Yüksek Trigliseridi Düşüren ve Kalp Sağlığına Yararlı Olan 9 Süper Gıda

Yüksek trigliseridi düşürmek neden önemlidir? Kalp sağlığını korumak ve yüksek trigliseridi düşürmek için hangi gıdaları tüketmeliyiz? Bu yazımızda bunlardan bahsettik.

Lipid, kan içerisindeki gerekli yağları ve A, E ve K vitaminlerini tutan bileşiktir. Trigliserid kan ve kan dolaşımında lipid depolayan yağdır ve parçalama işleminde yardımcı olur. Trigliseritler, günlük yaşantımızı devam ettirmek için enerji sağlar.

Trigliserid, kalp ile bağlantılıdır ve trigliserid miktarı kolesterol miktarı kadar önemlidir. Yüksek trigliserid inme, obezite, tip 2 diyabet, kolesterol, kalp hastalığı ve daha birçok hastalığa neden olur. Egzersiz ve yüksek lifli gıdalar tüketmek vücuttaki trigliserid miktarının azalmasına yardımcı olur.

Yüksek Trigliseridi Düşüren ve Kalp Sağlığına Yararlı Olan Gıdalar

1.Somon Balığı

Somon balığı sağlığınız için çok faydalıdır. Omega 3 yağ asidi bakımından en zengin olan balıktır. Omega 3, kalp sağlığının geliştirilmesinde, yüksek trigliseridin düşürülmesinde ve vücuttaki trigliserid miktarının düzenlenmesinde hayati rol oynar.

Dengeli bir Trigliserid, damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur ve kalp ve damar sağlığı için önemli bir rol oynar. Kalp ve damar sağlığınız için haftada 3 kez somon balığı yemeniz önerilmektedir.

2. Zeytinyağı

Tekil doymamış yağlar vücut tarafından ihtiyaç duyulan sağlıklı ve elzem yağlardır. Zeytinyağı, içerisinde tekil doymamış yağ ve Omega 6 barındırır. Tekil doymamış yağ, kolesterolü azaltma bakımından çok faydalıdır.

Zeytinyağı vücuttaki trigliserid miktarını düzenleyerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Omega 6 da kalp sağlığı için önemlidir. Zeytinyağı, bu faydaları nedeniyle beslenme alışkanlıklarınızın bir parçası haline gelmelidir. Yemeklerinizde kullanabilirsiniz, günlük 2 yemek kaşığı doğal zeytinyağı içebilirsiniz.

3. Fasulye

Fasulye, lif bakımından zengin ve besin değeri yüksek bir gıdadır. Yüksek lifli gıdalar, yüksek trigliseridi düşürme, dengeleme ve düzenlemede etkilidir. Trigliserid ve kalp sağlığını korumak isteyen herkes için fasulye yemek önerilmektedir.

4. Ispanak

Ispanağın faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Ispanak Omega 3 ve alfa lipoeik asit içerir. Bunlar, yüksek trigliseridin düşürülmesine yardımcı olur. Ispanak düzenli olarak tüketilmesi gereken bir sebzedir.

5. Ceviz

Ceviz, tekil doymamış yağ ve Omega 3 bakımından en zengin kaynaktır. Omega 3, yüksek trigliserid‘in düşürülmesinde ve dengelenmesinde faydalıdır. Düşük trigliserit, kolesterol, kalp ve çeşitli metabolik sorunlara karşı iyidir ve kilo kontrolünde yardımcı olur. Ceviz içini her sabah mümkün olduğunca aç karna yemelisiniz.

6. Kenevir Tohumu

Kenevir tohumları Protein, E Vitamini, Demir, Lif ve Magnezyum açısından zengindir. Lif, uzun süre tokluk hissi verir ve fazla kalori alımını engeller. Kenevir tohumu, trigliseridlerin düşürülmesi, kalp hastalıklarının önlenmesi ve zayıflama açısından önemli rol oynar.

7. Balık Yağı

Balık yağında Omega 3 ve Omega 6 yüksek oranda bulunur. Balık yağının sağlığınız için çok faydaları vardır ve vücuttaki Omega 3 ve Omega 6’yı arttırmak için alınabilir. Ek olarak, yüksek trigliserid artışına ve kolesterolün yükselmesine engel olur.

Kolesterolün dengelenmesine, kalp sağlığı ve genel sağlığın korunmasına yardımcı olur. Vücutta Trigliserid oranı dengeli olduğunda, tip 2 diyabet hastalığını engellemek ve kilo kontrolünü sağlamak daha kolay olur.

8. Lif Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

Lif, genel sağlık ve kilo kontrolü için çok faydalıdır. Lif bakımından zengin gıdalar, yüksek trigliseridi düşürür, Kalp Hastalığı ve Tip 2 Diyabet riskini azaltır.

9. Kahverengi Pirinç

Kahverengi pirinç, az bilinen ve çok tavsiye edilen süper bir gıdadır. Kahverengi Pirinci sağlıklı ve besleyici hale getiren, içerdiği güçlü karbonhidratlardır. Yüksek trigliseridleri azaltma ve dengeleme konusunda yardımcı olur.

Bu pirinç, kolesterol ve diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır. Kalp sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır. Sağlıklı bir yaşam için faydalı bir gıdadır.