Vücut Ağrılarından Kurtulmak için Doğal İpuçları

Vücut ağrısı, daha çok orta ve ileri yaş insanlarda görülen en yaygın sorunlardan biridir. Uzun mesafeli seyahat eden insanlarda, fazla kiloya sahip insanlarda ve ağır işlerde çalışan insanlarda vücut ağrıları sıkça görülür. Vücut ağrıları kısa süreli ve uzun süreli ağrılar olabilir. Vücut ağrıları genel olarak hastalık, kas gerginliği, kramp artriti gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Bazı insanlarda Fibromiyalji adı verilen kronik kas romatizması rahatsızlığı nedeniyle aşırı vücut ağrıları olabilir. Vücut ağrısı her yaş grubu erkek ve kadınlarda görülebilir. Bazı doğal tedavi yardımlarıyla vücut ağrılarından kurtulmamız mümkün.

Bazen kişi başlangıç aşamasındaki vücut ağrısını ihmal eder ve ikinci aşamada daha fazla ağrılar duymaya başlar ve çok acı çeker. Vücut ağrılarını gidermek için aşağıda yer alan yöntemleri deneyin.

Vücut Ağrılarınndan Kurtulmak için İpuçları

Vücut Ağrılarını Azaltmak İçin Dinlenme

İnsanlar genellikle daha fazla çalıştıklarında ya da ağır bir iş yaptıklarında yorulurlar. Vücut ağrısı çeken insanların ağrıdan kurtulmak için yeteri kadar dinlenmeleri gerekir. Bazı aşırı egzersizler de vücut ağrılarına neden olabilir.

Bir insan vücut ağrılarına karşı daha fazla su tüketirse, kan dolaşımını artırarak vücuda daha fazla enerji ulaşımını sağlamış olacaktır. Buna ek olarak düzenli yapılan basit egzersizler ve uygun miktarda uyku, vücut ağrılarını ortadan kaldıracak yöntemlerdendir.

Vücut Ağrılarından Kurtulmak İçin Masaj

Masaj, vücut ağrılarının giderilmesinde en yaygın bilinen doğal yöntemlerden biridir. Vücut ağrılarının meydana geldiği kasları ovun ve sıkın. Böylece kan akışı artacak ve ağrılarda hızlı bir rahatlama olacaktır.

Düzenli yapılan masajlar sayesinde vücut ağrılarından kurtulmuş olursunuz. Vücut ağrıları nedeniyle çoğu insan işine konsantre olamaz. Genellikle vücut ağrıları için egzersiz, meditasyon, dinlenme, yoga, pranayam gibi yöntemler de sıkça kullanılır.

Vücut Ağrılarından Kurtulmak için Egzersiz 

Kronik hastalığı olan insanlar her gün az da olsa egzersiz yaparak yavaş yavaş iyileşebilirler. Fibromiyalji olarak da adlandırılan artrit, vücudun eklemlerinin şiştiği bir durumdur.

Günlük yapılan bir kaç egzersiz, kişinin bu hastalıktan kurtulmasına yardımcı olacaktır. Artrit sahibi insanlar daha çok vücut ağrısı hissettiklerinde, daha az egzersiz yapmalıdırlar. Meditasyon ve dinlenme vücut ağrılarının azalması için yardımcı olabilir. Ayrıca fiziksel olarak güçlenmelerini de sağlar.

Sarımsak Kullanımı

Sarımsak, vücut ağrılarından kurtulmak için birebirdir.

On diş sarımsağı alın ve 10 ml kadar hindistan cevizi yağı ile birlikte karıştırın. Bu karışımı bir tavada yeterince kızarttıktan sonra süzün ve yağını alın. sıcaklığı normal olacak şekilde biraz bekleyin. Vücut ağrısı duyduğunuz bölgelere bu yağı sorunsuzca uygulayın. Yaklaşık 10 dk boyunca masaj yapın.

Bu tedavi yöntemi vücut ağrısı çeken insanlarda oldukça etkili bir yöntemdir. Üstelik doğal tedavi olup evde kendiniz rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.

Isı Uygulamak

Genellikle insanlar vücut ağrılarını gidermek için ağrılı bölgelere masajdan önce sıcak uygulama yaparlar. Bu basit ve evde uygulanan bir tekniktir. Sıcak bir banyo da vücut ağrılarını azaltmak için bir yöntemdir.  Vücut ağrılarınıza bu yöntemlerden dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

Küvette Banyo Yapmak

Vücut ağrıları yaşadığınız bir gün küveti sıcağa yakın ılık su ile doldurun ve daha önceki yazılarımızda anlattığımız epsom tuzundan suya ilave edin. Epsom tuzu ılık suda kullanıldığında sinirleri rahatlatır, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar, vücuttaki kesik ve çürükleri iyileştirme özelliğine sahiptir. Vücut ağrıları hissettiğinizde bu banyoyu mutlaka deneyin.