Sıyrık Yaralarının Evde Tedavisinde En İyi 10 Yöntem

Sıyrık yaraları cildin çok derin olmayan yaralanmaları sonucu oluşur. Bu tür yaralar dokuların hasar almasına neden olabilir. Sıyrık yaraları çoğunlukla derinin üst tabakasının kaba-sert bir yüzeyle teması sonucu ortaya çıkar.

Alerji, böcek ısırmaları veya cildin kuruluğu, derideki basit tahrişlerden kaynaklanıyor olabilir. Sıyrık yaraları herkeste görülen, sızılı ve hissedilmeyen şekillerde olabilir. Sıyrık yaralanmalarının ilk aşamasında deride gözle görülür bir durum algılanmayabilir. Sonrasında sızı kendini hissettirir. 

Sıyrık yaralarının belirtileri şunlardır: 

  • Ağrı veya deride şişme
  • Sıyrık yerinden kal veya sıvı gelmesi
  • Derinin olduğundan daha hassaslaşması
  • Deride ateşlenme hissi
  • Sıyrığın olduğu yerde kızarıklık
  • Kaşıntı

Sıyrık Yaraları Evde Tedavi Yöntemleri

Derinin Etkilenen Kısımını Yıkama ve Arındırma

Sıyrık yarasının olduğu kısmı temiz ve nemli tutmak önemlidir. Nem ve hijyenik koşullar enfeksiyon olasılığını ve şiddetli ağrıyı azaltabilir. Etkilenen bölgenin nemli kalması için bir kat vazelin sürülmesi önerilir.

Lavanta yağı

Lavanta yağı ve kekik çayı karışımı iyi bir dezenfektan olarak bilinir. Lavanta yağı çoğunlukla nemlendirici ürünlerde, Dezenfektan temizleyicilerde, bakteri, enfeksiyon, virüs ve zararlı böcek ısırıklarında sterilize etme özelliğinden dolayı kullanılır.

Aloe vera

Her türlü cilt rahatsızlığı için en iyi doğal ürünlerden olduğu bilinen Aloe Vera ayrıca hücre yenileme özelliğine de sahiptir. Normal hücre yenilenmesi hızını artırır. Piyasadan jel halinde veya krem halinde temin edebilirsiniz. Acil bir durumda doğrudan Aloe Vera yaprağını koparıp yaranın üzerine ezerek uygulayabilirsiniz.

Sirke

Cilt yaralarında kan durdurucu tonik olarak bilinen sirke, yaraları temizlemede ve iyileşmesinde yardımcı olur. Su ile seyreltilmiş bir sirke karışımı sıyrık yaralarının iyileşmesine vesile olur.

Zerdeçal

Zerdeçal eski zamanlardan beri cilt için çok yararlı olduğu bilinmektedir. Antibiyotik etkisinin yanında yaranın temizlenmesi için kullanılır. Eski çağlarda kadınlar parlak bir cilde sahip olabilmek için zerdeçalı nohut unu ile karıştırır ve deriye sürerlermiş.

Zerdeçal, yaraların iyileşmesinde ve yaralanma sonrasında kalan yara izlerinin-lekelerin giderilmesinde kullanılır.

Bal ve limon

Bal ve limon karışımı yaraların temizlenmesinde çok yarar sağlar. Bal ve limon karışımı aynı zamanda hücrelerin daha hızlı yenilenmesine yardımcı olur. Böylece sıyrık yaraları ve diğer cilt rahatsızlıklarına bağlı olarak meydana gelen yara izlerini yok eder.

E vitamini

E Vitamini, sağlıklı, genç ve sıkı bir cilde sahip olabilmek için önemlidir. E vitamini içeren zengin gıdaların cilde uygulanması ile sıyrık yaralarının iyileşmesini de sağlamış olursunuz.

Kadife çiçeği

Açık yaralara uygulanan kadife çiçeği suyu yarada inflamatuar ve antibiyotik etki sağlar. Bu uygulama sıyrık yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Süt kreması

Sıyrık yaralarına uygulayacağınız ve evinizde her an bulabileceğiniz süt kreması ile yaranın ateşlenmesini önler ve yeni deri tabakasının oluşma hızını artırır. Sıyrık yaralarına karşı süt kremasını mutlaka uygulayın.

Yaranın Olduğu Yeri Pamuklu Bez ile Kapatın

Sıyrık yaralarının olduğu deri kısmını yumuşak pamuklu bir bez ile örtmek; enfeksiyonun vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Bu uygulama sadece yayılmayı önlemeyle kalmaz, yaralı alanın daha hızlı iyileşmesini de sağlar.