Servikal Spondiloz (Boyun Kireçlenmesi) İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Servikal osteoartrit ve boyun artriti olarak bilinen servikal spondiloz boyun eklemlerini etkileyen ve yaşa bağlı olarak görülen bir durumdur. Çünkü servikal kıkırdak doku ve kemiklerde aşınma ve yıpranma nedeniyle oluşmaktadır. Bu değişimler fıtıklaşma, kemik dikeni ve sert ligamentler içerebilir.

Servikal spondiloz yaş etkeni dışında fazla oturma ve yürüme ile ilgili meslekler, sigara kullanımı, fazla kilolu olma, stres, boyun yaralanmaları, yanlış duruş şekli ve genetik faktörlerden kaynaklanabilmektedir.

Servikal spondiloz çoğu insan için farklı belirtilere neden olmaz. Ancak bazı kişilerde boyun kısmında ağrı, omuz etrafında hafif kronik ağrı, boyun sertliği, kas zayıflığı, baş ağrısı, kollarda ve parmaklarda ağrı, omuz ve kollarda karıncalanma hissi oluşabilir. Bazen denge kaybı gibi belirtiler de görülebilir.

Servikal spondiloz 65 yaş üzerindeki insanların çoğunda görülen bir rahatsızlıktır. Neyse ki bazı basit ev ilaçları ve yaşam tarzında ufak değişiklikler ile belirtileri kontrol etmek mümkündür. Tamamen iyileşinceye kadar günlük olarak bu ilaçları kullanabilirsiniz.

İşte sizlere servikal spondiloz için en iyi 10 ev ilaçları;

1. Düzenli Egzersiz

Servikal spondilozun önemli nedenlerinden birisi de düzenli egzersiz eksikliğidir. Yaşam tarzınıza düzenli fiziksel egzersizleri dahil ederek omuz çevresinde oluşan ağrı ve sertliği azaltabilirsiniz.

 • Başınızı hem saat yönünde ve hem de saat yönünün tersine doğru döndürün ve başınızı da diğer omuz yönüne doğru çevirin. Günlük 10 dakika boyunca 2 ya da 3 kez bu işlemi yapın. Bu yöntem boyun ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Saat yönünde ve saat yönünün tersine doğru kollarınızı döndürün ve ağrıyı kontrol etmek için düzenli aralıklarla yumruklarınızı sıkıp açın.
 • Ayrıca bir hafta boyunca günde en az 30 dakika yüzme ya da tempolu yürüyüş gibi aerobik egzersizleri de yapabilirsiniz.
 • Bununla birlikte düzenli olarak bisiklet sürmenin keyfini de çıkarabilirsiniz. Ancak bisiklet sürerken sırtınızı düz tuttuğunuzdan emin olun.

Not: Eğer egzersiz yaparken şiddetli ağrı olursa egzersizi durdurun ve doktorunuza danışın.

2. Sıcak ve Soğuk Kompres

Boyun ağrısı ile kolayca başa çıkmanın yollarından birisi de servikal spondiloz nedeniyle etkilenen alana sıcak ve soğuk kompres uygulamak alternatif bir çözüm olabilir. Sıcak kompres kan dolaşımını artırdığı gibi boğaz kaslarını da gevşetir. Soğuk kompres boğazdaki şişliği ve iltihaplanmayı azaltır.

 • Sıcak kompres yapmak için ince bir havluya sıcak su torbasını sarın.
 • Soğuk kompres yapmak için ince bir havluya bir kaç buz küplerini sarın.
 • 2-3 dakika için etkilenmiş alana sıcak kompresi yerleştirin.
 • Ardından bunu çıkararak yerine 1 dakika için soğuk kompres uygulayın.
 • 15-20 dakika boyunca tekrarlayın.
 • Sonuca ulaşıncaya kadar günlük olarak birkaç kez bu basit çözümü uygulayın.

Not: Etkilenen alanda kızarıklık ya da tahriş oluşursa sıcak kompres uygulamayın. Eğer dolaşım sorunlarınız varsa soğuk kompresten de kaçının.

3. Epsom Tuzu Banyosu

Düzenli olarak epsom tuzu banyosu yapmak servikal spondiloz ile ilgili semptomları hafifletmek için etkili bir çözümdür. Epsom tuzu içerdiği magnezyum sayesinde vücudun pH seviyelerini düzenler, omuz sertliği, ağrı ve enflamasyonu da azaltmaya yarar.

 • Kalın bir hamur yapmak için 1 ya da 2 yemek kaşığı epsom tuzu biraz suyu karıştırın. 15 ila 20 dakika boyunca etkilenen alan üzerine bu maskeyi uygulayın. Aynı işlemi her gün tekrarlayın.
 • Alternatif bir çözüm olarak 2 bardak epsom tuzunu banyo suyunuza ekleyin. 15-20 dakika boyunca bekletin. Haftada 2 ya da 3 kez bu rahatlatıcı banyonun keyfini çıkarın.

Not: Böbrek, kalp  ya da şeker hastalığı olanların ilaç kullanması gerekebilir.

4. Sarımsak

Servikal spondiloz belirtilerini hafifletmek için sarımsak iyi sonuçlar verir. Anti-inflamatuar ve analjezik özellikleri bulunan sarımsak boyun çevresindeki ağrı, şişlik ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

 • Her sabah aç karnına su ile birlikte çiğ sarımsak tomurcukları yiyin. Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak kapsülleri de alabilirsiniz.
 • Başka bir seçenek olarak bir tavada bitkisel yağda 2-3 ezilmiş sarımsağı ısıtın ve soğumaya bırakın. 5 ya da 10 dakika kadar acıyan bölgeye masaj uygulayın. Sonrasında ise sıcak bir banyo yapın. Günlük 2 kez bu işlemi uygulayın.

Tamamen iyileşinceye kadar günlük olarak bu ilaçlardan birine devam edin.

5. Zerdeçal

Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle servikal spondiloz için etkili çözümlerden birisi de zerdeçaldır. Ayrıca zerdeçal kas sertliği ve azaltmaya yardımcı olmanın yanı sıra kan dolaşımını da artırır.

 • Bir bardak süt ile 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu karıştırın. Ardından 5 dakika boyunca kısık ateşte ısıtın. Soğumasını bekleyin ve içerisine biraz da bal ekleyin. Günde 2 kez bu çözümden içiniz.
 • Alternatif bir çözüm olarak günde 3 kez zerdeçal kapsülleri de alabilirsiniz. Doğru doz için mutlaka doktorunuza danışın.

6. Susam

Servikal spondiloz ile başa çıkmak için etkili çözümlerden birisi de susamdır. Susam içerdiği kalsiyum, magnezyum, manganez, bakır, çinko, fosfor, K ve D vitamini bakımından kemik ve genel sağlığı geliştirir. Susam yağı boyun ağrısını azaltmada da etkilidir.

 • 10 dakika boyunca etkilenen bölgeye sıcak susam yağı ile masaj uygulayın. Sonrasında ise bu alana sıcak kompres uygulayın. Bu işlemi günlük olarak 3 ya da 4 kez uygulayın.
 • Ayrı bir çözüm olarak sıcak susam yağı ile birkaç damla lavanta yağını karıştırın ve boyun bölgesine masaj uygulayın.
 • Diğer seçenekler ise sabahları günde bir kez 1 çorba kaşığı kavrulmuş beyaz susam çiğneyebilirsiniz ya da bir bardak sıcak süte 1 çay kaşığı kavrulmuş ve öğütülmüş susam karıştırın ve günde 2 kez için. Ayrıca yemeklere de susam ekleyebilirsiniz.

Yorumla

3 yorum

 • boynumda ileri derecede kireçlenme var baş dönmesi ve uyku düzensizliği de yapıyor ne yapabilirim.

  • Ayhan bey, yazıdaki yöntemleri denediniz mi? Ancak öncelikle doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

  • ayhan bey bitkisel tedaviyi deneyin derim ben diizlerimdeki kireçlenme ağrısından bu sayede kurtuldum bu konuda uzman bir arkadaş var iletişime geçtim kendisi ile internetten epey bir faydasını gördüm tedavisinin mail adresi dersaadet2007@hotmail.com tel : 0553 616 6278 iletişime geçin inşallah sizede faydası olur