İltihaplı Romatizması Olanların Tüketmesi ve Uzak Durması Gereken Gıdalar

Yediğiniz ve içtiğiniz şeyler, iltihaplı romatizma hastalığını doğrudan etkilemektedir. Yeme alışkanlıklarınıza çeşitli meyve ve sebzeleri eklemek, vücudumuza mineral sağlayıp iltihaplanmaları azaltacaktır. Öte yandan, romatoid artrit hastalarının uzak durması gereken bazı gıdalar da vardır.

Elbette bazı gıdaları tüketip bazılarından uzak durmayla bu hastalık tamamen iyileşmez. Ancak yediğimiz içtiğimiz şeylerin, romatizmaya bağlı ağrı ve diğer sorunları azaltmada önemli rolü vardır. Bu yazımızda romatizma iyi gelen ve romatizması olanların uzak durması gereken gıdalardan bahsettik.

Romatoid Artrit’i Olanlara İyi Gelen Gıdalar

1.Balık

Balık ve balık yağı, iltihaplanmayı ve kemik ile eklemlerdeki ağrıları azalttığı bilinen omega 3 yağ asidi içerir ve dolayısıyla romatizmadan muzdarip olanlar için faydalıdır.

Ringa, somon, ton balığı ve uskumru gibi soğuk su balıkları, eklem ağrısını gidermeye yardımcı olan zengin birer omega 3 kaynağıdır.

2. Zeytin Yağı

Zeytinyağı, sağlıklı bir yağdır ve vücutta diğer kimyasalların neden olduğu toksin ve iltihap oluşumunu azalttığı bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde artrit hastaları için bir ilaç niteliğindedir.

3. Yoğun Renkli Meyve ve Sebzeler

Çilek, kızılcık, kavun, kiraz ve portakal gibi meyveler antioksidan bakımından zengindir ve kemiklerle eklemleri  hasarlara karşı korumaktadır.

Benzer şekilde brokoli, biber, havuç ve domates gibi sebzeler kemiklerin genel bakımı için vazgeçilmez olan mineraller, eklem iltihaplanmasını azaltabilecek lifler ve antioksidanlar bakımından da zengindir.

4. Zerdeçal

Zerdeçal, iltihap karşıtıdır ve doğal bir ağrı kesici görevi görür. Bu nedenle artrit hastaları, eklemlerindeki ağrıyı hafifletebilmek için, zerdeçalı diyetlerine eklemeyi deneyebilirler.

5. Zencefil

Tıpkı zerdeçal gibi zencefil de ağrı kesici özelliğe sahiptir ve düzenli tüketildiğinde iltihabı azaltıp eklem sertliğini hafifletebilir.

6. Tam Tahıllar

Tam tahıllar, kemik sağlığı için iyi olan liflerle yüklüdür. Bu liflerin, eklem iltihabına yol açan, kandaki zararlı C-reaktif protein miktarını azalttığı bilinmektedir.

7. Şeker Pancarı Pekmezi

Şeker pancarı pekmezi, kemik sağlığı için gereken, magnezyum da dahil birçok mineral ve vitamin bakımından zengindir. Kemik sağlığını koruması da, eklem sertliği ve iltihabı riskini düşürdüğü anlamına gelir.

8. Yeşil Çay

Yeşil çaydaki antioksidanlar, artrit hastalarının bu çayı diyetlerine eklemeleri için yeterli sebeplerdir. Yeşil Çay, K vitamini bakımından zengindir ve iltihabı önler.

9. Maydanoz

Bu bitkiyi düzenli olarak tüketen artrit hastalarının eklemlerinde daha az ağrı ve iltihaplanma gözlenmiştir.

Romatoid Artrit Hastalarının Uzak Durması Gereken Gıdalar

1. Kızarmış Gıdalar

Yağda ve ya ızgarada pişirilen hamburger, kırmızı et ve tavuk gibi atıştırmalıkların vücuttaki iltihaplanmayı arttırdığı söylenir.

Artrit hastaları, trans veya doymuş yağ içeren kızarmış gıdaların aşırı tüketiminden kaçınmalıdır; zira bu gıdalar vücuda çok zararlı olmakla beraber eklemlerdeki ağrı ve şişkinliği artırabilirler.

2. Omega 6 Yağ Asitleri

Mısır, ayçiçeği, aspir ve soya fasulyesi gibi bitkilerde bulunan, fazla tüketildiğinde iltihap oluşumunu tetikleyebilecek bir çeşit yağdır. Ayrıca obezite riski ile eklemlerdeki şişme ve ağrıları artırabilir.

Bu sebeplerden ötürü artrit hastaları, yüksek miktarda omega 6 yağ asidi içeren besinleri tüketirken ölçülü olmalılar.

3. Alkol

Devamlı alkol tüketmek, romatizmal artritten muzdarip olan bir kişinin iltihap kapma riskini ve eklem ağrısı ile şişkinliğini arttırabilir.

4. Rafine Karbonhidratlar

Beyaz unla pişirilen işlenmiş gıdalar, romatizma ağrılarını artırabiliyor. Beyaz ekmek, makarna, kraker, beyaz pirinç ve patates; vücuttaki iltihaplanmayı artırabilen yüksek glisemik indeksli gıdalardır.

5. Şeker

İltihap oluşumunun kontrolünü elinizde tutmak istiyorsanız şeker tüketimini azaltın. Şeker, iltihaplanmaya neden olmakla birlikte artrit semptomlarının şiddetlenmesine de sebebiyet verir.

Yorumla