Yaşlı Köpek Bakımı Nasıl Yapılır – Faydaları Nelerdir?

Yaşlanma doğal bir süreçtir. Yani, insanlar gibi, köpekler de eninde sonunda yaşlanacaktır.

Genetik, beslenme, çevre gibi etmenler köpeğinizin vücudunun yaşlanma hızında rol oynar.

Köpekler yaşlandıkça zayıflar ve daha az aktif olurlar. Ayrıca, artrit, diyabet, kalp sorunları, diş sorunları ve güçsüzlük gibi farklı sağlık problemleri yaşayabilirler. Yaşlanan köpekleri görmek acı verici olabilir.

Evcil hayvan sahibi olarak, yaşlanan köpeğinize fazladan özen ve sevgi göstermeniz gerekir. Zamanı geri getiremediğimiz için köpeğimizin son bir kaç yılını mümkün olduğunca rahat yaşatmak oldukça önemlidir.

yaşlı köpek bakımı

yaşlı köpek bakımı

Yaşlanan köpeğinize iyi bakmak, onları hastalanmaya ve acı çekmeye karşı korumanın en iyi yoludur, böylece evcil hayvanınızın yaşamını uzatırsınız.

Yaşlı köpek bakımı nasıl olmalı? Yaşlanan köpeğin altın yıllarının tadını çıkarması için en iyi 10 yol.

1. Yaşlı Köpeğinize Günlük Egzersiz Yaptırın

Artan yaşla birlikte, köpeğiniz yavaşlayabilir, ancak bu, kürklü arkadaşınızın günlerini kanepede kıvrılarak geçirmesine izin vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Köpeğinizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak korumak istiyorsanız egzersiz yaptırmanız şarttır.

Yoğun ve yorucu bir egzersiz rutinine gerek yoktur, hangi egzersizi iyi yapıyorsa onu yaptırın. Örneğin, uzun yürüyüşler yerine, evcil hayvanınızı günde birkaç kez kısa yürüyüşler yaptırın.

Müsait olduğunuzda evcil hayvanınızı egzersiz için dışarı çıkarın. Temiz hava ve güneş ışığı yaşlanan köpeğiniz için eşit derecede önemlidir.

Yürümek dışında yüzmek de, yaşlı köpekler için başka bir etkili egzersizdir. Yüzme, eklemleri ve kasları zayıflamış köpekler için bile kolaydır ve aynı zamanda güç ve şartlandırma oluşturur.

Yaşlı köpeklere egzersiz yaptırmaya yavaş yavaş başlayın ve yoğunluğu artırın. Bununla birlikte, köpeğinizin sınırlarını anlamak ve keyif alacağınız bir egzersiz rutini oluşturmak önemlidir.

2. Köpeğin Diyetine Dikkat Edin

Evcil hayvanınızın yaşından bağımsız olarak uygun bir diyet önemlidir. Ancak yaşlı köpeklerin genellikle özel beslenme yöntemine ihtiyaçları vardır.

Her şeyden önce, evcil hayvanınızın aktivite seviyesi azaldıkça, daha düşük kalorili yemeklere ihtiyacınız vardır. Bu obezite ile savaşmaya yardımcı olacak ve evcil hayvanınız için işleri daha da kötüleştirebilecek olan ani kilo alımını önleyecektir.

Yaşlı köpekleri mümkün olduğunca doğal yollarla beslemeye çalışın. Ayrıca, dengeli bir diyet için yiyeceklerin yaklaşık yüzde 50 karbonhidrat içermesi gerektiğini unutmayın. Ayrıca, en az yüzde 10 protein ve yüzde 5,5 yağ olmalıdır.

Aynı zamanda işlenmiş gıdalardan uzak durun.

Köpeğinize ne yedireceğinizden emin değilseniz veterinerinize danışabilirsiniz.

3. Takviyeleri deneyebilirsiniz

İyi dengelenmiş bir diyet, yaşlanan köpekler için önemlidir, ancak evcil hayvanınızı doğru besinlerle beslemek her zaman mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda, evcil hayvanınızın diyetine bazı takviyeler eklemek size çok yardımcı olabilir.

Yaşlı köpeklere verebileceğiniz takviyeleri ve faydalarını sıralayacak olursak:

 • MSM – eklem ağrısı, artrit, alerji ve cilt problemleri ile yardımcı olan bir çeşittir.
 • Glukozamin, sıklıkla kondroitin ile birlikte, artrit veya kalça displazisi olan köpekler için yararlı bir destektir.
 • Yeşil midye ekstresi, artrit, eklem ağrısı ve iltihaplı köpekler için faydalı olabilir.
 • Chlorella, ek olarak kullanıldığında, artrit ve düşük enerjiden muzdarip köpeklere yardımcı olur.

Not: Bu takviyeleri kullanmadan önce veterinerinize danışın.

4. Köpeğin Ağız Bakımına Dikkat Edin

Yaşlı köpeklerin karşılaştığı çok yaygın bir problemde ağız kokusu, tartar, diş ağrıları, ağızlarının bir tarafında çiğneme ve iştah kaybına yol açabilecek diş sorunlarıdır.

Sadece yaşlı köpekler değil, yavru köpeklerin bile ağız bakımına ihtiyacı vardır. İyi bir ağız bakım rutini, evcil hayvanınızın dişlerini haftada 2 veya 3 kez fırçalamayla başlar.

Köpeğinizin dişlerini daha temiz tutmaya yardımcı olmak için ev yapımı veya piyasada bulunan birçok çiğneme tablet bulabilirsiniz. Bu tabletler köpeklerin dişlerindeki plak ve tartarın kontrolüne yardımcı olur.

Ayrıca, tüylü arkadaşınızın dişlerini düzenli olarak bir veteriner tarafından kontrol ettirmeyi unutmayın.

5. Sağlıklı Kilosunu Koruyun

Yaşlı köpeklerin sağlıklı kilo almaları çok önemlidir. Fazla kilolar, artritden diyabete kadar çeşitli hastalıkların riskini artıracaktır.

Ek olarak, pankreatit, kalp hastalığı, disk hastalığı, kalça displazisi ve çeşitli kanser türleri de obezite ile ilişkilidir.

Kilo vermek yaşlı köpekler için zor olabilir, köpek arkadaşınızın fazla kilolarını vermesine yardımcı olmak çabaya değer. Kontrollü egzersiz ve sağlıklı beslenme ile sağlıklı kiloyu korumak mümkündür.

6. Eklem Masajı

Artrit, yaşlı köpekler arasında yaygın bir sorundur. Bu çoğunlukla eklemlerdeki aşınma, yıpranma ve kararsızlık nedeniyle olur.

Eğer köpeğinize artrit teşhisi konulduysa eklem masajı yapılması gerekir. Masaj, köpeğinizin esnekliğini iyileştirmenin yanı sıra eklem ağrısını da tedavi etmeye yardımcı olur.

Kürklü arkadaşınıza günde 10 dakikalık nazik bir masaj yapmak harikalar yaratacaktır. Köpeğinizin eklemlerini ve kaslarına masaj yapmak için her zaman hafif dairesel hareketler yapın.

Ayrıca veterinerinizden profesyonel bir hayvan masaj terapisti tavsiyesi alabilirsiniz. Bir çok terapist, evcil hayvan sahiplerine masaj tekniklerini göstermek için isteklidir.

7. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, çeşitli mineraller, vitaminler, esansiyel asitler, enzimler ve pektin (yüksek derecede çözünür lif) içerir, bu da köpeğiniz için harikadır.

Artrit ağrının azaltılmasının yanı sıra, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı savaşır, cilt enfeksiyonlarını iyileştirir, kulak enfeksiyonlarını tedavi eder ve kene istilalarını kontrol eder.

Köpeğinizin içme suyuna günde bir kez organik elma sirkesi katın. Dozu kademeli olarak köpeğinize uygun miktarda artırın.

 • Küçük bir köpeğe 1 çay kaşığı kadar.
 • Orta boy bir köpeğe 2 çay kaşığı kadar.
 • Büyük bir köpeğe 2 yemek kaşığı kadar verebilirsiniz.

8. Yaralanma Riskini Azaltın

Yaşlılıkta küçük bir yaralanma bile tüylü arkadaşınızın sağlığına zarar verebilir.

Zayıf kemikler ve eklemler nedeniyle, yaşlı köpekler yaralanmalara ve düşmelere daha yatkındır. Bu nedenle, yaşlı köpeğinizi yaralanmalardan korumak için gerekli tüm adımları atmanız gerekir.

Yaşlı köpeğinizin kaymasını önlemek ve düzgün bir zemine düşerek yaralanmasını önlemek önemli bir adımdır. Kolayca ve güvenli bir şekilde dolaşabilmelerini sağlamak için, kaymaz zeminlerde gezdirin veya kaygan zeminlerde halı veya kaymaz zeminli halılar kullanın.

Ayrıca köpeğinizin merdivenlere çıkmasını engelleyin.

9. Evcil hayvanınızın yatağını yükseltin

Yaşlı köpekler daha fazla rahatlığa ihtiyaç duyarlar ve daha fazla uyumak ve yatmak için daha fazla zaman harcamalıdırlar.

Rahatlarını sağlamak ve köpeğinizin daha iyi uyumasına yardımcı olmak için köpeğinizin yatağını yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Ortopedik bir yatak, yaşlanan köpekler için mükemmel bir seçimdir. Bu popüler yataklar çeşitli boyutlarda olabilir ve her bütçeye uygundur.

Doğru yatak dışında, evcil hayvanınızın uyku alanının sıcak olduğundan emin olun. İlave yatak ve battaniyeler bu konuda size yardımcı olabilir. Soğuk mevsimlerde köpeğinizi ısıtmak için bir ısıtıcı veya sıcak su şişesi de kullanabilirsiniz.

10. Düzenli Muayene Ettirin

Yaşlı köpeğinizin sağlığı nasıl olursa olsun, anlayamayacağınız bir hastalıktan muzdarip olabilir.

Böbrek veya kalp hastalığı gibi son safhaya gelene kadar belirti göstermeyen çeşitli hastalıklar vardır. Bu nedenle köpeğinizi düzenli aralıklarla veteriner hekime muayene ettirin.

Daima önlenmenin tedaviden daha iyi olduğunu unutmayın. Herhangi bir hastalığın erken teşhisi daha iyi tedavi ve sonuçlar anlamına gelecektir.

Ek ipuçları

 • Yaşlı köpeğinizin kalp veya böbrek hastalığı varsa, özel diyet hakkında veterinerinize danışın.
 • Yaşlı köpeğinizin meşgul olması için bolca oyuncak sağlayın.
 • Yaşlı köpekleri uzun süre evde tek başına yada dışarıda bırakmayın.
 • Köpekler yaşlandıkça, duyularının etkilerini kaybederler. Duyguları yavaş yavaş ve sürekli olarak eğiterek veya duyularını kullanan şekillerde oynayarak geliştirmeye çalışın.
 • Yaşlanan köpekler dehidrasyona daha yatkındır, bu nedenle her zaman temiz su içirdiğinizden emin olun.
 • Bazı durumlarda engelli köpekler için sürekli hareket imkanı sağlayan özel tekerlekli köpek sandalyeleri tercih edebilirsiniz.

Yorumla