Sarımsağın Faydaları -Bilinmeyen ve En Etkili Faydalar

Sarımsak, birçok yemeğe lezzet katmak için yaygın olarak kullanılır, ancak bazı etkileyici sağlık yararları da vardır. Sarımsakdaki en önemli tıbbi bileşik, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antioksidan özelliklere sahip olan allisin bileşenidir.

Ayrıca sarımsak, vitamin ve besinlerle doludur. Bunlardan bazıları, B1, B6, C vitaminleri, manganez kalsiyum, bakır, selenyum ve daha birçoklarını içerir.

Her gün biraz sarımsak, sağlığınızı korumanın yanı sıra dinç kalmanıza da yardımcı olabilir. Sarımsaktan en fazla sağlık yararı elde etmek için, pişmemiş haliyle yiyin. Pişmiş sarımsak, tıbbi niteliklerinin önemli bir miktarını kaybeder. Ayrıca, doğal bir antibiyotik olarak etkinliğini artırmak için, aç karnına sarımsak yiyin .

sarımsağın faydaları

İşte sarımsağın en etkili 10 sağlık yararı.

1. Kalp Sağlığını Destekler

Sarımsak, kalp sağlığı için mükemmel süper bir besindir. Kan dolaşımını iyileştirmeye, kolesterolü düşürmeye ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur. Kalp krizi veya felç riskini artıran ateroskleroz gelişimini yavaşlatır veya arterlerin sertleşmesine yardımcı olur.

  • Kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek ve kalp hastalığı önlemek için her gün sabah 1 veya 2adet ezilmiş sarımsak yiyin.
  • Ayrıca bu bitkiyi doktorunuza danıştıktan sonra ek formda da alabilirsiniz. Günlük 900 mg standart sarımsak tozu dozu etkili bulunmuştur.

2. Hipertansiyonu Kontrol eder

Çalışmalar sarımsağın yüksek tansiyonu, özellikle sistolik kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Sarımsak, kan damarlarını daha da genişleterek bir vazodilatatör(Damar genişletici) görevi görür.

Yüksek tansiyonu olan kişiler, aç karnına günde birkaç çiğ sarımsak yemelidir. Sarımsak tadından hoşlanmıyorsanız, yedikten sonra bir bardak süt içebilirsiniz. Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyeleri de alabilirsiniz.

3. Artrit Ağrısını azaltır

Sarımsağın, romatoid artritli kişilerde ağrı ve diğer belirtileri azalttığı gözlemlenmiştir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri, çeşitli artrit formlarıyla ilişkili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kıkırdağa zarar veren enzimleri sınırlayan dialil disülfid denen bir bileşik içerir.

Artrit nedeniyle eklemlerde oluşan iltihap ve ağrıyı hafifletmek için düzenli olarak sarımsak tüketin. Sarımsağı tercihen aç karnına tüketin.

4. Bağışıklığı Artırır

Sarımsak şaşırtıcı bir şekilde iyi bir C ve B6 vitamini ve selenyum ve manganez mineralleri kaynağıdır. Bunların hepsi bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda mineral emilimini arttırır.

Ayrıca sarımsak, vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren ve enfeksiyonlarla mücadele eden antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

5. Öksürüğü keser ve soğuk algınlığına iyi gelir

Sarımsak, antibakteriyel, antibiyotik ve antiviral yararları ile öksürük ve soğuk algınlığı için harika bir tedavidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının şiddetini de azaltabilir.

Ayrıca, sarımsak astım ve bronşit gibi çeşitli solunum rahatsızlıklarının tedavisinde de oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kronik bronşitli hastalarda öksürükle balgam sökmeyi teşvik eder.

Bunlara ek olarak, üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığını azaltmak için düzenli olarak sarımsak takviyeleri alınabilir. Takviye almadan önce kesinlikle doktorunuza danışın.

6. Mantar Enfeksiyonlarla Savaşır

Sarımsak, mantar enfeksiyonlarına karşı savaşan güçlü antifungal özelliklere sahiptir. Ayrıca candida mantarı ile savaşmaya da yardım ediyor.

  • Etkilenen cilt bölgelerine sarımsak jeli veya yağı sürün. Ağızda çıkan pamukçuk yaralarının tedavisi için, ağzınıza sarımsak ezmesi sürebilirsiniz.
  • Ayrıca diyetinize çiğ sarımsakları ekleyebilirsiniz.

7. Alerji ile Mücadele Eder

Sarımsak, vücudun farklı alerji türleriyle savaşmasına yardımcı olan antiviral ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca alerjik rinit nedeniyle hava yolu iltihaplanmasını azalttığı gözlemlenmiştir.

Alerjisi olan kişilerin alerji mevsimi boyunca günlük sarımsak takviyesi almaları şiddetle tavsiye edilir. Kıyılmış sarımsak uygulaması, döküntüler, böcek ısırıkları veya diğer herhangi bir tür alerji nedeniyle kaşıntıdan kurtulmak için iyi bir seçenektir.

8. Diş Ağrısını Geçirir

Sarımsak antibakteriyel ve analjezik(ağrı kesici) özellikleri sayesinde diş ağrısını azaltmada etkilidir. Basit bir şekilde sarımsak yağı veya bir parça ezilmiş sarımsağı doğrudan etkilenen dişe ve çevredeki damak üzerine koyarak anında rahatlama sağlayabilirsiniz. Sarımsak bazı durumlarda diş etlerini tahriş edebilir unutmayın.

9. Sindirim Sorunlarına İyi Gelir

Sarımsak, sindirimi kolaylaştırmak için midenin işlevini düzenler. Sindirimine yardımcı olan mide suları üretmek için midenin mukoza zarlarını uyarır.

Sarımsak ayrıca karaciğeri toksinleri vücuttan atmak için tetikler ve aynı zamanda karaciğeri zarardan korur.

Not: Sarımsağın aşırı tüketilmesi sindirim sistemini tahriş edip mide ekşimesine neden olabilir.

10. Kanseri Engeller

Sarımsak, özellikle sindirim sistemi ve akciğer kanserini önlemeye yardımcı olurken, bazı tümörlerin büyümesini ve bazı tümörlerin boyutunun azaltmasını sağlar. Sarımsak içindeki alil sülfür bileşiklerinin varlığı kanserli hücre büyümesinin ilerlemesini yavaşlatabilir.

Düzenli sarımsak alımı birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltmak için önemlidir. Hele ki ailenizde kanser olan bir yakınınız varsa. Sarımsak takviyeleri, çiğ veya pişmiş sarımsak gibi kansere karşı koruyucu olarak etkili değildir.

Uyarı

  • Sarımsak, şişkinlik, gaz, mide yanması, kötü nefes kokusu ve vücut kokusu gibi yan etkilere neden olabilir. Mide veya sindirim problemleriniz varsa, sarımsağı dikkatlice kullanın.
  • Sarımsağın kan inceltici gibi etkisi vardır bu nedenle kan inceltici ilaçlarla etkileşime girebilir.
  • Ayrıca bazı HIV ilaçlarının etkisini engelleyebilir.

Yorumla