Leptin Nedir ve Leptin Direnci Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Çoğu insan kilo artışı ve kaybının tamamen kalorilerden ve iradeden kaynaklı olduğunu düşünür. Ancak, modern obezite çalışması bu düşünceye katılmaz ve bilim adamları da artan oranda leptin diye adlandırılan bir hormonu işaret eder.

Bu hormonun etkilerine karşı dirençli olmanın (leptin direnci olarak adlandırılır) bugünlerde insanlarda yağ artışına öncülük ettiğine inanılıyor.

Leptinle Tanışın-Vücut Ağırlığını Dengeleyen “Usta” Hormon

Leptin vücudun yağ hücreleri tarafından üretilen bir hormondur. Leptin sıklıkla “tokluk hormonu” yada “açlık hormonu” olarak anılır. Leptinin temel hedefi özellikle beyinde hipotalamus olarak adlandırılan bir alandır. Leptin, beyine yeterli yağ depoladığımızı, yemeye gerek olmadığını ve kalorileri normal oranda yakabileceğimizi söylemekle yükümlüdür. Leptin üretkenlik, bağışıklık, beyin fonksiyonu ve bunlar gibi diğer özelliklere sahiptir.

Bununla birlikte, leptinin temel görevi yediğimiz ve harcadığımız kalorilerin miktarı ve vücutlarımızda ne kadar yağ depoladığımızla ilgili olan uzun vadeli bir enerji dengesini düzenlemektir.

Leptin sistemi bizi açlıktan yada aşırı yemekten korur, bu durumların her ikisi de hayatta kalmamızı zorlaştır. Fakat, fazla yememizi önlemekle yükümlü mekanizma bozulabilir.

Son Dize : Leptin, vücuttaki yağ hücreleri tarafından üretilen bir hormondur. Temel amacı vücutlarımızda ne kadar yağ taşıdığımızın yanı sıra ne kadar kalori aldığımızı ve yaktığımızı düzenlemektir.

Leptin Yemeye İhtiyacımız Olmadığını Beyine Söylemekle Yükümlüdür

Leptinin çalışma yöntemi oldukça basittir. Bu hormon vücudun yağ hücreleri tarafından üretilir. Hücreler ne kadar yağ taşırsa o kadar çok leptin üretirler.

Leptin, ne kadar ve ne zaman yediğimizi kontrol eden bir beyin bölgesi olan hipotalamusa bir sinyal gönderen beyine kan dolaşımı tarafından taşınır.

Yağ hücreleri leptini ne kadar vücut yağı taşıdıklarını beyine söylemesi için kullanırlar. Leptinin düşük seviyeleri beyine yağ depolarımızın düşük olduğunu ve açlık riski altında olduğumuzu söylerken leptinin çoğu beyine çok az yağ stoğumuz kaldığını söyler.

Bu şema leptinin nasıl çalışmakla yükümlü olduğunu gösterir :

 • Yeriz > Vücut yağı artar > Leptin artar > Daha az yeriz ve daha çok yakarız ya da
 • Yemeyiz >Vücut yağı azalır > Leptin azalır > Daha çok yeriz ve daha az yakarız.

Bu çeşit sistem negatif geri besleme döngüsü olarak bilinir ve nefes alma, vücut sıcaklığı, kan basıncı ve bunun gibi birçok farklı psikolojik fonksiyonlar için kontrol mekanizmalarına benzer.

Son Dize: Leptinin temel fonksiyonu vücuttaki yağ hücrelerinde ne kadar yağ depolandığını söylemek için beyine bir sinyal göndermektir.

Leptin Direnci Obezitede Temel Biyolojik Anormallik Olabilir

Obez olan insanların çok fazla yağ hücreleri vardır. Çünkü yağ hücreleri hacimleri oranında yağ üretir, obez insanlar yüksek seviyede leptine de sahiptir. Leptinin verilme yolu çalışmakla yükümlüdür, bu insanlar yememelidir…beyinleri çok az enerji depolandığını bilmelidir.

Ancak, sorun leptin sinyalinin çalışmıyor oluşudur. Sabit olmayan bir sürü leptin vardır fakat beyin bunların olduğunu görmez.

Bu durum leptin direnci olarak bilinir. Bu günlerde bunun insan obezitesinde temel biyolojik anormallik olduğuna inanılıyor.

Beyin leptin sinyalini almadığında hatalı bir şekilde yeterli enerjiden daha fazlası depolanmış olmasına rağmen vücudun aç olduğunu düşünür.

Bu, beynin kaybettiğimizi düşündüğü yağı yeniden kazanmak için davranışımızı ve psikolojimizi değiştirmesine yol açar.

 • Daha Fazla Yemek : Beyin açlıktan ölmememiz için yememiz gerektiğini düşünür.
 • Azaltılmış Enerji Tüketimi : Beyin enerjiyi muhafaza etmemiz gerektiğini düşünür, bu yüzden daha tembel hissetmemizi ve dinlenerek daha az kalori yakmamızı sağlar.

Bu yöntemle daha çok yemek ve daha az egzersiz yapmak kilo artışının nedeni değildir, bu bir hormonal bozukluk olan leptin direnişinin sonucudur.

İnsanların büyük çoğunluğu için leptin açlık sinyaline karşı zihinsel engelleme (irade) kullanmak imkansıza yakındır.

Dip not: Obez olan insanlarda yüksek miktarda leptin vardır. Fakat leptin direnci olarak bilinen koşuldan dolayı leptin sinyali çalışmıyor. Leptin direnci açlık ve azaltılmış enerji masrafına neden olabilir.

Kilo Vermek Leptini Azaltır, Bu Yüzden Beyin Kiloyu Geri Almaya Çalışır

   Çoğu diyet uzun vadede iyi sonuçlar alamaz. Bu, kilo verme çalışmalarında iyi bilinen bir problemdir. Diyetler o kadar etkisiz ki ne zaman biri obezden zayıflığa geçse haber olabilecek bir materyal olarak görülür. Gerçek şu ki; kilo vermeyle ilgili uzun vadeli başarı istisnadır, kural değil!

   Bunun için birçok muhtemel sebep vardır, fakat araştırma gösteriyor ki; leptinin kilo vermeyle ilgili birçok ilgisi vardır. Kilo verme leptin seviyelerinde önemli bir azalmaya neden olan yağ kütlelerini azaltır, fakat beyin leptin direncini tersine çevirmez.

Leptin azaldığında, açlığa, aşırı iştaha, egzersiz isteksizliğine ve kalori yakımında azalmaya sebep olur. Azalmış leptin, beynin acıktığını düşünmesine neden olur, bu yüzden bütün güçlü mekanizma çeşitlerini bizi açlıktan koruduğunu düşünerek kayıp vücut yağını geri kazanmak için çalıştırır. Diğer bir deyişle; beyin verilen kiloyu geri almak için zorlayan güçlü biyokimyasal kuvvetleri kullanarak yüksek miktarda yağ kütlelerini korur.

   Diyet yapanların çoğu aşinadır ki; özellikle motivasyon yüksek olduğunda kilo vermek başlangıçta kolaydır, fakat çok yakında açlık, aşırı iştah ve egzersiz isteksizliği başlar.

Birçok insanın diyete hayır demesinin başlıca sebebi budur. Önemli miktarda kilo verirler; fakat kısa bir sürede daha fazlasını alırlar..

Dip not: İnsanlar, kilo verirken leptin seviyesi önemli miktarda azalır. Beyin bunu kayıp kiloyu geri almak için biyolojimizi ve davranışımızı değiştirerek açlık sinyali olarak yorumlar.

Leptin Direncine Sebep Olan Şey Nedir?

Dr. Guyenet’e göre, leptin direncinin arkasındaki birçok hücresel mekanizma tanımlanmıştır.

 • İltihap: Hipotalamustaki iltihaplanma hem insanlarda hem de hayvanlarda leptin direncinin önemli sebebidir.
 • Serbet Yağ Asitleri: Kan dolaşımındaki artan serbest yağ asitleri beyindeki yağ metabolitlerini arttırır ve leptine müdahale edebilir.
 • Yüksek Leptine Sahip Olmak: Artan leptin seviyesi leptin direncinin sebebi olarak görünür.

Bu faktörlerin çoğu obezitede arttırılır. Bu yüzden bu durum, insanların kilo aldığı ve zamanla zamanla daha çok leptin dirençli olduğu berbat bir devir oluşturabilir.

Dip not: Leptin direncinin potansiyel sebepleri iltihap, artan yağ asitleri, yüksek leptin seviyeleridir. Bu üçü obezitede arttırılır.

Bilim, Leptin Direncini Tersine Çevirme Hakkında Ne Biliyor?

   Leptine dirençliyseniz bunu bilmenin en iyi yolu aynaya bakmaktır. Çok miktarda vücut yağınız varsa, özellikle karın bölgesinde, kesinlikle leptine dirençlisiniz. Leptin direncini engellemenin anahtarı diyetin sebep olduğu iltihaptır.

Yapabileceğiniz birçok şey vardır:

 • İşlenmiş Yiyeceklerden Kaçının: İşlenmiş yiyecekler bağırsak bütünlüğüne zarar verir ve iltihabı sürdürebilir.
 • Lifli gıdalarla beslenin: Çözümlenebilir lif yemek bağırsak sağlığını geliştirebilir ve obeziteye karşı koruyabilir.
 • Egzersiz: Fiziksel aktivite, leptin direncini tersine çevirebilir.
 • Uyku: Uyku eksikliği leptinle ilgili problemlerle ilişkilendirilir.
 • Trigliseritinizi Azaltın: Yüksek kan trigliseritine sahip olmak leptinin kandan beyine taşınmasını engelleyebilir. Trigliserit’i azaltmanın en iyi yolu karbonhidrat alımını azaltmaktır.
 • Protein Almak: Çok fazla protein almak otomatik kilo vermeye sebep olabilir.

Bunun için birçok sebep vardır. Onlardan biri; leptin hassasiyetindeki gelişme olabilir. Bunlardan herhangi biri tanıdık geliyor mu? Bunlar bizim genellikle sağlıkla ilişkilendirdiğimiz şeylerdir. Maalesef, bunu yapmak için basit bir yol yoktur.

Gerçek yiyecekler yemek, sağlıklı bir bağırsağı muhafaza etmek, egzersiz, iyi uyuma vs. bunların hepsi hayat stilinde sert değişiklikler gerektiren hayat boyu yapılan çalışmalardır.

Yorumla