıca içerdiği yüksek lif ve su içeriği ve düşük yağ oranı ile kilo vermenizi hızlandırır.

9. Lahana Kansızlığı Önler

Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin düşük seviyelerde olması yorgunluğa neden olur. Vücut kırmızı kan hücresi üretmek ve hemoglobin düzeylerini artırmak için demire ihtiyaç duyar.

Lahana içeriğindeki yüksek demir sayesinde demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlığa iyi gelir. Buna ek olarak kansızlıktan kurtulmak için gerekli olan B12 vitaminini ve folik asit içerir. Yorgunluktan kurtulmak için düzenli olarak lahana tüketin.

10. Kemik Sağlığını Destekler

Lahana magnezyum ve omega-3 yağ asitleri ile birlikte yüksek miktarda kalsiyum ve K vitamini de içerir. Tüm bu besin maddeleri kemik sağlığı için çok önemlidir. Özellikle K vitamini kemik erimesinin önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Ayrıca, K vitamini, kemik matrisi içindeki kalsiyumun muhafaza edilmesine yardımcı olmaktadır. K vitamini eksikliğinde kemik kırılmaları gözlenebilir.

İpuçları

  • Taze lahana yemeye dikkat edin.
  • Sağlıklı bir atıştırmalık için lahana cipsinin keyfini çıkarın.
  • Lahananın besin değerini arttırmak için suyunu sıkın.
  • Lahana ile birlikte birkaç sebzenin de suyunu sıkıp karıştırarak içebilirsiniz.
  • Lahanayı pişirmek ve ısıtmak için kesinlikle mikrodalga kullanmayın.
  • Organik lahana yetiştirmek için imkânınız varsa lahanayı bahçenize ekip büyütün.

Uyarılar

  • Eğer böbrek rahatsızlığınız, sayfa kesesi sorunlarınız varsa lahanayı dikkatli tüketin. Böbrek problemleri, safra kesesi sorunları, gut, ya da iltihaplı romatizmanız varsa lahana yemeden önce doktorunuza danışın.
  • Tiroid problemleri olanlar lahana yememelidir.

 

Yorumla

1 Yorum