Yutkunurken Boğaz Acıması Evde Nasıl Tedavi Edilir

Yiyecekleri yutmak, hatta su içmek acı mı veriyor? Bu durum her yaştan insanın başına gelebilecek yaygın bir sorundur.

Ağrıyı boynunuzun üst tarafında veya göğüs kemiğinizin gerisinde hissedebilirsiniz. Ağrı genellikle sıkma veya yanma hissi gibi hissedilir. Ağrı, çoğu zaman belirli yiyecekler yenildiğinde tetiklenir veya kötüleşir.

Yutarken yada yutkunurken hissedilen ağrının en yaygın nedenlerinden bazıları, soğuk algınlığı, grip, kronik boğaz enfeksiyonu, asit reflü ve bademcik iltihabıdır.

Diğer nedenler arasında boyundaki lenf düğümlerinde şişme, bir tür boğaz yaralanması, kulak iltihabı, büyük hapları yutma ve yiyeceklerin tırtıklı veya kraker gibi pürüzlü kenarlar ile yanlış yutulması sayılabilir.

Yutkunurken boğaz acısının tedavisi söz konusu olduğunda, sorunun nedenini belirlemek önemlidir. Bu ana neden ile başa çıkmaya yardım edecek ve kısa sürede ağrıyı geçirecektir.

Bu arada, acıyı azaltmak için basit ama etkili ev ilaçlarını deneyebilirsiniz.

Dikkat: Eğer ağrı kronik, şiddetli veya yeme, içme veya nefes almayı engelliyorsa doktora başvurmak önemlidir. Bu daha ciddi bir durumun göstergesi olabilir.

yutkunurken boğaz acıması

Yutkunurken boğaz acımasının doğal ve bitkisel tedavisi – En etkili 10 evde tedavi yöntemi.

1. Tuzlu Su

Yutkunurken boğaz acısını azaltmak için en iyi ev çaresi, sıcak tuzlu su ile gargara yapmaktır. Sıcak su boğazda yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve tuz boğaz enfeksiyonuna neden olabilecek herhangi bir virüs veya bakteriyi öldürmeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca, tuz boyundaki lenf düğümlerinde şişlik ve iltihap oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

2011 yılında Aile Hekimliği Dergisinde yayınlanan bir araştırma, klinik ortamdaki doktorların boğaz ağrısı için hala tuzlu su gargaraları önerdiğini ortaya koymuştur.

 1. 1 fincan ılık suya ¼ çay kaşığı tuz katıp karıştırın.
 2. Bu çözümle gargara yapın fakat yutmayın.
 3. Bunu yaklaşık 1 hafta boyunca günde birkaç kez tekrar edin.

2. Elma Sirkesi

Asit reflü, bademcik iltihabı ya da yutkunurken boğaz acıması, bunların hangisi olursa olsun elma sirkesi çok etkili bir ev ilacıdır.

Elma sirkesi, enfeksiyonlarla mücadelede doğal antimikrobiyal etkilere sahiptir. Asidik yapısı nedeniyle, boğazda mukusun atılmasına ve bakterilerin yayılmasının durdurulmasına yardımcı olur.

Eğer asit reflü rahatsızlığınız varsa, elma sirkesi midedeki asit üretimini engeller ve dengelemeye yardımcı olur.

 • 1 bardak suya 1 ila 2 yemek kaşığı organik elma sirkesi karıştırın ve onunla gargara yapın. Bunu günde 3 veya 4 kez yapın.
 • Ayrıca, bir bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı organik elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal katın. Yavaşça için. Bunu günde 2 veya 3 kez yapın.

3. Sıcak Zerdeçallı Süt

Sıcak zerdeçallı süt içilmesi, lenf düğümlerinde ki şişme ve büyümeyi tedavi ettiği gibi aynı zamanda boğaz ağrısı ve soğuk algınlığını tedavi etmenize de yardımcı olabilir.

Ayrıca, şişme ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir.

Ayrıca enfeksiyonlarla savaşabilir ve bağışıklığı artırabilir.

 1. Bir bardak ılık süt içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve bir tutam karabiber katıp karıştırın.
 2. İsteğe bağlı olarak biraz bal ekleyin.
 3. İyileşme sürecini hızlandırmak için günde iki kez için.

4. Limon ve Bal

Eğer yutkunurken acımaya soğuk algınlığı veya bademcik iltihabı neden oluyorsa, limon ve balın kombinasyonu deneyebilirsiniz, çok etkili çalışır.

Limondaki C vitamini, yutkunurken boğaz acımasına neden olan bakterilerin büyümesiyle mücadeleye yardımcı olur ve genel sağlığı da destekler. Bal boğazı iyi nemlendirir, ağrıyı ve iltihabı hafifletir.

 1. Bir bardak ılık suya 1 er çorba kaşığı bal ve limon suyu katıp karıştırın.
 2. Karışımı yavaşça yudumlayın.
 3. Bunu birkaç gün boyunca gerektiği kadar için.

5. Hatmi Kökü

Hatmi kökü bademcik iltihabı veya yutkunurken boğaz acıması tedavisine yardımcı olabilir. Su ile karıştırıldığında, boğazı kaplayan ve acıyı azaltan jel benzeri bir madde oluşturur.

Buna ek olarak, demülent ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde asit reflü hastalığı ile başa çıkmanıza yardımcı olur.

 1. Bir buçuk su bardağı kaynar suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş hatmi kökü katın.
 2. Kapağını kapatın ve 20 dakika pişirin.
 3. Çözeltiyi süzün, biraz bal katın ve için.
 4. Bu bitkisel çaydan günde 3 bardak içebilirsiniz.

Dikkat: Hamilelik ya da emziren kadınlar ya da diyabetliler bu yöntemi denemesin.

6. Kaygan Karaağaç

Kaygan karaağaç, boğazda ağrı, iltihap ve ağrıyı hafifletebilen jel benzeri bir madde olan müsilaj içerir. Aslında, kaygan karaağaç boğaz ağrısı için kullanılan geleneksel bir ilaçtır.

Ayrıca mucilaj içeriğinden dolayı, mide ekşimesi ve asit geri akışını kolaylaştırmak için de yararlıdır .

 1. 2 bardak kaynar suya 1 çay kaşığı kaygan karaağaç katın.
 2. Kapağını kapatın ve 5 dakika demlendirin.
 3. Süzün, biraz bal katın ve hala sıcakken yavaşça için.
 4. Bu karışımdan günde 2 veya 3 kez için.

Ayrıca kaygan karaağaç pastillerini de deneyebilirsiniz.

7. Zencefil

Zencefil yutma güçlüğü neden olan boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Her türlü enfeksiyon ve ağrıya karşı savaşan antiviral, balgam söktürücü ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Ayrıca, sindirim sorunları için de yatıştırıcıdır.

 • 1 çay kaşığı kaynatılmış suya 1 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefili ekleyerek birkaç dakika demlendirin. Biraz bal ve limon suyu ilave edin. Bu çaydan günde 3 defa için.
 • Ayrıca, taze zencefili rendeleyin ve günde birkaç kez az miktarda yiyin.

8. Sakız

Yutkunurken boğaz acımasına asit reflü neden oluyorsa sakız çiğnemeyi deneyin.

Sakız çiğnemek, tükürük üretimini artırarak biriken asidi temizler. Alkalik olan tükürük, mide asitlerini de nötralize etmeye yardımcı olur.

Journal of Dental Research dergisinde yayınlanan 2005 tarihli bir çalışmada, bir öğünden sonra yaklaşık 30 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnemenin gastroözofageal reflü hastalığının (GÖRH) semptomlarının hafifletmesine yardımcı olabileceği bulunmuştur.

Yapmanız gereken tek şey, yemekten sonra ağzınızda şekersiz veya tarçın aromalı bir sakız parçası koyup yavaşça çiğnemek.

9. Sıcak Sıvılar İçin

Sıvı alımını arttırmak, vücudu nemlendirmek ve boğazınızı nemli tutmak için önemlidir. Ancak yutkunurken boğaz acımasının azaltılması için mümkün olduğunca ılık sıvıların içilmesi tavsiye edilir.

İçeceğiniz herhangi bir sıcak içecek boğazınızı yatıştırmaya yardımcı olur, ancak dehidre edici (vücuttaki suyu atıcı) bir doğaya sahip olan ve böylece semptomları kötüleştiren kafeinden kaçınmaya çalışın.

Bir bardak ılık su, süt veya herhangi bir bitkisel çay size yardımcı olacaktır. Ek bir avantaj için, içmeden önce sıcak içeceğinize biraz bal ekleyebilirsiniz.

10. Nemlendirici

Boğaz ağrısından kurtulmak ve yutkunurken boğaz acımasını azaltmak için nemli havada nefes almanız yararlı olur.

Nemlendiriciler içlerindeki suyu yavaş yavaş neme çevirir. Bu da, odadaki nemi arttırır ve bu nemli havada nefes almayı kolaylaştırarak yutkunurken boğaz acımasını hafifletebilir.

Zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz her yerde bir nemlendirici kullanın ve yatak odanızda uyurken havayı nemlendirin. Nemlendiriciyi düzenli olarak temizleyin ve suyu günlük değiştirin, böylece bakteriler büyümez.

Yorumla