Merkezi sinir sistemini etkileyen otoimmün(MS) hastalığının doğal ve bitkisel tedavisi

Genellikle MS olarak bilinen bu hastalık merkezi sinir sistemini etkileyen bir otoimmün(vücudun kendi kendine saldırması) hastalıktır. 

Ms derneğine göre, bu hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir.  Vücudumuzda miyelin adında bir madde vardır. Bu madde beyin ve omurilik deki sinir liflerini korur. Miyelin olmadan, beyin ve omurilik vücudun geri kalanındaki sinirler ile düzgün iletişim kuramaz. Bu hastalığa yakalanan insanların bağışıklık sistemi bu miyeline saldırır.

Ms hastalığı en fazla 20 ve 40 yaş arasındaki kişilerde görülür. Ama her yaştaki insanın bu hastalığa yakalanma riski vardır. Ayrıca kadınların bu hastalığa yakalanma riski erkeklere göre daha yüksektir.

Ilıman iklimlerde yaşamak, sigara içmek, tiroid hastası olmak, şeker hastası olmak bu hastalığa yakalanma riskini arttırır. Ayrıca D vitamini eksikliğinde ve bağırsak hastalıkları sırasında da bu hastalığa yakalanabilirsiniz. Bu hastalık sizde kalıtsal yollarla da gelmiş olabilir.

Ms hastalığının çeşitli belirtileri olmakla birlikte bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Hastalığın uyuşukluk veya bacaklarda karıncalanma, yorgunluk, kas spazmları, bulanık görme, baş dönmesi, mesane ve barsak kontrolünün kaybı, idrar yolu enfeksiyonları, konuşma bozukluğu, konsantrasyon ve denge sorunları eksikliği gibi ortak belirtileri vardır.

Ms hastalığı için kanıtlanmış bir tedavi yöntemi olmamasına rağmen hastalığın ilerlemesini önleyici bir kaç ilaç vardır. Ayrıca yaşam tarzınızda değişiklikler yaparak ve bazı doğal ve bitkisel tedavileri deneyerek bu belirtilerden kurtulabilirsiniz.

Ms hastalığının doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri:

1. Elma sirkesi

Elma sirkesi MS hastalarının sağlıklı kalmaları için önemli bir besindir. Bu sirkenin asetik asit içeriği sayesinde yediğiniz gıdalardan daha fazla vitamin ve mineraller alabilirsiniz. Böylece vücudunuzun sağlıklı kalmasını sağlayarak enfeksiyonları kontrol altında tutabilirsiniz.

 1. Bir bardak su içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin.
 2. Biraz bal karıştırın.
 3. Bir kaç gün boyunca günde 2 defa için.

2. Zencefil

Zencefil  MS hastalığının belirtileri ile başa çıkmanızda size yardımcı olabilir. Ayrıca beyninizi, oksidatif stres ve nörolojik hastalıklara karşı korumada önemli bir rol oynar. Zencefili düzenli olarak tüketmek MS hastalığına yakalanma riskini düşürür.

 • Günlük 3 bardak zencefil suyu için. Bir bardak suya 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil kökünü katın . Bir kaç dakika dinlendirdikten sonra süzün ve bal ekleyerek için.
 • Ayrıca salata soslarına taze rendelenmiş zencefil ekleyebilirsiniz.

3. Papatya

Papatya antioksida ve anti-inflamatuar özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve MS  hastalığına iyi gelir.

 • Bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kurutulmuş papatya ilave edin. Bardağın ağzını kapatın ve 5 dakika boyunca dinlendirin. Günde iki defa bu rahatlatıcı çayı içebilirsiniz.
 • Ayrıca gerginliği azaltmak ve kaslarınızı dinlendirmek için papatya banyosunu deneyebilirsiniz. Bir kavanoz içerisine sıcak su doldurduktan sonra bir avuç papatya atın. 10 dakika boyunca karışımı dinlendirin. Sonra bu karışımı banyo suyuna döküm 10-15 dakika boyunca içinde beklettikten sonra bu su ile haftada bir kaç kez banyo yapın.

4. Hint bektaşi üzümü (Amla)

Hint bektaşi üzümü de MS hastalığının semptomlarını tedavi etmede kullanılır. Bu üzüm değerli besin maddeleri açısından çok zengindir. Ayrıca C vitamini kaynağıdır. Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

 • Günde 1 ila 2 adet hint bektaşi üzümü yiyin. Eğer taze meyve bulamazsanız 2 yemek kaşığı kadar suyundan da içebilirsiniz.
 • Ayrıca her sabah aç karnına bir bardak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş amla tozu ekleyerek içebilirsiniz.

5. Zerdeçal

Zerdeçal, MS semptomlarını ve diğer oto-immün hastalıklarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Zerdeçal nöro-koruyucu ve anti-inflamatuar özellikleri olan popüler bir tattır.

 • Günlük diyetinize 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyebilirsiniz.
 • Ayrıca doktor gözetiminde zerdeçal takviyeleri de alabilirsiniz.

6. Ayurveda otu

MS tedavisinde kullanılan bir diğer bitkide Ayurveda otudur.  Bu bitki beyni uyararak bağışıklık gücünü artırmaya yardımcı olur.Ayrıca, ağrı, yorgunluk, stres ve anksiyete gibi MS hastalığının belirtilerini de azaltmaya yardımcı olur.

 • Bir bardak ılık süt veya su içerisine 1 çay kaşığı ayurveda otu katıp her sabah için.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra ayurveda otu kürü de alabilirsiniz.

Not: Yüksek tansiyon hastaları bu tedavi yöntemini denememelidir.

7. Ginkgo Biloba

Ginkgo Biloba bitkisi yorgunlukla mücadele eder ve kas ağrılarını azaltır. İnsan vücudundaki bilişsel işlevleri arttırır.

Günlük 40 ila 80 mg lık dozları aşmamak kaydı ile bu bitkiyi kullanabilirsiniz. Ama kesinlikle kullanmadan önce doktorunuz danışın.

8. Omega-3 yağ asitleri

Ulusal Sağlık Merkezine (NCCIH) göre, DHA (dokosaheksaenoik asit) olarak adlandırılan omega-3 yağ asidi türü kan akımını, kas aktivitesini ve beyin fonksiyonlarını artırmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, DHA, MS hatalığının tedavisine de faydalı olan merkezi sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur.

 • Günlük olarak balık yağı takviyeleri alın. Ayrıca bir doktor gözetiminde DHA takviyesi alabilirsiniz.
 • Esansiyel yağ asitlerinin alımını artırmak için diyetinize daha fazla yağlı balık, yumurta, peynir, süt, yoğurt, ceviz,keten tohumu ve kabak çekirdeği ekleyin.

9. D vitamini

Vücuttaki D vitamini uygun seviyede tutmak MS hastalığının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olabilir. D vitamini eksikliği MS başlangıcına sebep olur ve semptomların alevlenmesine neden olur.

 • D vitamininin temel kaynağı güneştir. İmkanınız varsa sabahları 15 ile 20 dakika boyunca güneşlenin.
 • Ayrıca diyetinize D vitamini açısından yüksek gıdalar ekleyin. Yağlı balık, mantar, güçlendirilmiş süt, müstahkem tahıllar ve portakal suyu D vitamini açısından zengindir.

Not: MS hastası olanlar, her 3 ila 6 ay da bir D vitamini seviyesini kontrol ettirmelidir.

10. Egzersiz

Düzenli egzersiz yapmak stresi azaltır, enerji verir, denge ve esnekliğinizi arttırır. Buna ek olarak, düzenli egzersiz yamak kaslarınızı güçlendirir.

 • Yürüyüş ve açma germe hareketleri gibi hafif egzersizler yapın.
 • Bisiklete binebilir yada düşük etkili aerobik hareketler yapabilirsiniz.
 • Yüzme ya da diğer su egzersizleri de iyi seçenekler dendir. Ufak bir not ısıtmalı yüzme havuzlarından kaçının.

Kendiniz veya bir fizyoterapist yardımıyla egzersiz yapabilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Duman ortamlarda bulunmaktan kaçının.
 • Taze, organik meyve ve sebze yiyin.
 • Yorgunluğu önlemek bir öğünde çok fazla yemek yerine düzenli aralıklarla küçük öğünler yiyin.
 • Bazı insanlar arı zehirinin MS hastalığının belirtilerini tedavi ettiğine inanır. Bu yöntemi denemeden önce arı zehrine karşı alerjinizin olup olmadığından emin olun.
 • 1 su bardağı şekersiz kızılcık suyunu su ile inceltin. Mesane enfeksiyonları önlemek için günde bir kez için.
 • Kalsiyum, sağlıklı bir sinir sistemi için önemli bir mineraldir. Diyetinize yoğurdu ekleyerek bu minerali alabilirsiniz.
 • Yorgunluk ve ağrıyı azaltmak için derin nefes egzersizleri yapın.

 

Kaynaklar

ms hastalığının doğal tedavisi kaynaklar

 

 

Yorumla