Stres ve Öfkeye iyi Gelen 6 İlginç Bitki

Öfke, bir bilgiyi ya da çevresinde meydana gelen olayları kabul edecek durumda olmayan bir insanın duygularının yansıması olarak bilinir. Bir öfke sorunu yaşayan insanda her türlü bilgiyi reddetme eğilimi vardır.

Sinirli haldeyken serbest bırakılan duyguların genel adına öfke denir. Bu tür duygular insanlarda birçok soruna yol açabilir. Kalp ritmi ve kan basıncını artırır.

Piyasada öfke kontrolü için üretilmiş birçok kimyasal ilaç vardır, ancak öfke kontrolünün tedavisi için en iyi çözüm doğal ilaçlardır. Bitkilerin kullanımının en büyük avantajı zararlı kimyasal içermemesi ve depresan ilaçlardaki gibi yan etkilerinin olmamasıdır.

Stresten Kurtulmaya ve Öfkeyi Kontrol Etmeye Yardımcı Olan Bitkiler

Papatya Çayı Stresi Azaltıyor!

Papatya çayı her türlü kaygı, öfke ve strese karşı etkisi ile bilinen doğal bitki çayıdır. Papatya Çayı kişinin günlük yaşantısında normal olarak karşılaştığı olaylara karşı duyduğu gerginlik hissinden kurtulmasına yardımcı olur. Kişinin rahatlamasını sağlar. Papatya çayı gergin kasları rahatlatır ve mevcut ağrıların hafiflemesini sağlar.

Her gün içilen bir bardak papatya çayı kişinin sakinliğini korumasına ve öfke seviyesinin belirli ölçüde azalmasına yardımcı olur. Papatya çayı ılık suda kurutulmuş papatya çiçeklerinden bir çay kaşığı alınarak süt veya suya eklenmesi ile hazır hale gelmiş olur.

Strese Karşı Karahindiba Kökü Kullanımı

Karahindiba kökü, damarlardaki kan basıncını azaltır ve içerisinde bolca şeker ve nişasta bulunur. Öfke kontrolü için ise şeker ve nişasta oldukça etkilidir. Karahindiba kökü çayı için bir çorba kaşığı karahindiba kökü ılık suda ezilmesi ile hazırlanır. Sabah saatlerinde içilmesi daha iyidir. Bu çay kişinin stresten uzak kalmasına yardımcı olur.

Lavanta 

Lavanta çayı, gece iyi bir uyku çekmenize yardımcı olan tatlı bir içecektir. Sakin ve iyi bir uyku kişinin kaygı düzeyini ve öfkesini azaltabilir. Başınıza lavanta yağı ile yapacağınız masaj da sakinleşmenizi ve stresinizi azaltmanıza yardımcı olur. Öfkeye neden olabilecek depresyondan uzak durmak için lavanta suyu ile banyo yapın.

Öfke Kontrolünde Yulaf Kullanımı

Yulaf, insan vücudunda yüksek kolesterole karşı düşürücü etkisi ile bilinir. Ayrıca Beta-Glukan (ekmek mayası hücre duvarından ayrıştırmayla elde edilir. Polisakkarit olarak da bilinir. ) bakımında zengin olması nedeniyle öfke seviyesini de azaltır.

Yulafta bulunan B vitamini, her türlü stres ile mücadele edebilir. Öfkeden uzak bir gün geçirmek istiyorsanız yulaf çayı ile güne başlayın. Böylece sinir sisteminizi rahatlatmış olacaksınız.

Sandalağacı Yağı ile Stresten Kurtulun!

Sandalağacı yağı, birçok şifa özelliğine sahip olmakla birlikte stres, depresyon ve öfke kontrolünde etkili büyüktür. Sandalağacı kokusu bile depresyon ve stresten uzak kalmanızı sağlayacaktır.

Sandalağacı yağının baş kısmına uygulanması stresten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Ceviz Yemek Zihni Sakinleştiriyor

Ceviz, içerisinde barındırdığı doğal bileşenler sayesinde insan beyninde oluşan kimyasalların salınmasına yardımcı olur. Bu kimyasallar öfkeye neden olur. Bu yüzden her gün ceviz yemek zihin sağlığı için oldukça önemlidir.

Yorumla