Migren Ağrısını Uçucu Yağlarla İyileştirin

Migren baş ağrısı, yaşayabileceğiniz en acı baş ağrılarından biridir.

Migren baş ağrıları, ciddi baş ağrısına neden olan beyindeki spesifik değişikliklerin bir sonucudur.

Şiddetli ağrı genellikle başın bir tarafında görülür. Bazı insanlar bunu “vurma” hissi olarak tanımlar ve fiziksel zorlama ile daha da kötüleşebilir.

Bazı durumlarda, insanlar başın her iki tarafında ağrı yaşayabilirler. Diğer yaygın belirtiler arasında göz ağrısı, ışığa veya sese duyarlılık, mide bulantısı ve kusma yer alır.

Migrenin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak hormonal değişiklikler, stres, yüksek sesler gibi güçlü uyaranlar ve bazı gıdalar gibi birçok faktör tarafından tetiklenebilir.

Migren baş ağrıları tipik olarak 4 ila 72 saat arasındadır ve günlük sıklıktan yılda bir kereden azına kadar değişmektedir.

Türkiye’de yaklaşık 10 milyon insan migrenden muzdariptir.

Migren ve baş ağrısı ayaktan ve acil servis ziyaretlerinin önde gelen nedenleridir ve özellikle kadınlarda üreme dönemlerinde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kalmaktadır.

Migren baş ağrılarıyla baş etmek için, insanlar genellikle reçetesiz veya reçete edilen ağrı kesicileri tercih ederler. Ancak yanmalara neden olabileceğinden alınan haplar her zaman iyi bir çözüm değildir.

İlaçlar yerine, migren ağrısından kurtulmak için esansiyel yağları deneyebilirsiniz. 

Migreni tedavi etmek için kullanabileceğiniz bazı temel yağları sıralayacak olursak;

Not: Hamile kadınlar, herhangi bir esansiyel yağ kullanmadan önce doktorlarına başvurmalıdır.

1. Nane Yağı

Nane yağı, migren baş ağrılarını tedavi etmek için en çok kullanılan esansiyel yağlardan biridir.

Kasların gevşemesine ve ağrıyı hafifletmesine yardımcı olan mentol içerir.

Frontiers in Neurology’de yayınlanan bir 2015 araştırması,% 6 mentol içeren topikal bir jelin iki saat sonra ağrı şiddetini azalttığını bulmuştur.

Asya Pasifik Tropik Biyomedikal Dergisi’nde yayınlanan bir başka 2015 yorumu da, nane yağının baş ağrıları için işe yarayabileceğini öne sürmüştür.

Ayrıca, nane yağı migren baş ağrılarına bağlı bulantıları hafifletmeye yardımcı olabilir.

 • 1 veya 2 çay kaşığı hindistancevizi yağı ile 2 veya 3 damla nane yağını sulandırın ve omuzlarınıza, alnınıza ve boynunuzun arkasına sürün.
 • Ayrıca, yağın havaya yayılması için bir damlalık içinde birkaç damla nane yağı koyabilirsiniz.

2. Lavanta Yağı

Lavanta yağı ayrıca anti-inflamatuar yapısı nedeniyle baş ağrılarını ve migreni hafifletir. Aynı zamanda kan damarlarını da genişletir.

Hatta uykuyu iyileştirir ve iki migren atak tetikleyicisi olan stresi azaltır.

2012’de Avrupa Nörolojisinde yayınlanan bir çalışmada, lavanta yağının solunmasının, migren baş ağrılarının akut yönetiminde etkili ve güvenli bir tedavi yöntemi olabileceği ileri sürülmektedir.

Kanıt Tabanlı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıpta yayınlanan bir 2013 araştırması, lavanta yağının solunmasının, migren baş ağrılarının akut yönetiminde etkili ve güvenli bir tedavi yöntemi olduğunu ileri sürmektedir.

2016 yılında Bitkisel Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, üç ay boyunca lavanta kullanan katılımcıların migrenlerinin sıklığında ve şiddetinde bir azalma olduğunu bildirmektedir.

 • Sıcak suda bir kaseye 5 ila 10 damla lavanta yağı ekleyin. Baş ağrınızı hafifletmek için kase üzerinden buharı solumak için derin nefesler alın.
 • Ayrıca kulaklarınıza, boynunuzun arkasına veya şakaklarınıza masaj yapmak için birkaç damla lavanta yağı kullanabilirsiniz.

3. Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı geleneksel olarak migren hastaları tarafından deneyimlenenler dahil olmak üzere farklı baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılır. Bu uçucu yağ, kronik sinüzitin neden olduğu migren atakları için en iyi şekilde çalışır.

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir 2009 araştırmasına göre, okaliptüs bitkisinin yaprakları güçlü bir anti-enflamatuar aktivite sergiler.

Kanıt Tabanlı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp raporlarında yayınlanan bir 2013 çalışmasında okaliptüs yağı solumasının ağrı giderici ve antiinflamatuvar bir etkiye sahip olduğu bildirilmektedir.

 • 1 damla okaliptüs yağını herhangi bir taşıyıcı yağın 1 çay kaşığı içine katın, alnınıza, şakaklarınıza ve göğsünüze uygulayın.
 • Alternatif olarak, büyük bir sıcak su kabına birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin ve buharını soluyun.
 • Bir mendile birkaç damla okaliptüs yağı koyabilir ve zaman zaman bu kokuyu soluyabilirsiniz.

4. Papatya Yağı

Papatya yağı da migren ağrısı için faydalıdır.

Papatya yağındaki antienflamatuar özellikler migren baş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Tıbbi Hipotezlerde yayınlanan bir 2014 araştırması, papatya yağının migren ağrısının giderilmesi için yeni bir ilaç olduğunu öne sürmüştür.

Ayrıca anksiyete ve stres semptomlarının bazılarını rahatlatmaya ve iyileştirmeye yardımcı olur ve bu da baş ağrınızın tedavisine yardımcı olabilir.

 • Herhangi bir taşıyıcı yağın 1 veya 2 çay kaşığı ile birkaç damla papatya esansiyel yağını seyreltin ve şakaklarınıza ve alnınıza masaj yapmak için kullanın.
 • Ayrıca, bir bardak sıcak suya birkaç damla papatya özü yağı koyun ve buğuyu soluyun.

5. Biberiye Yağı

Migren ağrısından kurtulmak için biberiye esansiyel yağını da deneyebilirsiniz.

Uyarıcı, iltihap önleyici ve analjezik özellikleri nedeniyle baş ağrılarının tedavi edilmesine yardımcı olur. Vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir, strese ve uykusuzluğa, baş ağrılarına neden olabilen ortak tetikleyicilerin azaltılmasına yardımcı olur.

Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir 2008 çalışması, biberiye yağının anti-inflamatuar ve ağrı kesici özelliklere sahip olduğunu düşündürmektedir.

Food Chemistry’de yayınlanan bir 2013 araştırması, biberiyenin geleneksel olarak anti-enflamatuar ve ağrı giderici özellikleri nedeniyle baş ağrılarını tedavi etmek için ilaç olarak kullanıldığını bildirmektedir.

 • Bir bardak çay, su veya çorbaya 1 veya 2 damla biberiye yağı ekleyin ve migren atakları yaşadığınızda için.
 • Ayrıca 2 damla biberiye yağını 2 damla nane yağı ve 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırabilirsiniz. Şakaklarınıza, alnınıza ve boynunuzun arkasına masaj yapmak için bu karışımı uygulayın.

Yorumla