Mide Ülserine Bitkisel Çözüm

Mide ülserine bitkisel çözüm arayanlar, yazımızı dikkatlice okuyun. Ülser, bir organ veya doku yüzeyinde bir tür erozyon (açık ağrılı yara) türüdür. Ülserler en çok yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağında görülür. Bu tip ülserler peptik ülserler olarak bilinir.

Mide ülserine bitkisel çözüm – En etkili 10 yöntem

1. Lahana

Lahana, mide ülserleri için büyük bir ilaçtır.

Laktik asitli bir gıda olan lahana, mide astarına kan akışını uyaran bir amino asidin üretilmesine yardımcı olur. Bu da iyileşme sürecine yardımcı olur.

Ayrıca, lahana, H. pylori enfeksiyonu ile savaşmak için yararlı olan bol miktarda C vitamini içerir.

Tıbbi Kimya Araştırmalarında yayınlanan bir 2014 araştırması, sulu lahana bitkisinin ekstresinin mide suyunun pH değerini artırdığını ve bu nedenle akut gastrik ülseri iyileştirmek için kullanılabileceğini bildirmektedir.

 1. Bir parça lahanayı iyice doğrayın.
 2. Biraz su ile birlikte bir karıştırıcının içine dökün.
 3. Tam bir meyve suyu olana kadar karıştırın.
 4. Her yemekten önce bu taze meyve suyundan için.
 5. Bu yöntemi birkaç hafta boyunca tekrarlayın.

Not: Her seferinde taze meyve suyu kullandığınızdan emin olun.

2. Muz

Muz, midede hücresel çoğalmayı teşvik ederek mide ülserini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, muzda ülsere neden olan H. pylori’nin büyümesini engelleyen bazı antibakteriyel bileşikler de vardır. Ayrıca, muz iltihaplanmayı azaltmaya ve mide astarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Mide ülseri tedavisinde, hem olgun hemde olgunlaşmamış muz çok etkilidir.

 • Bir günde en az 3 adet olgun muz yiyin.
 • Alternatif olarak, 2 veya 3 adet muzu soyun ve ince dilimler halinde kesin. Dilimleri kuruyana kadar güneşe koyun. Kurutulmuş muz parçalarını ince bir toz haline getirin. Bu tozdan 2 yemek kaşığı alın ve içine 1 çorba kaşığı bal karıştırın. Bu karışımdan 1 hafta boyunca günde 3 kez yiyin.

3. Sarımsak

Ülser için başka bir iyi çözüm de sarımsaktır.

Sarımsak, antioksidan, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkilerinden sorumlu olan kükürt bileşikleri açısından zengindir. Bütün bu özellikler, ülsere neden olan bakteri H. pylori düzeyini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

 • Her gün aç karnına 2 ila 3 adet ezilmiş sarımsağı yiyin ve bir bardak su için.
 • Sarımsak takviyeleri almayı tercih edebilirsiniz, ancak bunu doktorunuza danıştıktan sonra yapabilirsiniz.

4. Çemen otu

Çemen otu, ülserden muzdarip olmanız halinde mutlaka denemeniz gereken bir başka iyi çözümdür.

 • 2 bardak suya 1 çay kaşığı çemen otu tohumu katıp kaynatın. Biraz serinledikten sonra biraz bal katıp için. Bunu günde iki kez yapın.
 • Bir başka seçenek olarak bir bardak süte 1 çay kaşığı çemen tohumu katıp günde iki defa içebilirsiniz.

5. Elma sirkesi

Bir probiyotik sıvı olan elma sirkesi, doğal olarak sindirim sağlığınıza birçok fayda sağlayan canlı bakteri ve maya bakımından zengindir.

Bu da yardımcı midenizin sırasıyla midnenin PH’ini dengelemeye, ağrıları dindirmeye ve ülseri tedavi etmeye yardımcı olur.

 1. Bir bardak ılık suya 2 tatlı kaşığı organik elma sirkesi katıp karıştırın.
 2. Biraz bal katıp iyice karıştırın.
 3. Hemen için.
 4. Bunu günde iki kez yapın.

6. Kırmızı biber

Acı biber içindeki kapsaisin, mide rahatsızlıklarını özellikle ülseri hafifletebilir.

Kapsaisin midenin mukozal astarını rahatlatır ve rahatsızlıkların hafifletilmesine yardımcı olan ve ülserlerin tedavisine yardımcı olan alkali salımını artırır.

 • Bir bardak ılık suya dörtte bir çay kaşığı acı biber katıp karıştırın. 3 gün boyunca günde iki kez için. Haftanın geri kalanında suya kattığınız biber miktarını kademeli olarak artırın.
 • Alternatif olarak, sağlık gıda mağazalarında satın alabileceğiniz acı kapsülleri deneyebilirsiniz. Doğru doz için doktorunuza danışın.

7. Meyan Kökü

Mide ülserine bitkisel çözüm arayanlar bu yöntem tam sizlik. Meyan bitkisinin kökleri, peptik ülserler de dahil olmak üzere birçok hastalık türünü tedavi etmek için kullanılır.

Ana bileşeni olan glisirizin, vücut tarafından metabolize edildiğinde glisirhetinik aside dönüşür. Kan içine emilen bu asit, özellikle peptik ülsere neden olan H. pylori enfeksiyonlarına karşı çok etkilidir.

Bu bitki ayrıca mide mukusunun salgılanmasını arttırır ve ülser oluşumunu önler.

 • 1 bardak suya 1 çay kaşığı meyan tozu ekleyin. Bir tutam kaynatın, sonra 5 dakika pişirin. Süzün, çayın biraz soğumasını bekleyin ve biraz bal ekleyin. Çayı günde 2 veya 3 kez için.
 • Alternatif olarak, meyan kökünü çiğneyebilir yada tabletlerini yutabilirsiniz. Doğru dozaj için doktorunuza danışın.

Not: Meyan kökü, glisirizin içeriği nedeniyle yüksek tansiyonu olan kişiler için uygun olmayabilir.

8. Bal

Bal mide ülserlerinin tedavisinde çok yardımcı olan güçlü iyileştirici özelliklere sahiptir. Balda glikoz oksidaz adı verilen bir enzim, hidrojen peroksit üretir ve bu da ülsere neden olan zararlı bakterileri öldürür.

Bal ayrıca mide astarının iltihaplanmasını yatıştırır ve azaltır.

 • Her gün aç karnına 2 yemek kaşığı bal yiyin.
 • Diğer bir seçenek olarak bir bardak ılık suya 1 çorba kaşığı bal ve bir tutam tarçın tozu katıp günde iki defa içmektir.

9. İşlenmiş gıdalar yerine besleyici gıdalarla beslenin

Takip ettiğiniz diyet ülserinizin iyileşmesinde büyük rol oynar. Enflamasyonu yatıştırmaya yardımcı olabilecek bazı gıdalar olsa da, diğer yiyecekler belirtilerinizi şiddetlendirebilir.

Enflamasyonu destekleyen ve bağışıklık fonksiyonlarını engelleyen birçok paketlenmiş ve işlenmiş gıda içeren bir diyetten kaçınmaya çalışmalısınız.

Ayrıca, karabiber, acı biber, kafein, kafeinsiz kahve veya çay, alkol, kakao, çikolata, kolalı içecekler, turunçgiller, yağlı ve kızartılmış gıdalar, domates ürünleri ve nane gibi belirtileri ağırlaştırabilecek gıdalardan uzak durun.

Bunun yerine, flavonoidler açısından zengin yiyecekler yiyin, çünkü bu tür gıdalar iltihabı önler ve bağırsak astarını yumuşatır. Flavonoidler bakımından zengin yiyecek ve içecekler arasında soya fasulyesi, baklagiller, kırmızı üzüm, lahana, brokoli, elma, çilek ve bitkisel çaylar, özellikle yeşil çay bulunur.

Ayrıca, sağlıklı bakteriler açısından zengin probiyotik gıdalar ülseriniz de dahil olmak üzere, bağırsak sağlığınız için iyidir. Bazı yaygın probiyotik gıdalar yoğurt, ayran, miso, kimchi ve kefirdir.

10. Stres Yönetimi

Ülserlerle başa çıkmak için stres düzeyinizi yönetmek önemlidir.

Stres, ülserlerin risk faktörlerinden biridir ve ayrıca belirtileri şiddetlendirebilir ve iyileşme sürecini geciktirebilir. Stres bağışıklık sistemini zayıflatır ve sindirimi kötüleştirir, ülsere neden olan bakterileri veya mikroplara yakalanma riskinizi yükseltir.

Stresin daha iyi yönetilmesine yardımcı olmak için egzersiz yapmayı, meditasyon yapmayı veya derin nefes almayı, iyi bir uyku almayı ve endişe için rahatlatıcı esansiyel yağları kullanmayı deneyin.

Mide ülseri hakkında kısa bilgi

Aslında çoğu ülser bakteriyel enfeksiyonlardan (özellikle Helicobacter pylori) ve midenin hassas kaplamasını tahriş eden ilaçların düzenli kullanımından kaynaklanır. Ayrıca çok fazla alkol, radyasyon tedavisi, yanıklar ve fiziksel yaralanmalar da ülserlere neden olabilir.

Ülserin yaygın belirtileri arasında açıklanamayan kilo kaybı, iştahta değişiklikler, dışkıda koyu renkli kan, mide bulantısı ve kusma ve kusmukta kırmızı veya siyah kan bulunur.

Ülser her yaştan insanı etkileyebilir ve kadınlar erkeklerden daha sık ülser olurlar. Bu hastalık vakit kaybedilmeden tedavi edilmelidir.  Tedavi edilmezse, midede veya bağırsakta kanamaya veya hatta bir deliğe neden olabilir.

Geleneksel ülser tedavisi tipik olarak baş ağrıları ve ishal gibi olumsuz yan etkilere neden olabilen ilaçlara dayanır.

Ağrıyı hafifletmek ve ülseri iyileştirmek için bazı basit ama etkili ev ilaçlarını da deneyebilirsiniz.

ülsere ne iyi gelir

Ek İpuçları

 • Yemek öğünlerini atlamayın.
 • İki veya üç büyük yemek yerine, günde beş küçük öğün yiyin.
 • Belirtileri daha da kötüleştiren baharatlı yiyecekler yemeyin.
 • Ülseriniz bulantı ve kusmaya neden oluyorsa, bol su içerek dehidrasyonu önleyin.
 • Sağlıklı bir kiloda kalın ve beslenme eksikliklerine dikkat edin.
 • Kesinlikle alkolden uzak durun ve bağırsak astarını tahriş eden sigarayı bırakın.

Mide ülserine bitkisel çözüm başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla