Topuk Çatlaklarına Bitkisel Çözüm – Gerçekten Etkili 10 Yöntem

Topuk çatlakları çok yaygın bir sorundur ve şiddeti kozmetik bir sorundan şiddetli sorunlara kadar değişiklik gösterir.

Topuk çatlaması durumunda cilt kurur ve kalınlaşır, ayrıca kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma ve ciltte soyulma belirtileri de eşlik edebilir. En kısa sürede alınan önlemler ve tedavi yöntemleri sayesinde kanama ve ağrıya neden olan, ayrıca git gide derinleşen çatlakların önüne geçebilirsiniz. 

Topuk çatlaklarının nedenlerinden bazıları; kuru hava, nem eksikliği, yanlış ayak bakımı, sağlıksız beslenme, yaşlanma, uzun süre sert zeminlerde ayakta durma, yanlış ayakkabı giyimi ve ayağın uzun süre ayakkabı içinde kalmasıdır.

Topuk Çatlaklarına Bitkisel Çözüm

Egzama, sedef hastalığı, nasır, diyabet ve tiroid hastalığı gibi durumlar da bu soruna katkıda bulunabilir.

Topuk Çatlaklarına Bitkisel Çözüm – En Etkili 10 Tedavi Yöntemi

1. Bitkisel Yağ

topuk çatlağı evde tedavi

Bitkisel yağlar topuk çatlaklarını önlemek ve çatlamış topukların tedavisinde kullanılabilir. Zeytin yağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı veya hidrojene bileşimli bir bitkisel yağ kullanabilirsiniz. En iyi sonuçlar için, yatmadan önce aşağıdaki yöntemlerden birisini uygulayın. 

 1. İlk olarak ayaklarınızı sabunlu suda ıslatın ve bir ponza taşı ile ovun.
 2. Ayaklarınızı yıkayın ve sonra iyice kurulayın.
 3. Topuk ve tabanın üzerine seçeceğiniz herhangi bir bitkisel yağı sürün.
 4. Temiz bir çift çorap giyin ve gece böylece uyuyun. Sabah, topuklarınızda ki belirgin yumuşaklığı hissedeceksiniz.
 5. Yukarıdaki yöntemi topuk çatlakları tamamen geçene kadar, bir kaç gün boyunca tekrarlayın.

2. Pirinç Unu

Pirinç unu ayaklar ve topuklar üzerinde cilt peelingi etkisine sahiptir, böylece çatlama ve kuruluğu önler, ölü derinin dökülmesini ve yenilenmesini sağlar. Bir parça pirinç unu ile ev yapımı peeling yapıp kullanabilirsiniz.

 1. Bir avuç pirinç ununa birkaç çay kaşığı bal ve elma sirkesi katın ve kalın bir maske olana kadar karıştırın. Eğer çatlaklar çok derin ise içerisine bir çorba kaşığı zeytinyağı veya tatlı badem yağı ekleyin.
 2. Ayaklarınızı 10 dakika boyunca ılık suda ıslatın ve sonra yavaşça pirinç unu hamuru ile fırçalayın.
 3. Yöntemi sonuçlardan memnun olana kadar haftada birkaç kez tekrarlayın.

3. Hint Leylağı

topuk çatlaklarına bitkisel çözüm

Ayrıca tespih ağacı yaprakları veya neem olarak bilinen Hint lilası, kaşıntılı ve enfekte olmuş, özellikle çatlamış ayaklar için etkili bir çözümdür. Neem mantar öldürücü özellikler sayesinde kuru, tahriş olmuş cildi yatıştırır ve enfeksiyona karşı savaşır.

 1. İnce bir maske hazırlamak için bir avuç hint leylağı yaprağını öğütün ve üç çay kaşığı zerdeçal tozu katıp iyice karıştırın.
 2. Bu maskeyi çatlaklar üzerine sürün ve yarım saat bekletin.
 3. Ardından ayaklarınızı ılık su ile yıkayın ve temiz bir bezle kurulayın.

4. Limon

Limonun asidik özelliği çatlamaya neden olan pürüzlü cildi yumuşatmada çok etkili olabilir.

 1. Ayak küvetinin içini ılık su ile doldurun ve içine bir adet limonun suyunu sıkın. Ayaklarınızı bu suda 10 ile 15 dakika boyunca bekletin. Bu yöntemi uygularken sıcak su kullanmayın, sıcak su ayakların daha fazla kurumasına neden olabilir.
 2. Bir ponza taşı kullanarak topuğunuz da ki çatlak bölgeyi fırçalayın.
 3. Ardından ayaklarınızı yıkayın ve havlu ile kurulayın.

5. Topuk çatlaklarına bitkisel çözüm: Gülsuyu ve Gliserin

Gliserin ve gül suyu kombinasyonu topuk çatlakları için etkili bir ev tedavisidir. Gliserin kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılan, cildi yumuşatan bir etkiye sahiptir. Gün suyu da A, B3, C, D ve E vitaminleri bakımından zengindir, antioksidan, anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir.

 • Gliserin ve gül suyunu eşit miktarda karıştırın ve her gün yatmadan önce topuk ve ayaklarınızı bu karışım ile ovalayın.

6. Parafin

Topuk çatlaklarının durumu gerçekten kötü ve ağrılı ise, parafin tedavisi hızlı rahatlama sağlayabilir. Bu madde cildinizi yumuşatmak için doğal bir yumuşatıcı olarak çalışmaktadır.

 1. Bir blok benmari parafin mumunu eritin ve içine iki çorba kaşığı hardal yağı ya da hindistan cevizi yağı karıştırın.
 2. Üstünde ince bir tabaka oluşana kadar soğumasını bekleyin. Bu kıvama gelince ayaklarınızı karışımın içine daldırıp çıkarın, 5 ile 10 saniye bekletin ve tekrar daldırın. Bu yöntemi birkaç kez tekrarlayın ve ayağınızın üstünde birkaç kat balmumu kalmasını sağlayın.
 3. Ayaklarınızı yarım saat bu şekilde beklettikten sonra balmumunu bir plastik soyarmışçasına ayaklarınızdan soyun.
 4. Yöntemi haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Not: Ayaklarınızı parafin sıcakken içine sokmayın. Eğer diyabetikseniz veya dolaşım yetersizliğiniz varsa bu yöntemi kullanmayın.

7. Epsom Tuzu

Topuk çatlaklarına bitkisel çözüm arayanlar bu yöntemi iyi okuyun. Eğer topuklarınız sürekli çatlıyorsa bu bölgeyi nemli tutmak için ekstra bir bakım uygulamanız gerekebilir. Bunu da ayaklarınıza deniz tuzu yada epsom tuzu yedirerek başarabilirsiniz. Bu yöntem ayrıca kan dolaşımını artırmaya yardımcı olacaktır.

 1. Ilık su ile dolu bir ayak küvetine bir buçuk fincan epsom tuzu katıp karıştırın.
 2. Ayaklarınızı 10 dakika boyunca bu karışım içinde bekletin.
 3. Ayaklarınızı bir ponza taşı ile fırçalayın ve tekrar 10 dakika boyunca bu suda bekletin.
 4. Ayaklarınızı kurulayın ve nemli kalmasını sağlamak için biraz ayak kremi veya vazelin uygulayın.
 5. En iyi sonuçlar için, yöntemi uyguladıktan sonra buharlaşmayı önlemek için bir çift çorap giyinin.

8. Muz

Olgun muz, nemlendirici özellikleri sayesinde topuk çatlak ve kurulukları için en etkili ve ucuz ev ilaçlarından biridir.

 1. Bir adet olgun muzu pürüzsüz bir hal alıncaya kadar ezin. Ayaklarınızı iyice temizledikten sonra muz ezmesini topuklarınıza sürün.
 2. Cildinizin doğal bir şekilde muzu emmesi için 10 ile 15 dakika boyunca bekleyin. Ardından ayaklarınızı ılık suyla yavaşça yıkayın ve daha sonra ayaklarınızı 5 ile 10 dakika boyunca soğuk suda bekletin.
 3. Bu yöntemi ayaklarınız yumuşayana kadar birkaç hafta boyunca tekrar edin.

9. Bal

Bal nemlendirici ve anti bakteriyel özellikleri ile kuru ve çatlamış topuklar için mükemmel bir ev tedavisidir.

 1. Ilık su dolu bir ayak küvetine bir bardak bal katıp karıştırın.
 2. Ayaklarınızı 15 ile 20 dakika süreyle bu suda bekletin.
 3. Ardından ayaklarınızı nazikçe fırçalayın.
 4. Yöntemi iyileşme görene kadar haftada birkaç kez tekrarlayın.

10. Vazelin

Topuk çatlaklarını önlemek ve ayaklarınızı nemlendirerek yumuşak tutup kurumanın önüne geçmek için vazelin kullanabilirsiniz.

Ayaklarınızı sıcak suyla ıslattıktan sonra fırçalayarak ölü deriyi temizleyin ve sonra tüm topuğunuza vazelin sürün. Ayrıca vazeline bir çay kaşığı limon suyu karıştırarak da uygulayabilirsiniz.

 1. Ayağınıza vazelin sürtükten sonra bir çift çorap giyinin.
 2. En iyi sonuçlar için, yöntemi her gece yatmadan önce tekrarlayın.

Bu doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini topukların ilk çatladığı zaman kullanarak topukların yumuşak ve pürüzsüz kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bol bol su içerek de vücudunuzun su dengesini korumalısınız ve omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek bir diyet uygulamalısınız.

Tüm bu yöntemler rağmen topuk çatlakları geçmeyip şiddetlenirse bir podiatristten veya doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Bu durum şeker hastalığının ya da kan dolaşımındaki bir sıkıntı nedeniyle meydana gelebilir.

Topuk çatlaklarına bitkisel çözüm başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla