Okaliptüs Yağının Bilinmeyen Faydaları

Avustralyanın yerli okaliptüs ağacından elde edilen okaliptüs yağı, en popüler esansiyel yağlardan biridir.

Ağacın oval biçimli yaprakları kurutulur, ezilir, damıtılır ve ortaya güçlü tatlı ve odunsu bir kokuya sahip, renksiz bir sıvı olan okaliptüs yağı çıkar. Okaliptüs yağı, tıbbi özellikleri nedeniyle günümüzde dünya çapında oldukça popülerdir.

okaliptüs yağının faydaları

Okaliptüs yağı, cineole olarak bilinen organik bileşik sayesinde birçok tıbbi yarar sağlar. Bu doğal kimyasal, bağışıklık güçlendirici, antiseptik, dezenfektan, balgam söktürücü, antioksidan, anti-inflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

Bu yağ, buharlı göğüs losyonları, reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları, boğaz ağrısı ve topikal ağrı kesicilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İşte Okaliptüs Yağının Bilinmeyen Faydaları

1. Soğuk algınlığı ve tıkanıklığı tedavi eder

Okaliptüs yağı, soğuk algınlığı ve tıkanıklığı tedavi etmeye yardımcı olan antiviral, antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

2010 yılında Alternatif Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, okaliptüs yağı birçok bakteri, virüs ve mantarlara karşı anti mikrobiyal etkilere sahiptir.

Okaliptüs yağının güçlü aromasını solumak, balgamı gevşetmeye, soğuk algınlığı ve griple ilişkili tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olur.

Ayrıca, bu yağ soğuk algınlığı ve çeşitli belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olan bağışıklık uyarıcı, iltihap önleyici, antioksidan, analjezik ve spazmolitik madde gibi iş görür.

 • Bir sıcak su kasesine 10 ila 15 damla okaliptüs yağı katın. Kafanıza bir havlu örtün ve buharı 5 ila 10 dakika teneffüs edin. Bunu günde 2 veya 3 kez tekrar edebilirsiniz.
 • Geceleri, bir difüzöre birkaç damla okaliptüs yağı koyun ve rahat bir şekilde uyumanıza yardımcı olmak için tüm gece bu buharlı havayı soluyun.

2. Öksürüğü kontrol eder

Okaliptüs esansiyel yağındaki etken madde olan ökaliptol, öksürüğü bastırmaya yardımcı olabilir.

Aslında, reçetesiz birçok öksürük ilacının aktif bileşenlerinden biri okaliptüs yağıdır. Örneğin Vicks VapoRub’un yaklaşık yüzde 1.2’si okaliptüs yağıdır.

Okaliptüs yağı öksürüğün yanı sıra astım, bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), pnömoni ve hatta tüberküloz gibi solunum problemlerinin tedavisinde de faydalıdır.

 • Küçük bir sıcak su küvetine birkaç damla okaliptüs yağı katın. Bir havlu ile başınızın üzerinde bir çadır yapın ve birkaç dakika buharı soluyun. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak,  1 çorba kaşığı sızma hindistan cevizi yağına birkaç damla okaliptüs yağı ve nane yağı katıp bu karışımla günde 2 kez veya 3 kez göğsünüze masaj yapabilirsiniz.

3. Eklem ve Kas Ağrısını Dindirir

Okaliptüs yağı, analjezik ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı eklem ve kas ağrısından rahatlama sağlayabilir.

 1. 2 veya 3 damla okaliptüs yağını 2 yemek kaşığı ılık hindistancevizi yağına karıştırın.
 2. Karışımı etkilenen bölgelere uygulayın ve 5 ila 10 dakika masaj yapın.
 3. Bu yöntemi günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

4. Baş ağrılarını rahatlatır

Okaliptüs esansiyel yağı baş ağrısına, özellikle sinüslerin iltihaplanması sonucu oluşan sinüs baş ağrısına iyi gelir.

Tıkalı sinüslerin açılmasına yardımcı olur ve baş ağrısını giderir. Ayrıca, son derece etkili bir analjezik veya ağrı giderici maddedir.

Kanıt Tabanlı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp raporlarında yayınlanan bir 2013 çalışmasında okaliptüs yağı solumasının ağrı kesici ve antiinflamatuvar bir etkiye sahip olduğu bildirilmektedir.

 • Bir damla sıcak suya birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin. Kase üzerinde başınıza hafif bir havlu örtün. Buharı 5 ila 10 dakika süreyle soluyun. Bunu günde 2 veya 3 kez yapabilirsin.
 • Ayrıca, baş ağrısını azaltmak için alnınıza hindistan cevizi yağı ve birkaç damla okaliptüs yağı ile masaj yapabilirsiniz.

5. Ağız Sağlığını Destekler

Okaliptüs yağı ağız sağlığınız için iyidir. Antimikrobiyal yapısı, kavitelerin, diş eti iltihabının ve hatta diş plağının tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Nane aroması da kötü nefese karşı savaşır ve nefesinizi tazeler.

Uluslararası Önleyici ve Toplumsal Dişhekimliği Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir 2015 araştırması, okaliptüs yağı gibi esansiyel yağların çeşitli ağız hastalıkları için koruyucu veya tedavi edici maddeler olarak geliştirilme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varmıştır, ancak bunların güvenliğini sağlamak için daha fazla klinik çalışma yapılması gerekmektedir.

 1. Bir bardak ılık suya 2 damla okaliptüs yağı katıp karıştırın.
 2. Bu karışımla günde bir defa gargara yapın.

Dikkat: Okaliptüs yağı dahili olarak alındığında zehirli olabilir. Bu ev yapımı gargarayı sakın yutmayın.

6. Kafadaki bitleri öldürür

Okaliptüs yağını kafa bitlerinden ve kaşıntılı bir kafa derisinden kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Doğal bir insektisit olan bu yağ, bitleri ve yumurtalarını öldürmeye yardımcı olabilir. Piyasada bulunan birçok kafa biti spreyleri aslında okaliptüs yağı gibi uçucu yağlar içerir.

 1. Sürekli kullandığınız şampuanınıza birkaç damla okaliptüs yağı katın. Örneğin, 3 mililitre okaliptüs yağını 30 mililitre şampuanla karıştırabilirsiniz.
 2. Saçınızı şampuanlamak için bu karışımı kullanın.
 3. Saçınızı 10 dakika boyunca plastik duş başlığıyla kapatın.
 4. Ardından saçınızı yıkayın ve havluyla kurulayın.
 5. Ölü biti ve yumurtaları temizlemek için saçınızı bir bir tarağı ile tarayın.
 6. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez tekrar edin.

7. Yaraları İyileştirir

Avustralya’da, yaraları tedavi etmek ve enfeksiyonları önlemek için okaliptüs yapraklarını kullanmak yaygın bir uygulamadır . Aslında, ilk yardım çantanızda bir şişe okaliptüs yağı bulundurmak küçük yaraları, kesikleri ve cilt sıyrıklarını tedavi etmek için kullanışlı olabilir.

Yağ iltihapla savaşmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda doğal bir ağrı kesici olarak çalışır.

 • Bir kaç damla okaliptüs esansiyel yağını 1 yemek kaşığı organik elma sirkesine karıştırın. Etkilenen alana günde birkaç kez sürün ve 15 dakika sonra yıkayıp durulayın.
 • Alternatif olarak, okaliptüs yağı içeren bir krem ​​veya merhem alıp, etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

8. Çıbanları Tedavi Eder

Vücudunuzun herhangi bir yerinde çıkan bir çıbanı okaliptüs yağıyla tedavi edebilirsiniz.

Antibakteriyel yapısı, çıbana neden olabilecek antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı etkilidir, dolayısıyla sorunun kök nedeniyle mücadele eder. Ayrıca iyileşme sürecine yardımcı olur ve daha fazla enfeksiyonu önler.

 • Okaliptüs yağını doğrudan etkilenen bölgeye uygulamak için pamuklu çubuk kullanın. 10 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 3 veya 4 damla okaliptüs yağı, 1 çay kaşığı toz kaygan elma ve 1 çorba kaşığı su ile bir karışım hazırlayın. Bu maskeyi etkilenen bölgeye uygulayın, kurumaya bırakın ve ılık su kullanarak durulayın. Bu yöntemi günde iki kez tekrar edin.

9. Kaşıntılı Kafa Derisini Rahatlatır

Okaliptüs yağı kepek veya diğer kafa derisi problemlerine bağlı kaşıntılı saç derisi için faydalıdır. Yağ, bir enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan ve kafa derisinde kaşıntıyı kesen antifungal özelliklerle zengindir.

 • 4 bardak suya 2 yemek kaşığı beyaz sirke ve 1 tatlı kaşığı okaliptüs yağı ekleyin. Bu çözeltiyi saçınıza dökün ve 5 dakika bekletin. Ardından saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayın ve bakım yapın. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez tekrar edin.
 • Diğer bir seçenek olarak 4 veya 5 damla okaliptüs yağını 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağına katıp karıştırın.  Saçınıza ve saç derisine bu karışım ile masaj yapın. 30 dakika bekleyin, sonra saçlarınızı yıkayın. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

10. Böcek Kovucu Olarak Çalışır

Okaliptüs yağı, topikal böcek püskürtücü bir sprey olarak etkili bir şekilde kullanılabilir.

Bu güçlü kokulu uçucu yağ, sinekleri ve diğer böcekleri evinizden uzaklaştırmak için doğal böcek ilacı ve böcek kovucu olarak çalışır. Bu yağ, çocuklar ve evcil hayvanların olduğu evlerde de güvenlidir, ancak yutulmadığından emin olun.

 • Sprey şişesine bir fincan ılık su dökün. Buna 20 ila 25 damla okaliptüs uçucu yağı ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın. Bu spreyi ev yapımı böcek kovucu olarak kullanın.
 • Diğer bir seçenek olarak difüzöre birkaç damla okaliptüs yağı koyun ve böcek olan odaya yerleştirin.

Dikkat

 • Diğer uçucu yağlar gibi, okaliptüs yağını da kullanmadan önce küçük bir cilt bölgesinde test edin.
 • Okaliptüs yağı 6 yaş veya daha küçük çocuklar için uygun değildir.
 • Nöbetlere eğilimliyseniz, karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya düşük tansiyonunuz varsa okaliptüs yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Hamile ve emziren kadınlar okaliptüs yağını kullanmamalıdır.
 • Aşırı miktarda kullanıldığında toksik olabileceğinden, ağız bakımı için okaliptüs yağı kullanırken dikkatli olun.

Yorumla