Halsizlik Yorgunluk için Bitkisel Çözüm

Halsizlik ve yorgunluk hem fiziksel ve hemde zihinsel olabilir.

Halsizlik ve yorgunluğa aşırı alkol tüketimi, aşırı kafein alımı, hareketsizlik, uykusuzluk, yoğun fiziksel aktiviteler ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarıdır.

Bir de anksiyete, depresyon, keder ve stres gibi ruh sağlığı sorunlarına bağlı olarak da kişi kendini yorgun hissedebilir. Karaciğer yetmezliği, anemi, kanser, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, tiroid bozuklukları, obezite, uyku apnesi ve diyabet gibi bazı tıbbi durumlar da yorgunluğa neden olabilir.

Yorgunluğun en önemli belirtileri fiziksel ve zihinsel aktivite sonrası bitkinliktir. Diğer bazı işaretler ise boğaz ağrısı, motivasyon eksikliği, konsantrasyon zorluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, sinirlilik, iştahsızlık ya da enerji eksikliğidir.

Yorgunluğun nedeni ister zihinsel, ister fiziksel, ister duygusal olsun bazı gıdalar sayesinde yorgunlukla mücadele etmek mümkündür. Bunun yanı sıra yorgunlukla mücadele için protein, yağ, karbonhidratlar, vitamin ve mineraller bakımından zengin beslenmekte önemlidir.

yorgunluk için doğal besinler

İşte sizlere yorgunlukla mücadele için doğal 10 gıda;

1.Muz

muz

Muz vücutta bulunan şekeri enerjiye çevirmek için gerekli olan potasyumu içermektedir. Ayrıca muz B vitaminleri, C vitamini, omega-3 yağ asitleri, lif ve karbonhidrat açısından da zengin bir besin olmakla birlikte dehidratasyon ve diğer yorgunluk belirtileri için oldukça önemlidir.

Muz aynı zamanda sakaroz, fruktoz ve glikoz gibi doğal şekerler sayesinde de enerji hızını artırır.

Günde 1-2 muz yiyebilirsiniz. Muzdan aynı zamanda vücudu nemli ve enerji dolu tutmak için de faydalanabilirsiniz.

2.Yeşil Çay

1 fincan yeşil çay özellikle ferahlatıcı etkisi ile stres ve yorgunlukla mücadele için oldukça etkilidir. Yeşil çay içerdiği polifenol sayesinde zihinsel enerjiyi ve konsantrasyonu artırır.

Ayrıca yeşil çay metabolizmayı yorgunluğa karşı korumak için de oldukça etkilidir.

Bir bardak sıcak suda 1 çay kaşığı yeşil çay yapraklarını 5 dakika bekletin. İçerisine biraz bal ekleyin ve günlük 2-3 kez bu çaydan için. Yeşil çay yaprakları yerine yeşil çay poşetlerini de kullanabilirsiniz.

3.Kabak Çekirdeği

kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği yorgunlukla mücadele için ideal bir atıştırmalıktır. Kabak çekirdeğinde yüksek miktarda protein, sağlıklı omega-3 yağ asitleri, vitamin B1, B2, B5 ve B6, manganez, magnezyum, fosfor, demir ve bakır gibi mineraller içermektedir. Tüm bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirmede, vücuda enerji sağlamada ve yorgunlukla mücadelede oldukça etkilidir.

Ayrıca kabak çekirdeğinde bulunan triptofan da duygusal yorgunluğu ve fiziksel yorgunluğu azaltmada etkili olmaktadır.

Sadece bir avuç kabak tohumu vücuda anlık enerji verir ve kendinizi daha az yorgun hissetmenizi sağlar. Üzerine de kavrulmuş kabak çekirdeğini aperatif olarak tüketebilirsiniz. Hatta metabolizmayı hızlandırmak için kabak çekirdeği yağı da yutabilirsiniz.

4.Yulaf Ezmesi

yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi yorgunlukla mücadele için mükemmel bir besindir. Yulaf ezmesi glikojen olarak vücutta depolanır gün boyunca beyin kasları için gerekli olan enerjiyi sağlarlar.

Yulaf ezmesi ayrıca içerdiği protein, magnezyum, fosfor ve vitamin B1 sayesinde enerjiyi artırmaya yardımcı olur.

Yulaf ezmesi yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sağlığı için de faydalı kabul edilir. Kan şekeri düzeylerini normal tutar ve diyabet hastaları için de faydalıdır.

Bir kase yulaf ezmesi ile harika bir kahvaltı öğünü hazırlanabilir. Taze meyve ve yulaf ezmesini birleştirerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

5.Yoğurt

yoğurt

Protein açısından zengin olan yoğurt içerdiği karbonhidrat sayesinde de yorgunluk belirtileri ile mücadelede oldukça etkilidir. Aslında vücut katı gıdalara oranla yoğurttan daha hızlı enerji sağlamaktadır.

Yoğurtta bulunan probiyotikler kronik yorgunluk belirtilerini azaltmada oldukça etkilidir. Yoğurt ayrıca sindirim sistemi sağlığını geliştirmede de son derece etkilidir.

Günlük olarak bir kase yoğurt tüketebilirsiniz. Günde en az 1 fincan yağsız yoğurt yiyin. Eğer sade yoğurt sevmiyorsanız içerisine dondurulmuş çilek ya da meyve ve fındık gibi gıdalar ekleyerek de tüketebilirsiniz.

6.Karpuz

karpuz

Sıcak bir günde ya da egzersiz sonrasında kendinizi yorgun hissettiğinizde bir dilim karpuz yiyerek enerji alabilirsiniz. Su açısından zengin olan karpuz dehidratasyona yardımcı olarak yorgunluk belirtilerini azaltmaktadır.

Ayrıca potasyum, C vitamini, likopen, beta-karoten ve demir gibi besinler açısından da zengin olan karpuz yorgunluk için oldukça faydalıdır.

Eğer kendinizi yorgun hissediyorsanız anlık enerji ihtiyacınızı karşılamak için bir dilim karpuz tüketebilirsiniz. Ayrıca karpuz, biraz bal ve limon suyu ile sağlıklı bir içecek oluşturabilirsiniz. Yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırmak için egzersiz sonrası bu meyve suyunda içebilirsiniz.

7.Ceviz

Ceviz

Bir başka popüler yorgunluk giderici gıda da cevizdir. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan ceviz yorgunluk belirtilerine karşı fayda sağlamaktadır. Ayrıca ceviz depresyon belirtilerini azaltmaya da yardımcıdır.

Hem protein, hem de lif içeren ceviz vücudun enerjisini artırmaktadır. Ceviz aynı zamanda manganez, magnezyum, fosfor, demir, bakır ve çeşitli mineraller de içermektedir.

Günlük olarak 1/4 fincan kabuklu ceviz tüketin. Sabahları ya da öğleden sonra kavrulmuş ceviz yiyebilirsiniz. Ayrıca çorbalara ve salatalara da ceviz parçaları ekleyin.

8.Fasulye

Fasulye

Fasulye mucize bir gıdadır. Fasulyenin sağlığa çok sayıda faydaları vardır ve yorgunlukla mücadele için de oldukça etkilidir.

Lif içeriği yüksek olan fasulye karbonhidrat, protein, potasyum, magnezyum, fosfor, demir ve bakır gibi mineraller açısından da zengindir. Fasulye uzun ömürlü enerji verir ve kendinizi yorgun hissetmenizi engeller.

Düşük glisemik indeksi ve ani kan şekeri gibi durumları önemsemeden fasulye tüketebilirsiniz.

Gün boyu farklı fasulye yemekleri deneyebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeği için siyah fasulye salatası, ya da çorba için haşlanmış soya fasulyesi kullanabilirsiniz. Ayrıca fasulyelerle farklı yemekler de deneyebilirsiniz.

9.Kırmızı Biber

C vitamini açısından zengin olan kırmızı biber içerdiği antioksidan sayesinde sadece bağışıklık sistemini desteklemede değil aynı zamanda yorgunluğa neden olan stres hormonu kortizolunu da azaltmaya yardımcı olur.

Kırmızı biberde bulunan C vitamini fiziksel ve duygusal stresi önleyerek yorgunluğu azaltmayı sağlamaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda C vitamini eksikliğinin kişide yorgunluğa neden olduğu bulunmuştur.

Kırmızı biber A, B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra, folik asit ve lif açısından da zengindir.

Günlük olarak  su bardağı 1 su bardağı kırmızı biber suyu enerjinizi ve metabolizma hızını yüksek tutacaktır. Kırmızı biberi ister çiğ, ister kavrulmuş, ister ızgara, isterseniz de dondurulmuş olarak tüketebilirsiniz.

10.Ispanak

ıspanak

Ispanak piyasada kolayca bulabileceğiniz yorgunluk için bir başka mucize besindir. Demir açısından zengin olan ıspanak vücuda oksijen sağlamaktadır. Ispanak enerji üretimine ve yorgunluk belirtileri ile mücadeleye yardımcı olmaktadır.

Ispanak aynı zamanda enerji eksikliği ve metabolizma hızını artırmak için magnezyum, potasyum, C ve B vitamini açısından da zengindir.

Sandviç, çorba ya da diğer sağlıklı aperatiflere ıspanak yaprakları ekleyebilirsiniz. Ayrıca yemeklerde de ıspanak kullanabilirsiniz. Bir başka seçenek ise yorgunlukla mücadele için ıspanak suyu tüketmektir.

Yorumla