Sezeryan Doğum Sonrası Daha Hızlı İyileşmek İçin İpuçları

Doğum ve doğum acısına rağmen, birçok kadın doğal yöntemler ile doğumu tercih eder. Bununla birlikte, doktorunuz size sezaryen olmanız gerektiğini veya sezaryenin sizin için daha iyi olduğunu belirleme seçeneğini sunabilir.

Sezaryen doğum olarak da bilinen yöntem bebeğin anne karnından ameliyat ile çıkarılmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü, sezaryenin sadece tıbbi olarak gerekli olduğunda yapılması gerektiğini önermektedir.

Sezaryen gereken durumlar tıkanıklık, ikiz gebelik, annede yüksek tansiyon, makat doğum veya plasenta veya göbek kordonu ile ilgili sorunlar durumunda olabilir.

sezaryen doğum sonrası

PLOS ONE’da yayınlanan bir 2016 araştırması, 150 ülkeden 2014 yılına kadarki verilere göre, tüm doğumların yüzde 18,6’sının, en az ve en gelişmiş bölgelerde sırasıyla yüzde 6’dan yüzde 27,2’ye kadar sezaryen ile meydana geldiğini ortaya koymuştur.

Türkiye’nin sezaryen raporuna göre 2015 yılındaki doğumların yüzde 37 si sezaryen ile yapılmıştır.

Yakın zamanda sezaryen ameliyatı geçirdiyseniz, vücudunuzun hızla iyileşmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok basit şey vardır.

Sezeryan doğum sonrası daha hızlı iyileşmek için ipuçları. 

1. Önerilen Ağrı Kesicileri Kullanın

Sezeryan doğum sonrası ağrı deneyimi normaldir. Ağrı her gün yavaş yavaş azalacak olmasına rağmen, iki hafta kadar ağrı çekmek durumunda kalabilirsiniz.

2009 yılında Brezilya’da Acta Paulista de Enfermagem gazetesinde yayınlanan bir araştırma, sezeryan doğum sonrası ağrıların normal olarak değerlendirildiğini bildirmektedir. Sezaryen ameliyatı olan tüm bayanlar otururken ve ayakta dururken ağrının olduğunu ve yüzde 75’inin yürümeye çalışırken ağrı duyduğunu bildirmişlerdir.

Ağrı tedavisi, süt akışına yardımcı olmak için ihtiyaç duyulan hormonların salınmasına müdahale edebileceğinden, bu dönemde yeni annemizin bakımı çok önemlidir.

Doktorlar ağrıyı hafifletmek için, emzirme döneminde güvenle kullanılabilen ibuprofen ağrı kesici ilaçlar reçete ederler. Ağrı ile başa çıkmak ve normal hayatınızı geri dönmek için doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanın.

2. Yürüyüşe Başlayın

Doktorunuz size yeşil ışık yakar yakmaz ve yataktan kalkmak için yeterince sağlıklı olduğunu düşündüğünüz anda, ciddi bir şekilde hareket etmeye başlamak için bu tavsiyeyi takip edin.

Yürümek kan dolaşımını artırır, bu da kan pıhtıları geliştirme riskinizi azaltacaktır. Aynı zamanda kabızlık ve gaz birikimi gibi tipik sezaryen ameliyatı yan etkilerinin önlenmesine yardımcı olur, bağırsak işlevine yardımcı olur ve vücudunuzun iyileşme yeteneğini artırır.

Yürümeye başlamak genellikle çok rahatsız edici olur, ama ne kadar çok yürüyorsanız o kadar iyi hissedersiniz.

Yürümeye başlarken aileden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin ve günde birkaç kez kısa yürüyüşler yapmaya başlayın. Uzun yürüyüşler yapmak zorunda değilsiniz. Odanızın veya evinizin etrafında sadece bir tur yürüyüş yeterlidir. Bunu yapmak, hamilelikten sonra gevşek cildi sıkılaştırmanıza da yardımcı olabilir .

3. Yara Bakımı

Sezaryen kesisi, doktorunuzun çıkarması gereken çözünebilir dikişler veya zımbalarla kapatılmış olabilir. Ne olursa olsun, enfeksiyon riskini azaltmak için yara bakımına özen göstermelisiniz.

Kesi bölgesini ılık, sabunlu su ile temizleyin ve cildinizi kurulayın. Yara üzerinde bant şeritler varsa, kendine çıkmasını bekleyin yada doktorunuz tarafından belirtilen zamanda çıkarın.

Yara yerine kesinlikle losyon veya toz sürmeyin. Kesi bölgesinin iyileşmesini yavaşlatan sürtünme, ovalama, ıslatma veya güneşlenmekten kaçının.

Bölgeyi olabildiğince kuru tutun ve ateş, kızarıklık veya artan bir ağrı hissederseniz, derhal doktorunuza bildirin.

4. Bol bol uyuyun ve dinlenin

Sezaryen büyük bir ameliyattır ve vücudunuzun iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır. Tamamen iyileşmek için vücudunuzun altı haftaya kadar dinlenmesini öneririz.

Söylemesi kolay olsa da, mümkünse geceleri yedi ila sekiz saat uyumaya çalışın. Uyku yaralarınızın iyileşmesine yardımcı olacak doku büyümesini teşvik eder. Uyku ayrıca stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olur ve doğum sonrası depresyon riskinizi azaltır.

Geceleri iyi bir uykudan ayrı olarak, mümkün olduğu zaman gün boyunca kısa şekerlemeler yapabilirsiniz. Gerekirse, insanlardan bebeğe bakmalarını rica etmek için tereddüt etmeyin, böylece rahatça kestirebilirsiniz.

5. Kabızlık Mücadele Edin

Birçok yeni anne doğumdan sonra kabızlık yaşar. Sezeryan doğum sonrası, birkaç olası kabızlık nedeni vardır.

Sezaryen anestezi içeren majör abdominal cerrahi olduğundan, kabızlık gibi yan etkileri yaygındır. Ayrıca, narkotik ağrı ilaçlarının kullanımı da doğum sonrası kabızlığa neden olabilir.

Kabızlığı tedavi etmek için diyetinize daha fazla lifli yiyecek ekleyin. Meyvelerden ve sebzelerden elde edilen çözünebilir lifler ve tam tahıllı hububat ve ekmeklerde ki çözünmeyen lifler faydalıdır.

Lif, besinlerin sindirim sistemi boyunca ki hareketliliğini artırır. Suyu emer, dışkıları yumuşatmaya ve geçişini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Lif bakımından zengin gıdalar ile birlikte bol su içip hareket edin.

6. Sağlıklı Beslenin

Sezeryan doğum sonrası iyileşmek için beslenme de çok önemlidir. Aslında, sağlıklı beslenmek ilaç gibi iyileşme sürecine yardımcı olur.

Ayrıca bebeğin ana besin maddesi olan anne sütünün olması içinde sağlıklı beslenme şarttır. Çeşitli yiyeceklerle beslenmek, bebeğinizi sağlıklı tutacak ve daha güçlü olmanıza yardımcı olacaktır.

Vücuttaki ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmak için antienflamatuar özelliklere sahip gıdalarla beslenin. C vitamini bakımından zengin olan çilek, lahana ve brokoli gibi sebze ve meyve tüketin.

Somon balığı, doku taşı proteinlerini oluşturan amino asitler bakımından zengindir. Ayrıca, kan kaybından sonra hayati öneme sahip olduğu için, demir bakımından zengin gıdalarda tüketin.

7. Daha Fazla Sıvı İçin

Sezeryan doğum sonrası, sıvı alımınızı arttırmalısınız. Çok miktarda sıvı içmek, doğum sırasında ve emzirirken kaybedilenlerin yerine geçmesine yardımcı olabilir. İçilen sıvılar ayrıca kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Su içmek, anestezi ve ilaçları vücudunuzdan temizlemenize yardımcı olmak için de önemlidir.

Sıvı alımı hastanede izlenir, fakat eve gittiğinizde sıvı alımınızı takip etmeniz gerekir.

Suyu elinizden eksik etmeyin, böylece başkalarına su istemenize gerek kalmaz. Bir bardak suyu bir kerede içmek yerine, düzenli aralıklarla küçük miktarlarda yudumlayın.

8. Destek ile Emzirin

Bebek emziren annelerin doğru pozisyonda kalmaları önemlidir. Bebeğinizi beslemek için mümkün olduğunda düz bir sandalyeye oturun.

Sezaryen ameliyatından sonra bebeğinizi kaldıramayabilirsiniz. Hastanede iken, hemşirenizi bebeği size taşımasını isteyebilirsiniz. Eve gittiğinizde, bebeğinizi kendi başınıza almak için öne eğilmeyin. Bebeğinizi beslerken eşinizden veya başkalarından yardım etmesini isteyin.

Emzirirken ileri yaslanmaktan kaçının. Bu duruş vücudunuzun içine giren oksijen miktarını sınırlar, bu da sadece yorgunluğunuzu arttırır ve iyileşme sürecini geciktirir.

Ek ipuçları:

 • Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için sıkıştırma görevi yapan iç çamaşırlarını tercih edebilirsiniz.
 • Ameliyat sırasında içtiğiniz antibiyotikler, bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri yok edebilir. Sağlıklı bağırsak florasının restore edilmesine yardımcı olmak için probiyotik gıdalar tüketin.
 • Sezaryen sonrası ilk iki hafta boyunca, 2 kilodan fazla hiçbir şeyi kaldırmayın.
 • Yine bu dönemde egzersiz yapmayın.
 • Bebeğinizin yanı sıra vücudunuza da bakmanız gerektiğinden, yakın ve sevdiklerinizden yardım istemekte tereddüt etmeyin.
 • İyileşmeyi hızlandırmak için doğum öncesi vitaminlerinizi almaya devam edin.
 • İyileşme sürecinin ilk birkaç haftasında mümkün olduğunca merdivenleri kullanmayın.
 • Öksürdüğünüzde veya ağrıyı azaltmak için derin nefes aldığınızda yaranızın yeniden açılma riskini azaltmak için karnınıza bir yastık basın.
 • Yara yerine sürtünmeyen, gevşek ve yumuşak kıyafetler giyin.
 • Doğumdan sonraki ilk ayda vajinal kanamayı emmesi için aşınma pedleri kullanın. Kesinlikle tampon kullanmayın, tampon enfeksiyona neden olabilir.
 • Tamamen doğal et suyu, özellikle kemik-et suyu ile iyileşme sürecini hızlandırın.
 • Doğum sonrası depresyon tedavisi konusunda doktorunuzdan yardım alın.
 • Dikişleriniz açılırsa derhal doktorunuza başvurun.

Yorumla