Saç Beyazlaması Neden Olur, Nasıl Önlenir: Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Saçların beyazlaması, renk pigmentelerinin üretilmemesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle saç beyazlaması yaşlanmanın ilk belirtileri olarak kabul edilir. Ancak, bu her zaman öyle değildir.

Erken yaşta saç beyazlaması sorunundan muzdarip birçok insan vardır. Saçın ağarması genelde yaşlanmanın bir belirtisi olarak kabul edildiğinden, erken yaşta saçı ağaran kişi için bu durum çok üzücü olabilir.

Bu yazıda saç beyazlamasının nedenleri ve saç beyazlamasını önlemenin doğal yolları anlatılmaktadır. Beyazlayan saçları doğal yollarla eski haline getirmenin bir yolu bulunmamaktadır. Eğer saç beyazlamasına kesin çözüm arıyorsanız, yazının devamını okumanıza gerek yok.

Saç Beyazlamasının Belirtileri

Saç renginin beyaz görünmesinden başka saç beyazlamasının hiçbir belirtisi yoktur. Bazı genç bireylerde, B12 vitamini olarak bilinen vitaminin eksikliğinden dolayı saç beyazlaması görülebilir. Bu vitamin eksik olduğunda, kişinin saçları beyazlar.

Bu eksiklik, bireyde bulunan diğer sağlık sorunlarına da sebep olabilir. Bununla birlikte, bunlar aslında saç beyazlamasının belirtileri değildir. B12 vitamini eksikliği ile ilgilidir.

Aynı açıklama tiroid bezi yetersizliği için de kullanılabilir. Hipotiroidizm, tiroid bezinin optimum düzeyde çalışmadığı bir durumdur. Bu olduğunda, metabolizma yavaşlar.

Bu durumun yan etkilerinden biri, saç tellerinin beyazlamasıdır. Yani, hipotiroidi ile ilgili semptomlar, kişinin saçının beyazlamasının belirtisi değil, sebebidir. Bundan dolayı, bireyin saç renginde görülen değişiklikler dışında hiçbir saç ağarması belirtisi görülmemektedir.

Saç Beyazlamasının Nedenleri

Saç beyazlamasına yol açabilecek birçok farklı etken vardır. İlerleyen yaşa bağlı olarak kişide saç ağarması görülmesi normaldir. Bu, kimsenin engel olamadığı normal bir süreçtir.

Bazı insanların saç rengini diğerlerinden daha hızlı kaybetmesinin ardındaki genetik nedenler henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, herkesin yaş ilerledikçe kısmen veya tamamen saçlarının beyazlayacağı bilinen bir gerçektir.

Saçın ağarmasına neden olan mekanizma tam olarak anlaşılamamıştır. Kır saçlı insanlar normal ten rengine sahiptirler; bu da derinin rengini korumak için gerekli pigmentleri üretmeye devam ettiği anlamına gelir. Ancak, aynı deriden çıkan saçların renkleri yoktur.

Yaş ilerlemesi dışında, saçların ağarmasına neden olabilecek başka faktörler de vardır. B12 Vitamini eksikliği, saç renginin kaybolmasına neden olan yaygın bir durumdur. Bu, çocukları da etkileyebilecek bir şeydir ve çok erken yaşlarda görülebilir.

Çocuklarının kafasına beyaz tüyler olan ebeveynler, çocuğu etkileyen bir beslenme eksikliği olmadığından emin olmak için doktora gitmelidir. Beslenme yetersizlikleri zamanla ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çoğu durumda, bu eksiklikler büyük sorunlara neden olmaz.

Ancak çocuklarda, büyüme çağında vitamin eksikliği ve beslenme yetersizliği olursa, problemler hayatın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkmaya başlar.

Anne babalar, çocuklarında saç beyazlaması olup olmadığını kontrol ederek vitamin eksikliği olup olmadığı anlayabilir.

Boğazda bulunan tiroid bezi, metabolik sistemin işleyişinden sorumludur. Metabolizma, gıda ve oksijenin enerji, ısı ve metabolik atığa dönüştüğü süreçtir. Bu, insan vücudunun temel işlevlerinden biridir.

Tiroid bezinin yetersiz çalışması durumu hipotiroidizm olarak bilinir. Hipotiroidizmin etkilerinden biri, saçların beyazlamasıdır. Bu, kontrol edilmesi gereken ve düzeltilmesi gereken bir sorundur. Bireyin sisteminde bir miktar eksiklik veya dengesizlik olduğunun göstergesi olarak da bilinen bir şeydir.

Cilt ile ilgili iki hastalık var ki; saç rengini de etkilemektedir.

Albinizm, deride tam bir pigment kaybı olduğu bir durumdur. Albinizmden muzdarip olanlar son derece açık ve soluk tenli görünürler. Saçları beyaz veya açık sarı renkte olur. Albinizm pigment üretimini etkileyen genetik bir durumdur.

Vitiligo, beyaz tüylerin gelişmesine neden olan bir başka deri hastalığıdır. Vitiligo, bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğu anlamına gelen bir oto-immün durumdur. Bağışıklık sistemi, cilde renk veren pigmentleri üreten hücrelere saldırır.

Vitiligo olan kişilerde beyaz veya soluk renkli cilt lekelerini görülür. Lekeli bölgelerde çıkan saçlar da beyaz veya solgun sarı renkte olur.

Saç Beyazlamasına Karşı Doğal Çözümler

Yukarıda açıklandığı gibi, saç beyazlamasının birkaç olası neden vardır. Yaşlanma, vitiligo veya albinizm gibi cilt bozuklukları söz konusu olduğunda, beyazlayan saçlar için yapılabilecek çok az şey var.

Vitiligo ve albinism, belli bir aşamada teşhis edilebilir ve bu hastalıkların ilerlemesini yavaşlatan bazı tedavi seçenekleri vardır. Bununla birlikte, bu hastalıkların oluşmasını durdurmanın veya sahip oldukları etkileri tersine çevirmenin bilinen bir yolu yoktur.

Aynı şey yaşlanmaya bağlı saç ağarması için de geçerlidir ki; bunun önüne kimse geçemez. Beyazlayan saçları gizlemek için çeşitli şekillerde saç boyama yöntemleri vardır. Bu çözüm yöntemi, sadece istediğiniz saç rengine geçici olarak kavuşmanızı sağlar. Üstelik, bu saç boyalarından bazıları saçlara zarar verir ve saç dökülmesi ve saç kırılması sorunlarına yol açar.

İlerleyen yaşa bağlı saç beyazlaması süreci kişiden kişiye değişir ve genetik faktörler bu durumda etkilidir. Bazılarının saçları 20’li yaşlarında beyazlamaya başlarken, bazıları 40’lı yaşlarına kadar bu problemle karşılaşmaz. Bunun için bir insanın büyümesi ve gelişimi üzerinde etkili olan genetik ve çevresel faktörler etkilidir.

Vitamin eksikliğine bağlı veya tiroid fonksiyon problemlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan saç beyazlamasına çözüm bulunabilir. Bu durumda saç beyazlamasını engellemek için, dengeli bir diyet takip etmek ve tiroid problemini doktor kontrolünde tedavi etmek, çözüm olabilir.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir: Doğal ve Bitkisel Tavsiyeler

  • Her sabah aç karna 1 diş taze sarımsağı bıçakla parçalara bölüp çiğnemeden ilaç gibi yutun. Bunu 40 gün boyunca yapmak, saçlarınızın beyazlamasını önemli ölçüde önleyecek ve sizi birçok hastalıktan koruyacaktır. Ancak bunu yapmadan önce doktorunuza danışın.

Tiroid eksikliği veya beslenme yetersizliğine (özellikle B12 vitamini eksikliğine) bağlı saç beyazlamasını durdurmak için, bazı sağlıklı ve besleyici gıdaları tüketmek gerekir. Yani, saç ağarmasını önlemek için beslenmenin büyük önemi vardır.

Taze meyve ve sebze tüketimi, vücuda bol miktarda vitamin ve mineral sağladığı için saç ağarmasını engelleyebilir. İnsan vücudu, birçok besin maddesine ihtiyaç duyar.

Taze meyve ve sebze tüketmek, vücudun ihtiyaç duyduğu çoğu besin maddesini sağlayacaktır. Bu yüzden, vücut sistemini dengelemek ve saç beyazlamasının önüne geçmek için her çeşit meyve ve sebzeyi düzenli olarak tüketmeniz gerekir.
Birçoğumuz, saç beyazlamasının kaçınılmaz olduğu gerçeğinin farkındayız. Yaşlanma süreci ve vücutta meydana gelen değişiklikler yapılacak çok şey yoktur. Ancak, sağlıklı bir yaşam tarzı izlerseniz, vücut iyi durumda olacak ve saçların ağarması da yavaşlayacaktır.

Çalışmalar, stressiz bir yaşam tarzının saç beyazlamasını, saç dökülmesini ve yaşlanma belirtilerini azalttığını ispatlamıştır. Bu nedenle, saç ağarmasını önlemek için stresten uzak bir yaşam sürmeye çalışmak da önemlidir. Bu konuda “Stres Azaltmak için Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Alışkanlık” başlıklı yazımızı okuyarak stresten uzak durmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Vitiligo ve albinizm gibi geri döndürülemez sorunlara sahip insanlar, durumun ilerlemesini yavaşlatmak için her türlü tedavi yolunu aramalıdır. Bunun dışında, ilerleyen yaşa bağlı saç ağarmasını önlemek için yapılacak çok fazla bir şey yoktur.

Yorumla