Göğüste Süt Düğümlenmesi (Süt Kanalı Tıkanıklığı) Evde Nasıl Tedavi Edilir

Süt Kanalı Tıkanıklığının Bulgu ve Belirtileri

Göğüste süt kanalı tıkanıklığı veya süt düğümlenmesi, emziren kadınlarda oluşabilen bir komplikasyondur. Tıkanmış süt kanalının başlıca belirtisi; genellikle meme ucu etrafında bir yerde sert bir yumru oluşumudur. Dokunulduğunda genellikle ağrılıdır ve yumrunun çevresindeki cilt kızarabilir.

Tıkanmış süt kanalları, birkaç gün evde tedavi edildikten sonra aşağıdaki çözümleri kullanarak açılabilir. Ancak çok uzun süredir tıkanmış bir süt kanalının mastit adı verilen daha ciddi bir meme enfeksiyonuna neden olabileceğini unutmamak önemlidir.

Mastit durumunda genellikle ateş veya titreme görülür ve memedeki şişliğin çevresindeki ciltte kızarma, iltihaplanma ve yanma hissi olabilir.

Mastit aynı zamanda meme uçlarından kan veya irin gelmesine ve enfekte göğsün aynı tarafındaki koltuk altındaki lenf bezlerinin büyümesine neden olabilir. Mastitis’ten şüpheleniyorsanız bir doktora gitmeniz daha iyi olur.

Göğüste Süt Düğümlenmesi veya Süt Kanalı Tıkanıklığının Nedenleri

Göğüste süt düğümlenmesi, emziren kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak olabilir:

 • Sağlıksız veya eksik beslenmek.
 • Özellikle süt artıran gıdalar tüketildikten sonra sütle dolu memedeki sütün tamamen boşaltılmaması.
 • Bebeğin emzirildiği sırada, bebeğin meme ucunu yeterince güçlü kavrayamaması.
 • Süt kanallarına baskı uygulayan sıkı sütyen giyinmek.
 • Soğuk algınlığı veya grip.
 • Yüzüstü uyuyarak süt kanallarına baskı uygulanması.
 • Stres ya da uyku eksikliği (her ikisi de yenidoğan annelerde sık görülür).

Aşağıdaki evde tedavi yöntemlerini uygulayarak, memede süt düğümlenmesi veya tıkanan süt kanallarının çoğu 1 ila 5 gün içinde çözülebilir. Süt kanalları açıldığında, sütle beraber bazı pıhtımsı madde gelebilir.

Bunun ardından fazla miktarda süt gelmesi doğaldır. Bu yazımızdaki doğal tedavi yöntemleri ile 5 gün içinde süt kanallarınız açılmazsa, doktorunuza danışmalısınız.

Göğüste Süt Düğümlenmesi İçin Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Süt Kanallarını Açmak için Emzirme Alışkanlıklarınızda Değişiklik Yapın

Memedeki süt kanalı tıkanıklığının en kolay tedavilerinden biri, emzirme şeklinde birkaç ayar yapmaktır. Bu ayarlar, gelecekteki tıkanmaları önlemek için de iyi bir yoldur.

İşte göğüste süt kanallarını açmak ve tıkanmasını önlemek için size birkaç iyi tavsiye:

 • Göğüslerinizden sütün çoğunu boşaltmak için bebeğinizi sık sık emzirin. Eğer sık sık emzirmeye rağmen sütü boşaltamıyorsanız, fazla sütü çıkarmak için göğüs pompası kullanın. Bu, göğüslerin tıkanmasını önleyecektir.
 • Bebeğinizin göğsünüzü sıkıca kavrayıp emdiğinden emin olun. Bebeğin memeyi zayıf kavraması, süt kanallarında tıkanmanın başlıca nedenlerinden biridir. Süt kanallarından emilen süt eşit oranda olmayınca bazı süt kanallarında tıkanma meydana gelir.
 • Emzirirken bebeğinizin yerini değiştirmeyi deneyin. Bu, süt kanallarından gelen sütlerin eşit oranda dışarı çıkmasına yardımcı olabilir. Bebeğinizi emzirirken, memeyi tam olarak kavrayıp ememiyorsa, emzirirken bebeğin yerini değiştirmeniz (farklı bir konumda emzirmeniz) yardımcı olabilir.
 • Bebeğin çenesinin, tıkanmış süt kanalının olduğu bölgeye doğru gelecek şekilde konumlanması bu sorunu gidermeye yardımcı olacaktır.

Tıkalı Bir Süt Kanalının Tedavisine Yönelik Göğüs Masajı

Her bir emzirmeden önce ve sonra, süt kanalı tıkalı olan memeye masaj yapılması önerilir. Kendi ellerinizi kullanabilir, eşinizden yardım isteyebilir veya bunu yapmak için pille çalışan bir el masaj cihazı kullanabilirsiniz. Masaj yaparken, memenin dış tarafından başlayarak meme ucuna doğru masaj yapmaya dikkat edin.

 • Masajdan sonra tıkanıklığı sıkmak için baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanın. Parmakları göğüs ucunun dış kenarlarına yerleştirin, daha sonra parmaklarınızı memeye, içeri doğru sıkıştırın. Sütün akması ya da fışkırması durumunda, havlu veya bir bardağı yanınızda bulundurun.

Göğüste Süt Düğümlenmesini Açmak için Sıcak Lahana Tedavisi

Lahana yaprağı kullanarak sıcak bir kompres yapmak, göğüsteki süt düğümlenmesini gidermek için mükemmel bir yoldur. Sıcak suya batırılmış bir havlu da kullanabilirken, lahana yaprağı daha iyi sonuçlar verir.

 • Mikrodalga fırına bir lahana yaprağı koyun ısıtın ve 2-3 dakika süreyle göğsünüz üzerine koyun (çok sıcak olmadığından emin olun). Lahana yaprağı ile göğsünüzü sarın. Gün boyunca bunu her saat tekrarlayabilirsiniz.
 • Bunu soğuk lahana yaprağı ile de yapabilirsiniz. Ancak sıcak lahana yaprağı enfekte olmuş meme için daha faydalı olacaktır.
 • Mikrodalga fırınınız yoksa suyun içinde kaynattığınız bir lahana yaprağını yeterince soğuduktan sonra göğsünüzde bekletebilirsiniz.

Göğüste Süt Kanalı Düğümlenmesi için Soğuk Patates Tedavisi

Birçok kadın, soğuk patatesin göğüste süt kanalı düğümlenmesine bağlı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu biliyordur.

 • Bir patatesi birkaç saat buzdolabında bekleterek soğutun ve patatesin bir kısmını rendeleyin.
 • Sırtüstü uzanmış vaziyette etkilenen göğüs üzerine rendelenmiş patatesleri koyun ve temiz bir bez veya havlu ile 5 dakika süreyle üzerini örtün ve bekletin.
 • Bunu taze rendelenmiş papates kullanmak şartıyla gün boyunca her saat tekrarlayabilirsiniz. Soğuk patates, iltihaplı bölgedeki ısınmayı azaltmaya yardımcı olur, bu da süt kanalındaki ağrıları azaltmaya ve süt düğümlenmesini açmaya yardımcı olacaktır.

Tekrarlayan Süt Kanalı Tıkanmasını Önlemek için Lesitin Tedavisi

Çoğu kadın, lesitin takviyelerinin tekrarlayan tıkanmış kanalları önlemeye yardımcı olabileceğini bilir. Teori, lesitin anne sütü içerisindeki çoklu doymamış yağ asidi miktarını arttırır ve bu sütun yapışkanlığı azaltır. Bu da, tıkanmış bir süt kanalının açılmasına ve aynı zamanda tekrar oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 • Tavsiye edilen bir dozaj, günde 3 kez 1200 mg lesitin kapsülü 2 hafta süreyle almaktır. Emzirirken 2 hafta sonra günde sadece bir kez 1200 mg’lık bir kapsül almaya devam edin.

Göğüste Süt Düğümlenmesini Önlemek için C vitamini

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olduğu için C vitamininin süt kanallarının tıkanmasını önlediği ve iyileştirdiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda, göğüste süt düğümlenmesinin ortak bir nedeni olan stres için mükemmel doğal bir çaredir.

 • Önerilen, günde 500 mg C vitamini takviyesi almaktır.
 • Ayrıca, C vitamini bakımından zengin, narenciye, çilek, domates, yeşil biber ve brokoli gibi gıdaların günlük olarak tüketmeniz de önerilmektedir.

Yorumla