Safranın Bilinmeyen 10 Faydası

Safran derin kumral renkli, lezzetli, egzotik ve pahalı bir baharattır.  Safranın lezzeti içindeki pikrokrosin ve safranal gibi kimyasal bileşiklerden gelir. Ayrıca safrana rengini veren içindeki krosin adlı bir maddedir. Eşsiz lezzeti ve rengi ile dünyadaki bir çok mutfağın vazgeçilmezlerinden olmuştur.

Safranın çeşitli tedavi edici özellikleri ve sağlık için faydalı yanları vardır. İçerisinde A vitamini, folik asit, bakır, potasyum, kalsiyum, manganez, demir, selenyum, çinko, magnezyum, riboflavin ve tiamin gibi kimyasal bileşikler vardır.

Safran küçük dozlarda alındığında, sağlık için son derece faydalıdır. Ama fazla alındığında kusma, uyku hali, iştah azalması, mide bulantısı gibi yan etkilere yol açabilir ve bazı kalp hastalıklarını kötüleştirebilir. Ayrıca, bu bitki hamile kadınlar ve bipolar bozukluktan muzdarip olanlar için uygun olmayabilir.

İşte Safranın Bilinmeyen 10 Faydası 

1. Sindirime yardımcı olur

Safran gaz ve asitlik ile ilgili sorunları gidererek sindirime yardımcı olur. Mide kramplarına, şişkinliğe ve gaza iyi gelir.

Sindirim sisteminizi geliştirmek ve gaz sorunundan kurtulmak için her gün safran çayı içebilirsiniz.  Safran çayını hazırlamak için, bir bardak suya bir tutam safran katın ve kaynatın. Zevkinize göre biraz bal katarak içebilirsiniz.

2. Uykusuzluk problemini çözer 

Uykusuzluk gibi uyku problemleriniz varsa safranla tedavi olabilirsiniz.  Safranın yatıştırıcı özellikleri sinirleri rahatlatır ve sakinleştirir. Bu da rahat uyumanızı sağlar.

Yatmadan önce bir bardak ılık safranlı süt için. Bir bardak süte biraz safran katın ve 5 dakika ısıtın. Sonra içine bal katın ve her gece yatmadan önce için.

3. Görme Bozukluklarını Tedavi Eder

2009 da İtalya’da L’Aquila Üniversitesi’nde ve Sydney Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, safran gözün görme hücrelerinin performansını arttırdığı gözlemlenmiştir.

Ayrıca, yaşlanmaya bağlı gelişen makula dejenerasyonu ve retinitis pigmentosa gibi körlük hastalıklarının seyrini tersine çevirir.

Göz sağlığınızı iyileştirmek için, diyetinize takviye olarak safran özü alabilirsiniz. Doğru doz için doktorunuza danışın.

4. Hafızayı Geliştirir 

Safran beyindeki amiloid beta birikmesini önleyerek Alzheimer hastalığının tedavisine yardımcı olur. Ayrıca davranış, konsantrasyon, hafıza ve öğrenme üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Hafızanızı geliştirmek için düzenli olarak safran sütü veya safran çayı içebilirsiniz.

5. Kalp Sağlığını Korur

Safran kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Antioksidan özellikleri sayesinde plak oluşumunu engelleyerek kan damarlarının sağlığını arttırır.

Safranı kalp sağlığınızı iyileştirmesi için ek veya diyet şeklinde alabilirsiniz. Bu diyete başlamadan önce doktorunuza danışın.

6. Astıma İyi Gelir 

Safran solunum yollarında daralma olanlar ve nefes almada zorluk çekenler için faydalıdır. Akciğerlerdeki inflamasyonu azaltarak daha rahat nefes almanızı sağlar. Böylece astım ataklarının şiddetini azaltabilirsiniz.

Safran astım ile birlikte diğer solunum ile ilgili hastalıkların tedavisinde de yardımcı olabilir.

Astım krizlerinin şiddetini azaltmak için birkaç gün, günde birkaç defa bir bardak safran çayı için.

7. Adet Rahatsızlıklarını Önler

Safran kadınlarda adet öncesi dönemde, adetten yaklaşık 1 hafta önce başlayan ruhsal ya da fiziksel bir takım sıkıntılara ve gerginliklere iyi gelen alternatif bir tedavi yöntemidir.

Bir doktora danıştıktan sonra günde 15 mg safran özü alabilirsiniz. PMS için, günde iki kez safran özü 15 mg almak, ama sadece bir doktora danışmadan sonra. Safran özü PMS hastalıklarının belirtilerinden olan şişkinlik, kramplar, ruh hali bozuklukları, sinirlilik, sivilce, göğüslerde hassasiyet ve yorgunluk gibi belirtilere iyi gelir.

8. Depresyona İyi Gelir

Safran içeriğindeki karotenoid ve yüksek B vitamini sayesindeki beyindeki serotonin ve diğer kimyasalların seviyelerini artırarak depresyonun önüne geçer.

2005 yılında Etnofarmakoloji Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada, safranın, hafif ve orta dereceli depresyonu azaltmada fluoksetin (Prozac) ilacı kadar etkili olduğu söylenmiştir.

9. Cildinizi Tazeler

Safran doğal bir cilt parlatıcısı dır. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için safranı deneyebilirsiniz.

  • İki çay kaşığı safranı 15-20 dakika süreyle sütün içinde bekletin. İçerisine biraz bal ekleyebilirsiniz. Bu sütlü safran karışımını cildinize sürün ve yarım saat beklettikten sonra yıkanın.
  • Safran ile yüz maskesi hazırlamak için, 1 çay kaşığı sandal ağacı tozu, 2-3 adet safran ipliğini ve birkaç çay kaşığı sütü karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 20 dakika bekletin ve ardından yıkanın. Bu yöntemi haftada iki defa deneyebilirsiniz.

10. Yaşlanmayı Geciktirir

Safran cildinizi erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin hasarına karşı korur.  Ayrıca, cildinizin yaşlı görünmesine neden olan sivilce, sivilce lekeleri, yaşlılık lekelerinin ve siyah noktaların tedavisinde etkilidir.

  • Ham papaya ile bir tutam safranı karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 15 dakika bekletin ve ardından duş alın. Düzenli olarak kullanıldığında kırışıklıkları  ve lekeleri önler.
  • Sivilce ve sivilce lekelerinden kurtulmak için günde iki defa süte batırılmış safran ile cildinize masaj yapın.

Yorumla