Yapışkanlı Etiket Nasıl Çıkarılır

Yapışkanlı etiket nasıl çıkarılır başlıklı yazımızdaki bu harika ipuçlarıyla etiket kalıntılarını giysi, duvar veya camdan çok kolay bir şekilde çıkarabileceksiniz.

Anneler iyi bilir, çocuklar genellikle çıkartmalı, yapışkanlı etiketlere bayılıyorlar. Çocukları saatlerce kendinizden uzak tutmak istiyorsanız verin ellerine birkaç yapışkanlı etiket ayaklarınızı uzatıp çayınızı için. Tabi bunu yapınca sonuçlarına da katlanmanız gerekiyor.

Arkadaşlar bu yapışkan şeyler duvar, pencere yada kıyafet diye ayırmıyor, hemen hemen her yere yapışıp çok kötü bir leke bırakıyor. Hadi şimdi adım adım bu lekeleri kolaya nasıl çıkaracağımızı öğrenelim.

Kumaştan etiket yapışkanı nasıl çıkar

 1. Mümkünse, yapışkan bir lekenin kurumasına izin vermeyin, çamaşır kurutma makinesine sakın atmayın. Lekeler eğer kurursa çıkması oldukça zor oluyor.
 2. Yöntemi uygulamadan önce tabi ki önce giysinizin bakım etiketini kontrol edin– Bu yönergelerde kıyafetlerin nasıl yıkanacağı hangi deterjanlar kullanılabileceği gibi güzel bilgiler yer alıyor. Eğer giysiniz yün, ipek, dantel veya başka bir hassas kumaşsa, yumuşak bir deterjan kullanmak ve lekeyi biraz daha dikkatli bir şekilde çıkartmak gerekiyor.
 3. Etkilenen bölgeye doğrudan etkili bir deterjan sürün. Bu yöntem için kaliteli bir leke çıkarıcı kullanabilirsiniz. Fakat dediğim gibi bunun kıyafetlere zarar vermeyen maddelerden olduğuna dikkat edin. Çünkü bazı güçlü leke çıkarıcılar hassas kumaşlar için çok zararlı olabiliyor.
 4. Giysiyi üreticinin talimatlarına göre yıkayın. Eğer kıyafetinize zarar vermeyecekse 40 derecede bir yıkama döngüsü başlatın.
 5. Eğer bu yıkamadan sonra etiket kalıntısı varsa elinizle de yıkayın. Kalıntıları çıkarmak için eski zamanlardaki gibi kıyafetinizi alın, birbirine sürterek iyice çitileyin. Arkadaşlar burada hatırlatmam gereken önemli bir nokta var, bunu yapmadan önce küçük bir kısımda ufak bir test yapın, eğer sorun olmazda lekeli bölgeyi yıkayın.

Plastikten etiket lekesi nasıl çıkar

Plastik ahşap ve metallerden lekeyi çıkarmak biraz daha zor olabilir. Fakat biz yine sert kimyasallar kullanmıyoruz. Bunun yerine:

 1. Bölgeye biraz bitkisel yağ sürün ve birkaç saat bekletin.
 2. Yapışkanı yumuşatmak için ılık (sıcak olmayacak) bir saç kurutma makinesi kullanabiliriz.
 3. Arkadaşlar son olarak, tam temizlik için sıcak sabunlu bir su ve bir bez ile bu lekeyi çok kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Duvardaki yapışkanlı etiket nasıl çıkarılır

Bugünlerde duvarlarımızı süslemek için çoğunlukla büyük vinil çıkartmalar kullanıyoruz – peki ama eğer bunları çıkarmak istersek ne yapacağız?

 1. Çıkartmanın kağıt parçasının büyük kısmını elle çıkarabilirsiniz.
 2. Bu şekilde yaparak çıkartmanın duvarda olan büyük parçalarını elinizle çıkartın.
 3. Fazla kalıntıları temizlemek için bir kalem silgisi kullanabilirsiniz.
 4. Duvarı tamamen temizlemek için hafif nemli bir bezde oldukça etkilidir.

Camdan etiket nasıl çıkarılır

Çocuklar etiketi cama(özellikle araba camına) ilk yapıştırdıklarında sorun yok, hatta bazen güzel görünebiliyor fakat sonradan (ya da doğal olarak bozulduğunda), kalıntıları çok çirkin görünüyor.

 1. Etiketi çıkartmak için kesinlikle keskin bir şeyler kullanmayın, bu camı çizebilir.
 2. Nemli bir bezle kağıt kalıntılarını nemlendirin.
 3. Daha sonra, aseton bazlı bir tırnak cilasını çıkarıcı olarak kullanın ve yapışkanlı etiketi ovalayın.
 4. Kalan yapıştırıcıyı çıkarmak için de sıcak sabunlu su kullanın.

Etiket camda uzun bir süre kalmışsa, çıkarmak daha zor olacaktır. Yukarıdaki teknik işe yaramazsa, palet bıçağı gibi bir şey kullanmak zorunda kalabilirsiniz, ancak parmaklarınızı korumak için çok dikkatli olun.

Mobilyadan yapışkanlı kağıt nasıl çıkar

Beyaz sirke bu konuda imdadımıza yetişiyor.

 • Bir kağıt havluyu veya bezi beyaz sirke içinde ıslatın.
 • Ürün etiketleri olan yere bu bezi bastırın.
 • Biraz beklettikten sonra falçatanın ters tarafı ile altından kaldırın.
 • Bu yöntem işe yaramazsa yine bezi etiketli yere bastırın.
 • Bir kurutma makinesi ile etiket üzerine sıcak hava üfletin.
 • Yine falçatanın ters tarafı ile yapışkanlı kağıdı mobilyadan çıkarabilirsiniz.

Yeni takılan camlardaki etiketler nasıl çıkar

Yeni takılan camlarda da etiketler olabiliyor. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak kolay bir şekilde yapışkanlı etiketleri çıkarabilirsiniz.

 1. Yeni takılan cam üzerindeki etiketi sıcak deterjanlı bir bez ile iyice silin.
 2. Beş dakika bekledikten sonra tekrar sıcak bez ile silip rahat bir şekilde etiketi çıkarabilirsiniz.

Cam kavanozlardaki etiketler nasıl çıkar

Arkadaşlar kavanozu bulaşık makinesinde bir defa yıkadıktan sonra etiket kendiliğinden sökülüyor. Eğer bu olmazsa aşağıdaki yöntemi uygulayın.

 • Bir çay tabağına biraz karbonat dökün.
 • İçerisine herhangi bir yağdan biraz damlatın ve iyi karıştırın.
 • Karışımı etiketli bölgeye sürün ve 15 dakika bekletin.
 • Son olarak bir ovma fırçası ile ılık suyun altında etiketi çok rahat bir şekilde çıkartabilirsiniz.
 • Ayrıca ;
 • Kavanozları doğrudan sıcak sabunlu su ile dolu büyük bir kaseye atın- iyice yıkamak için herhangi bir bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. 
 • Yarım saat bekletin. Kavanozları sudan çıkardığınızda etiketleri çok rahat bir şekilde soyabileceksiniz.
 • Herhangi bir kalıntı kalırsa, cam şişeleri temizlemek için temiz sirke ve mikrofiber bez veya küçük bir tırnak fırçası kullanın.

Yorumla