Saç Yıkamanın En Doğru Yolunu Öğrenin

Bazılarımız için günün en önemli işlerinden olan duş almak ve saçı iyice yıkamak çok zordur, özellikle iş yerinde geçirdiğimiz uzun bir günün ardından eziyet olabilir.

Aksine, bazılarımızda saç temizliğinden nefret eder ve bu işi tam bir angarya olarak görürler.

Hijyen bilincine sahip bir kişi iseniz saçlarınızı düzenli yıkamanız ve gıcırtılı, temiz tutmaya çalışmanız olasıdır.

Böyle insanlar da başka düşüncelere kulak asmadan kendi bildikleri şekilde en iyi şekilde temizlendiklerini düşünürler.

Saç Yıkamanın En Doğru Yolu

Saç yıkamak sadece basit bir fırçalama ve durulama meselesi değildir.

Peki, tam olarak saç yıkmak ne anlama gelir. 

Şampuanlama saçınızı güzelleştirir ama aynı zamanda kafa derisindeki kiri, aşırı yağı, teri, kiri ve şekillendirici ürünlerin saç derisinde bıraktığı kalıntılarını temizlemek için kritik bir görev yapar.

Eğer şampuan ve kullanımı hakkında bilgi sahibi ve dikkatli değilseniz saçlarınızı yıkadıktan sonra bile kirli ve hasarlı bırakabilirsiniz.

Yanlış ve eksik saç yıkama yöntemlerinden sonra başınızdaki saç telleri kafa derisine ve saç köklerinin zarar verir.

Ayrıca, uygun bir şekilde yıkanmayan kafada kepeklenme sorunu, dermatit ve egzema gibi hastalıklar ve koşulların oluşması muhtemeldir.

Saçlarımız da yüzümüzdeki cildimiz gibi aynı özen ve dikkati had ediyor. Saçları korumak ve yumuşak kalmasını sağlamak büyük önem arz ediyor.

İşte saç yıkamanın en doğru yöntemi. 

Ön yıkama hazırlanması

Duş almadan önce saçınızın iyi taranması gerekir. Bu, eğer varsa saçtaki düğümlerin açılmasına yardımcı olur ve saç kırılmalarını önler. Aynı zamanda şekillendirici ürün artıklarının kaldırılmasına yardımcı olur.

Şampuan seçimi

Saçınızı, kuru, yağlı ya da kepekli olabilir. Saçınız için uygun şampuan ve saç bakım ürünü kullandığınızdan emin olun. Ayrıca ayda bir defa sürekli kullandığınız şampuanın deride bıraktığı kalıntıları temizlemesi için farklı bir şampuan kullanabilirsiniz.

Yıkama

 1. Saçınızı ılık su ile iyice nemlendirin. Sıcak su kullanmayın. Sıcak su kafa derisini kurutur, bu nedenle yağ bezeleri kuruluğu önlemek için yağ üretimine başlar, aşırı yağ üretimi sonucu kafa derisi yağlanır ve böyle kalır. Ayrıca sıcak suyun kafa derisini haşlama riski de vardır.
 2. Avucunuzun içine bozuk bir tl büyüklüğünde bir topak şampuan dökün. Bu miktar orta ve kısa uzunluktaki saçlar için idealdir. Saçınızın uzunluğuna göre miktarını artırabilirsiniz.
 3. Avucunuzdaki şampuana biraz su ekleyin, başınızın her tarafına eşit bir şekilde ve hafifçe uygulayın. Alttan başlayarak köklere doğru gidin.
 4. Sonra parmaklarınızı kullanarak nazik, dairesel hareketlerle şampuanı kafa derisi üzerine sürün. Enseden başlayıp saç tepesine doğru ilerleyin. Bu eylemi gerçekleştirmek 30 ile 60 saniye sürebilir.
 5. Yaklaşık 2 dakika boyunca enseden üste, üstten enseye doğru başınıza masaj yaparak şampuanı yedirin. İhtiyacınız olursa ilave şampuan kullanabilirsiniz. Kafa derisi dikkat edilmesi gereken bir alandır. Bazen parmaklarınız şampuanın deriye ulaşmasına engel olur. Dikkatlice şampuanı tüm kafa derisine dağıtın.
 6. Sonra, kulak üstündeki saç çizgisi boyunca, kulak arkasına dairesel hareketlerle, aşağı hareket ettirerek masaj yapın. Saçlar hızlı yıkandığı zaman genellikle bu alan ihmal edilir ve buda mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlar.

saçı şampuan ile yıkamak

Durulama

 1. Saçınızı ılık su ile durulama işlemine başlamadan önce saçınızı ayırın ki su her yere rahatça ulaşsın.
 2. Suyun saçın her teline ulaşması için başınızı hareket ettirin. Arkanın yıkanması için başınızı aşağı eğin, yanlar için yanlara çevirin.
 3. Özellikler kulaklarının arkasındaki bölgeyi parmaklarınızla fırçalayın.
 4. Suyun boynunuzun ense saç çizgisi boyunca aşağı inmesini sağlamak için saçınızı yukarı kaldırın.
 5. Elinizle saçınızdaki fazla suyu yavaşça sıkın.

Soğutma

 1. Elinize yine bozuk para büyüklüğünde bir saç kremi koyun ve avuç içi ile ovalayın.
 2. Saçlarınız uzun ise ön tarafa doğur toplayın ve saçların uç taraflarına sürün. Saç kremi orta uzunluktaki saç tellerini tamamen kapatabilir. Bu da saç derisi üzerinde bir tabaka oluşturur, saç köklerini kapatarak saçın büyümesine engel olabilir ve yaz bezelerinin çalışmasını tetikleyebilir. Bu nedenle kafa derisine ve saç köklerine krem sürüp masaj yapmayın.
 3. Saç kremi şişesi üzerindeki talimatlara göre kremi saç üzerinde 2 ile 3 dakika boyunca bekletebilirsiniz.
 4. Ardından soğuk su kullanarak durulayın. Saçınızı fırçalamayın. Bunun yerine, ürünü saçtan çıkarmak için saçınızı sıkarak durulamaya çalışın. Soğuk su nemi keser ve saçın esnek ve yumuşak kalmasına yardımcı olur.

Kurutma

Normal bir havluda ki kalın lifler, ıslak saçları kırar ve kıvrılmasına neden olur. Bunun yerine, saçınıza eski pamuklu bir tişört yada mikro fiber bir havlu sarın ve 10 dakika boyunca kurumasını bekleyin.

Yorumla