Mide Ekşimesinin Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Mide ekşimesi sık sık yağlı, kızartılmış, ya da asitli gıdalar yedikten sonra meydana gelen bir rahatsızlıktır.  

Mide ekşimesinin yaygın belirtileri arasında gaz, mide bulantısı, şişkinlik, nefes almakta zorluk, boğazda ve ağızda ekşi bir tat vardır. Mide ekşimesinden kurtulmak için aşağıdaki doğal ve bitkisel tedaviler ile evinizde, çeşitli şekillerde rahatlama sağlayabilirsiniz.

İşte mide ekşimesi için en etkili 10 ev ilaçları.

1. Kabartma Tozu

Ayrıca sodyum bikarbonat olarak bilinen kabartma tozu, mide ekşimesinden hızlı ve kolay rahatlama sağlar. Doğal bir anti asit olduğundan dolayı dakikalar içinde mide ekşimesi nedeniyle meydana gelen ağrıyı hafifletir.

 1. Sadece bir bardak su içine bir çay kaşığı kabartma tozu karıştırın.
 2. Anlık rahatlama için bu karışımı için. Ayrıca bu şifalı karışıma birkaç damla limon suyu karıştırıp içebilirsiniz.

2. Rezene Tohumları

Rezene tohumu çiğnemek hem mide asit üretimini kontrol altında tutacak hemde günde birkaç kez nefesinizi tazeleyecektir.

Ayrıca rezene tohumundan hazırlayacağınız çayı da içebilirsiniz. Bir fincan kaynar suya iki çay kaşığı rezene tohumu katın, 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin, ardından bu bitkisel çayı süzerek içebilirsiniz.

3. Nane

Nanenin sindirime yardımcı ve yatıştırıcı özellikleri vardır çünkü nane hazımsızlık ve mide ekşimesinin tedavisinde oldukça etkilidir.

 1. Bir bardak suya bir çorba kaşığı ezilmiş nane yaprakları ekleyin.
 2. Yaklaşık 30 dakika boyunca demlendirin.
 3. Bu karışımdan günde iki üç defa için.

Ayrıca mide ekşimesi önlemek için gün içinde taze nane yaprağı da çiğneyebilirsiniz. Eğer reflü ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa nane yaprağını kullanmayın.

4. Zencefil

Taze zencefil iki şekilde mide ekşimesinden rahatlama sağlar. Zencefil mide asidini emer ve mide ekşimesine neden olan sinirlerin sakinleşmesine yardımcı olur.

Zencefilin bu şifalı yönünden yararlanmak için zencefili yemeklerde baharat olarak kullanabilir, çiğ zencefil parçalarını yiyebilir ya da zencefil çayı içebilirsiniz. Bu doğal bitkiyi düzenli olarak tüketerek mide yanması rahatsızlığının tekrarlanmamasının önüne geçebilirsiniz.

Zencefil çayı yapmak için:

 1. Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefil ekleyin.
 2. Bir kaç dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 3. Bu bitkisel çaydan bir gün boyunca birkaç bardak için.

5. Sirke

Eğer mide ekşimesinin nedeni asitli reflü ise işiniz kolay. Sirke ile yükselen asit seviyesini dengeleyebilirsiniz. Sirke yemek borusu altındaki sfinkterin kapanmasına yardımcı olur. Mide yanması için her çeşit sirke kullanılabilir fakat en etkili sonuçlar için elma sirkesi kullanın.

 1. Bir bardak suya bir yada iki çay kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın.
 2. Bu şifalı karışımı her yemekten önce için.

6. Aloe Vera Suyu

Aloe vera bitkisinden çıkarılan aloe vera suyu mide ekşimesi için popüler bir ev çözümdür. Aloevera suyu inflamasyonu azaltarak gastrointestinal sistemi düzene sokar ve böylece mide ekşimesini kontrol altında tutar.

En iyi sonuçlar için, yemek yemeden yaklaşık 20 dakika önce bir fincanın dörtte biri kadar olacak şekilde aloevera suyu için. Bu suyun gün içinde çok fazla tüketilmesi ishal ve karın ağrısına neden olabileceği için dikkatli tüketilmesi önemlidir. Aloe vera suyu hazırlamak için aloevera suyu nasıl hazırlanır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

7. Süt

mide ekşimesine ne iyi gelir : süt

Mide ekşimesi belirtilerinin başlangıcında yada hafif ekşimelerde soğutulmuş bir bardak süt içmek basit ve etkili bir çözüm olabilir. Süt mide ve yemek borusu arasındaki vanayı rahatlatır. Evinizde süt yoksa bunun yerine sütten hazırlanmış ürünleri tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bu doğal tedavi yöntemi mide ekşimesinden şikayetçi olan insanlar için oldukça iyidir.

8. Kaygan Karaağaç

kaygan karaağaç

Kaygan karaağaç mide ekşimesi tedavisinde yüzyıllar boyunca kullanılan farklı ve etkili bir tedavi yöntemidir. Bu bitki midenin mukoza astarını kalınlaştırır ve bu sayede aside karşı etkili bir bariyer oluşturarak mide ekşimesinin önüne geçer.

 1. Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı kaygan karaağaç tozu ekleyin.
 2. Bu karışımdan yemeklerden sonra ve yatmadan önce için.

9. Lahana Suyu

lahana suyu

Lahana suyunun mide ekşimesi dahil olmak üzere çeşitli sindirim problemlerini hafifletmeye yardımcı doğal anti-inflamatuar özellikleri vardır.

 1. Bir blender yada meyve sıkacağı ile taze lahanayı ve iki tane havucu sıkıp suyunu karıştırın.
 2. Mide yanmasını önlemek için sabah aç karnına bu sudan bir buçuk bardak için.

Ayrıca mide ekşimesinin birincil nedeni olan mide asidi üretimini azaltmak için havuç, salatalık, turp veya pancar gibi sebzelerin sularını da deneyebilirsiniz.

10. Badem

badem

Badem severler bu lezzetli fındığın da mide ekşimesinin tedavisinde etkili olduğunu duyduğunda kesinlikle mutlu olacak.

Mideniz yandığında derhal aperatif olarak üç ya da dört tane badem yiyin. Damak tadınızı uygun olarak ham, kavrulmuş veya tuzlu badem seçebilirsiniz. Yalnız belirtmemiz gereken önemli bir nokta var. Bademleri yutmadan önce un haline gelinceye kadar çiğneyin. Bu sayede badem yağı midenizde ki asit üretimini yatıştırır.

Her insanın tedavisi farklı bir ilaçta olabilir. Sizin için en iyi çözümü bulana kadar denemek için istekli olun. Kalıcı ya da şiddetli mide ekşimesi varsa, daha ciddi bir durumun belirtisi olmadığından emin olmak için hemen bir doktora başvurun. Mide ekşimesine ne iyi gelir başlıklı yazımızı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 

Yorumla