Obezite ile Başa Çıkma ve Kilo Vermek için Evde Alınacak Önlemler

Obezite, aşırı miktarda yağ birikimi olan bir kişinin Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ile ölçülür. Genel olarak, 18.5 ve 25 arasında bir VKİ normal olarak kabul edilir. VKİ 30 veya daha fazla ise, obez sayılırsınız.

VKİ’nizi aşağıdaki yöntemleri kullanarak hesaplayabilirsiniz:

 • Vücut kitle indeksi (VKİ) = Vücut ağırlığı (kg) / boy uzunluğunun karesi
  İdeal kilo = Ulaşılmak istenen VKİ değeri x boy uzunluğunun karesi
  Örnek ideal kilo = 24 x (1.60×1.60) = 61.4 kg19‐24 yaş arasındaki yetişkinler için VKİ ve vücut ağırlığı değerlerini gösteren
  tablo şöyle:

  – 19‐24 yaş arası erkek‐kadın 20.0‐24.9 normal kilo
  – 25.0‐29.9 hafif şişman
  – 30.0‐34.9 şişman
  – 35.0‐44.9 dikkat edilmeli
  – 45.0‐49.9 aşırı şişman
  – 50 ve üstü morbid (ölümcül) şişman sayılır.

 • Online hesaplayan web sitelerinden hesaplayabilirsiniz.

Obezite, çoğunlukla, yağ oranı yüksek işlenmiş gıdalar, aşırı yeme, aşırı içme, fiziksel aktivite eksikliği, uykusuzluk ve kötü yaşam tarzı nedeniyle oluşur. Genetik faktörler ve hormonal sorunlar da obezite riskini artırma eğilimindedir.

Obezite yalnızca aşırı kilo nedeniyle değil, aynı zamanda Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı ve diğer ciddi sağlık problemlerine duyarlı olmasından dolayı büyük bir endişe kaynağıdır.

Bu sorunun üstesinden gelmek için sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak önemlidir. Buna ek olarak, kilo verme çabalarınıza yardımcı olmak için kolay ama etkili bazı doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.

İşte, obezite tedavisi ve evde hızlı kilo vermek için en iyi 10 ev yöntemi.

1. Limon Suyu

Limon suyu obezite ile mücadelede en iyi ev ilaçlarından biridir. Sindirimi iyileştirmeye ve detoksifikasyona yardımcı olur. Vücudunuzun yağ yakmak için gerekli besin maddelerini almasına yardımcı olduğu için sağlıklı sindirim kilo vermek için gerekli bir ön koşuldur. Ayrıca metabolizmayı yavaşlatan toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur.

 1. Bir bardak suya üç çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı karabiberi tozu katıp karıştırın. (Taze çekilmiş karabiber varsa, sadece çeyrek çay kaşığı katın.)
 2. Bu karışımı sabahları aç karnına için.
 3. Bunu en az üç ay boyunca her gün yapın.

Alternatif olarak, bir fincan sıcak suya bir çay kaşığı limon suyu katıp içebilirsiniz.

2. Elma Sirkesi

Organik elma sirkesi aşırı kilolardan kurtulmak için kullanılan bir başka popüler ev ilacıdır. Yapılan ön araştırmalara göre, elma sirkesi obezite riskine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Elma sirkesi yağ yakmaya ardımcı olur ve dolayısıyla vücuttaki yağ birikimini önler.

 • Bir bardak suya iki çay kaşığı organik elma sirkesi katıp karıştırın. Her gün sabahları ve tercihen yemeklerden önce içeceğiz.
 • Ayrıca bir bardak suya birer çay kaşığı organik elma sirkesi ve limon suyunu karıştırıp içebilirsiniz.

Günde iki çorba kaşığı elma sirkesi içebilirsiniz. Daha fazla elma sirkesi içmek kandaki potasyum düzeyinizi düşürebilir ve buda kemik erimesine neden olabilir. Bu nedenle bundan fazla sirke tüketmeyin.

3. Aloe Vera

Aloe vera metabolizmayı uyarır, enerji tüketimini arttırır ve vücutta kullanılmayan yağları harekete geçirdiği için obezitenin tedavisinde oldukça yararlıdır.

Proteini emmek için vücudu zorlaştıran doğal kollajen proteinleri içerir. Buna ek olarak, sindirim sistemi ve bağırsaklardaki toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.

 1. İki taze aloe vera yaprağını alın, soyun ve jelini bir kaba alın.
 2. Bir fincan portakal ya da greyfurt suyu ya da sadece suya katıp iki üç dakika karıştırın.
 3. Bir ay boyunca her gün bir defa için.

4. Yeşil Çay

Yeşil çay, kilo vermeyi hızlandırmak için kullanılan bir başka popüler doğal ilaçtır. Penn State’de yapılan bir araştırmada, yeşil çayda bulunan bir bileşik olan epigallocatechin-3-gallate’in (EGCG), yağ emilimini sınırlayarak ve vücudun yağ kullanma yeteneğini arttırarak kilo alımını yavaşlatmaya yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca, yeşil çay, C vitamini, karotenoidler, çinko, selenyum, krom gibi mineral ve besinlerle doludur.

Obezite ile mücadele etmek için her gün yaklaşık üç ila dört fincan yeşil çay için. Ayrıca, zencefil çayı veya toz biber ile karıştırabilirsiniz.

5. Kırmızı Biber

Kırmızı biber, obeziteyi kontrol etmeye ve kilo vermeye yardımcı olur. Vücudunuzu yağ yakmaya ve enerji harcamasını arttırmaya teşvik eden kapsaisin içerir.

Buna ek olarak, sindirimi uyarır ve vücuttaki besin maddelerinin emilim yetersizliğinden kaynaklanan aşırı iştahı bastırır.

 • Kırmızı biberin üzerine bir bardak sıcak su dökerek biber sarısı bir çay yapın (ilk önce bir çay kaşığı ile başlayın, sonra yavaş yavaş artırın). İçinde yarım limon suyu sıkın. Bu çayı düzenli olarak en az bir ay içelim.
 • Ayrıca hazırladığınız yemeklere kırmızı biber katabilirsiniz.

6. Köri

Sabahları günlük 10 taze köri yaprağı yemek, şişmanlığın neden olduğu obezite ve diyabetle başa çıkmak için harika bir Ayurvedik çare olarak çalışır. Bu tedaviyi düzenli olarak en az üç dört ay boyunca devam ettirin.

Araştırmalar, köri yapraklarının obezite ve lipid düşürücü etkileri olan bir alkaloid mahanimbin içerdiğini gösteriyor. Böylece, fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur ve toplam kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

7. Domates

Her sabah aç karnın birkaç domates yiyin. İçindeki çekirdekler diyet lifi içerdiğinden çekirdekleri ile birlikte yiyin. Domates, iştahınızı etkileyen hormon seviyelerini değiştirme eğiliminde olan bileşikler içerir.

Ayrıca, A, C ve K vitaminleri ile magnezyum, manganez, kolin, folat ve diğer besin maddelerinden zengin olduğu için sağlığınız için de faydalıdır. Ayrıca içerisinde, kansere karşı koruyucu antioksidanlar da bulunmaktadır.

8. Lahana

Çiğ veya haşlanmış lahana kilo vermeye yardımcı olduğu için diyetinizin ayrılmaz bir parçası yapın. Şeker ve diğer karbonhidratların yağa dönüşmesini önleyen tartarik asit içerir. Üstelik, C vitamini bakımından zengindir ve kalorisi de azdır, lif ve su içeriği zengindir.

Lahana östrojen metabolizmasının dengesizliğini düzenleyen fitokimyasal maddeler içerir. Bu dengesizlik, vücudunuzun yağ depolamasına neden olur ve göğüs kanseri, yumurtalık kanseri ve diğerlerini de teşvik eder.

Brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası ve pazı gibi diğer turpgil sebzeler de kilo vermeye yardımcı olur.

9. Rezene

Rezene tohumlarının diüretik özelliklerinden dolayı kilo vermede faydalı olduğu düşünülmektedir. Diüretikler, su tutma oranını düşürerek kilo vermenizi sağlar. Ancak uzun süreli düşünüldüğünde kilo vermeye yardımcı olmazlar.

 • Hafifçe kavrulmuş rezene tohumlarını ezin. Tozu bir araya toplayın. Bir çay bardağı sıcak suya yarım çay kaşığı rezene tozu katıp günde iki defa için. Bu ilaç aynı zamanda karın gazı, hazımsızlık ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 • Yemekten 15 dakika önce rezene çayı içebilirsiniz.

10. Ballı Tarçın

Metabolizmanızı hızlandırmak, enerjinizi artırmak ve vücudunuzu detoxifye etmek için bal ve tarçın çayını deneyebilirsiniz. Bal yağ yakımını teşvik ederek obezite ile savaşır. Tarçın, insülin direnciyle savaşarak aşırı yemeyi önlemenize yardımcı olur ve ayrıca metabolik sendromla ilişkili oksidatif stres azaltır.

 1. Bir buçuk çay kaşığı tarçın tozu üzerine bir fincan sıcak su dökün (tarçın çubuklarını da kullanabilirsiniz). Yarım saat kadar demlendirin.
 2. İçine bir çay kaşığı organik bal karıştırın.
 3. Kahvaltıdan yaklaşık yarım saat önce aç karnına için. Geri kalanını buzdolabında saklayın ve gece yatmadan önce için.

Ayrıca kilo vermek için bal ve tarçın başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu yöntemlerle birlikte, toksinleri vücudunuzdan atmak için gün boyunca sekiz bardak su içtiğinizden emin olun .

Çalışmalar, bitkisel esaslı gıdaların obezite ile mücadelede yardımcı olabildiğini, çünkü obeziteye katkıda bulunan oksidatif stresini önleyen fitokimyasallar içerdiğini buldu. Bu yüzden, işlenmiş, fast-food’lardan ziyade daha fazla bitki esaslı gıdayı tercih edin. Artı, diyetinize üzüm, şeftali, incir, havuç ve yaban mersini de ekleyin.

Obeziteye karşı savaşmak için göz ardı edilen bir başka önemli nokta da, uygun bir kahvaltı yaptırmaktır. Araştırmalar, sağlıklı bir kahvaltı yapanın, büyük bir akşam yemeği yiyenlere kıyasla kilolarından daha hızlı kurtulduğu ve hatta belinden birkaç santim daha inceldiğini gösteriyor.

Yorumla

1 Yorum