Mide Ekşimesine Elma Sirkesi İyi Gelir mi?

Elma sirkesi mide ekşimesi hastaları için çok faydalıdır.

Hemen hemen herkes hayatında bir döneminde mide ekşimesi yaşamıştır. Mide ekşimesi, göğüste yanma hissi hissi verir ve sıklıkla boğazda veya ağızda acı bir tat bırakır. Genellikle asit reflü belirtisidir.

Yanma hissine, yemek borusu ve mide arasındaki kapak düzgün kapanmadığı zaman, yemek borusu içine yükselen asidik mide suları neden olur.

Normal şartlar altında, bir şeyler yuttuğumuzda yemek borumuzun alt kısmındaki bir kas bandı gevşer, böylece yiyecek ve sıvının karnımıza akmasına izin verir. Daha sonra kas tekrar sıkılır, böylece mide asidinin özofagusunuza geri akması önlenir.

Mide Ekşimesine Elma Sirkesi İyi Gelir mi

Göğüste yanma hissinin yanı sıra, diğer ilgili belirtiler arasında gaz, mide bulantısı, şişkinlik ve nefes alma zorluğu yer alabilir. Belirtiler genellikle ağır bir yemek yedikten ya da yattıktan sonra daha da kötüleşir.

Bazı insanlarda mide ekşimesini tetikleyebilecek bazı yiyecekler ve içecekler vardır. Yaygın tetikleyiciler arasında baharatlı yiyecekler, soğan, narenciye ürünleri, domates ürünleri, yağlı veya kızarmış gıdalar, nane, çikolata, alkol, gazlı içecekler ve kafeinli içecekler bulunur.

Ayrıca, aşırı kilolu ya da hamile olmanız da mide yanmasına yakalanma riskinizi artırabilir .

Bu rahatsızlıktan kurtulmak için bir sürü yan etkisi olan kimyevi ilaçları kullanmak yerine elma sirkesini kullanabilirsiniz. 

Elma Sirkesi Nedir?

Elma sirkesi, bugün mevcut olan en popüler sirke çeşididir.

Bu sirke iki aşamalı bir süreçte yapılır. İlk adımda, ezilmiş elmalar şeker ile fermente edilip mayaya maruz bırakılır. İkinci aşamada, fermente olan karışıma bakteriler eklenir.

Asetik asit, elma sirkesinde bulunan başlıca aktif bileşiklerden biridir ve sağlığımıza da yararlı olan budur.

Kilo vermeyi hızlandıran, kolesterolü düşürmeye, kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve şeker hastalığı belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olan elma sirkesi mide ekşimesi için de faydalıdır.

Elma sirkesinin mideye faydaları nelerdir?

Arizona State University yüksek lisans öğrencileri tarafından yapılan bir 2016 çalışması, organik elma sirkesinin mide ekşimesini önleyebileceğini buldu.

Elma sirkesinde bulunan asetik asit, mide ekşimesinden rahatlama sağlayabilir.

Bazen midede yeterli asit olmayabilir ya da asitliği düşük yiyecekler yiyebilirsiniz, bu da mide ekşimesine neden olur. Elma sirkesinde ki asetik asit, midede doğal olarak bulunan hidroklorik asitten daha zayıf bir asittir ve bu asetik asit, sindirimden ödün vermeden mide asiditesini düşürmeye yardımcı olur.

Ayrıca, doğada asidik olmasına rağmen, elma sirkesi vücudunuzda alkali bir etkiye sahiptir, bu da uygun sindirim için önemlidir. Ayrıca, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan suda çözünür bir lif olan pektin içerir. Hazımsızlık, gaz, şişkinlik, mide ağrıları ve mide ekşimesi gibi sindirim problemlerini önleyebilir.

Elma sirkesi, mide ekşimesi için risk faktörlerinden biri olan kilo alımını kontrol eder. İçindeki asetik asit, vücut yağının birikmesini önler. Ayrıca, yağları parçalamakla ilgili bazı genleri aktive edebilir.

Metabolizma hızınızı artırmanıza yardımcı olur ve kalorileri daha verimli bir şekilde yakmanızı sağlar.

Metabolizmanızı hızlandırmanın yanı sıra, yağ depolamasını da frenler. Ayrıca mide ekşimesine neden olabilen aşırı iştahı bastırır ve aşırı beslenmenizi önler.

Elma sirkesi mide ekşimesi tedavisinde nasıl kullanılır?

Elma sirkesi genellikle mide ekşimesi geçiren insanlar için güvenlidir. Ama aşağıdaki yöntemi uygularken her zaman organik elma sirkesi kullanmalı ve faydaları elde etmelisiniz.

 1. Bir bardak ılık suya 1 yemek kaşığı organik elma sirkesini katıp karıştırın.

 1. İsteğe bağlı olarak biraz bal ekleyebilirsiniz.

 1. Mide yanmasını önlemek için her yemekten önce bu karışımdan için.

Önemli noktalar

 • Bazı insanlar elma sirkesini tüketildikten sonra yan etkiler yaşayabilir. Yan etkiler arasında vücut erozyonu, kan incelmesi, boğaz tahrişi ve vücuttaki potasyum seviyesinin azalmasıdır.
 • Elma sirkesi, diüretikler, laksatifler ve kalp hastalığı ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir.
 • Elma sirkesi ülseri olanların belirtilerini daha da kötüleştirebilir.

Mide ekşimesini önlemek için ek ipuçları

 • Vücuttaki fazla kilolar karnımıza baskı yaptığı için mide asidinin yemek borusuna çıkmasına neden olur. Bu nedenle sağlıklı kilonuzu korumaya çalışın veya kilolu iseniz kile vermeye çalışın.
 • Karın ve alt özofageal sfinkterin üzerine baskı uygulayabilecekleri için dar kıyafetler giymeyin.
 • Mide ekşimesini tetikleyen yiyeceklerden kaçının.
 • Yemek yedikten hemen sonra uyumayın, uzanmayın. Bu yüzden akşam yemeğini yatmadan en az 2 saat önce yiyin.
 • Her gece mide ekşimesi yaşayanlar yatarken başını yükseltip yatabilir.
 • Sigara ve alkol kullanmaktan kaçının. Her ikisi de alt özofagus sfinkterinin düzgün işlev görme yeteneğini azaltabilir.
 • Günlük iki veya üç büyük öğünden ziyade, sindirim sisteminiz üzerindeki etkiyi hafifletmek için daha küçük öğünler halinde daha sık yiyin.

Yorumla