Kondisyon Artıran ve Enerji Kaynağı 6 Süper Gıda

Dayanıklılık, kondisyon ve enerji, yaşamınızı sürdürmenizi, sağlığınızı korumanızı ve fit kalmanızı sağlar. Diyetinize birkaç süper gıda dahil etmek, sizi daha güçlü ve enerjik hale getirecektir.

Çok sayıda fiziksel aktiviteye katılıyor veya dışarıda bol vakit geçiriyorsanız; enerji ve kondisyon için bol miktarda süper gıda tüketmelisiniz. Ayrıca yaşlılar, yorgun ve uyuşuk hissedenler de sıralayacağımız bu 6 gıdayı günlük diyetlerine dahil etmelidir.

İşte En Çok Enerji Veren ve Kondisyon Artıran Bazı Gıdalar

vücuda enerji veren yiyecekler

1. Pancar

Vücuda enerji veren yiyeceklerin başında pancar geliyor. Pancar, kan akışının düzenlenmesine yardımcı olan nitrik oksit bakımından zengindir. Ayrıca nitrik oksit, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur ve enerji için gereken kandaki oksijen miktarını artırır.  Kasların kalsiyum ile yüklenmesini sağlar. Tüm bunlar vücutta direnç ve enerji artışını tetikler.

2. Muz

Muzun bir karbonhidrat kaynağı olduğu bilinir. Ayrıca bir muz, en az 467 mg potasyum içerir. Potasyum, dolaşım sistemine sağladığı katkılarıyla bilinen meşhur bir elektrolittir. Muz sapının yeşil olması ise o muzun probiyotik içerdiğinin ve vücudun kalsiyumu daha iyi emmesini sağlayacağının işaretçisidir.

Muz, daha iyi uyumaya yardımcı olur ve beyaz kan hücresi üretimini artırır. Tüm bunlar, muzun sizi daha dayanıklı ve enerjik hale getirebileceğinin birer kanıtıdır.

Muzu, meyve salatalarının yanı sıra yulaf ezmesiyle birlikte veya tatlı yaparken kullanabilirsiniz.

3. Kırmızı ve Mor Meyveler (Çilekgiller)

Bu meyveler egzersiz sonrası enerji toplamayı sağlayan antioksidanlar içerir. Aynı zamanda kas hasarlarını azaltmada yardımcı oldukları bilinir. Goji, acai üzümü, yaban mersini ve nar gibi meyveler antioksidan ve lif açısından zengindir.

Bu meyveleri doğrudan tüketebilir, kahvaltılık gevreğinize katabilir veya tatlı tariflerinin bir parçası haline getirebilirsiniz.

4. Ceviz

Vücuda enerji veren yiyeceklerin bir diğeri de cevizdir. Ceviz, vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olan antioksidan ve vitaminler bakımından zengin bir gıdadır. Ayrıca, vücudun bağışıklık düzeyini geliştirmede rol oynar. Toksinler vücuttan atıldığında, kan dolaşımının iyileşmesiyle vücut daha enerjik ve dayanıklı hale gelir.

Cevizi çerez niyetine atıştırabilir, tatlı tariflerine katabilir veya süt ile karıştırıp içebilirsiniz.

5. Avokado

Avokado vitaminlerin emilmesine yardımcı olan sağlıklı yağlar içerir. İltihaplanmayı azalttığı ve lif bakımından zengin olduğu da biliniyor. Uzun süre çalışabilmeniz için size yeterince dayanıklılık sağlayabilecek K, B5  ve B6 vitaminleri; potasyum, folik asit ve karotenoid ile yüklüdür.

Aynı zamanda avokado kan şekerini düzenlediği için kalp ve kemik sağlığına da oldukça faydalıdır. Yorulmadan işinizi sürdürebilmeniz için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.

Avokadoyu salatalarda veya tercihinize göre farklı tariflerde kullanabilirsiniz.

6. Ispanak

Ispanak, besin maddesi açısından zengin bir süper gıdadır ve dolayısıyla tüketildiğinde vücudunuza enerji yükler. Dayanıklılık ve enerji kaynağı olan D vitamini bakımından da zengindir. Bu özelliğinden dolayı birçok atlet sıklıkla ıspanak tüketir.

Ispanak yeme alışkanlığı olmayanlarda yorgunluk ve bitkinlik görülmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Ispanak ayrıca, hücrenin mitokondri olarak bilinen enerji fabrikalarına destek veren nitrat bakımından da zengindir.

Ispanağı çorba veya yemek tariflerinde kullanabilir, ayrıca suyunu da içerek faydalarından istifade edebilirsiniz.

Vücuda enerji veren yiyecekler başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.