Zayıf Bacaklar Nasıl Güçlendirilir

İnsanlar genellikle bacaklarındaki güçsüzlükten ve ağrıdan şikayet eder. Basit bir ifadeyle, bacak zayıflığı azalmış güç anlamına gelir.

Bu sorun zayıf kan dolaşımından, sinir hasarından, aşırı aktiviteden, egzersizden, artrit eksikliğinden , ameliyat sonrası iyileşme sürecinden, reçeteli ilaçlardan, dehidratasyondan, diyabetten, anemiden, sırt ağrısından, beslenme yetersizlikleri ve bazı ciddi hastalıkların yan etkilerinden kaynaklanabilir.

Kas güçsüzlüğü, sadece bir bacağı ya da iki bacağı birden etkileyebilir. Durumun ciddiyeti hafiften şiddetliye doğru değişebilir. Bu rahatsızlıkta bacağın alt kısmında uyuşma veya ağrı sırtta ağrı, vücut ağrıları, bozulmuş kas koordinasyonu ve denge kaybı, şişme, kas spazmları, bacakların diken diken olduğunu veya yandığını hissetme ve kızarıklık görülür.

Zayıf bacak kaslarını güçlendirmek için, dengeli bir diyet, yeterli sıvı almak, iyi bir egzersiz rutin ve uygun dinlenme gerekir.

Ayrıca bacakları güçlendirmek ve kas dokusunun daha fazla bozulmasını önlemek için bazı doğal ev tedavilerini kullanabilirsiniz.

Eğer yinelenen veya kronik bacak zayıflığı yaşıyorsanız, nedenini belirlemek için doktorunuza başvurun. Bu doğru tedavi gerektiren ciddi bir sorun olabilir.

İşte zayıf bacakları güçlendirmek için en iyi 10 yöntem. 

1. Masaj

Bacaklara düzenli olarak masaj yapmak bacaktaki kan dolaşımını artırır ve zayıflayan kasların beslenerek güçlenmesini sağlar.

Buna ek olarak, ağrıyı, inflamasyonu ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda tam vücudun rahatlamasına katkıda bulunur, stres ve anksiyeteye iyi gelir.

 • Zeytin, hindistan cevizi ya da hardal yağını biraz ısıtın.
 • Yağı bacağınıza sürerek 15 dakika boyunca nazik hareketlerle masaj yapın.
 • Yöntemi günde iki defa tekrar edin.

2. Düzenli Yürüyüşün Keyfini Çıkartın

Yürüyüş bacaklarınızın gücünü oluşturmanıza yardımcı olur ve kasları harekete geçiren bir egzersizdir. Aynı zamanda kan dolaşımını artırır.

Haftada en az 5 gün, günde 30 dakika yürüyün. Eğer yürüme güçlüğünüz varsa, çeşitli destek aletleri kullanabilirsiniz veya öneri almak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Zayıf bacakları güçlendirmek yardımcı olmak için haftada birkaç kez yürüme ile birlikte, yüzme, koşu, bisiklet, trekking ve benzeri faaliyetlerin tadını çıkarın.

3. Bacak Güçlendirme Egzersizleri

Tüm önemli bacak kaslarını hedef alan egzersizler yaparak zayıf bacakları güçlendirebilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz en iyi egzersizleri aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz.

Bu egzersizleri haftada 3 ya da 4 kez yapmanız gerekir.

Bu egzersizlerin uygunluğunu her zaman doktorunuzla tartışabilirsiniz. Ayrıca, bu egzersizleri öğrenmek için bir uzmana danışabilirsiniz.

4. Güneşin Tadını Çıkarın

Klinik Beslenme dergisinde 2002 de yayınlanan bir çalışmaya göre,D vitamini eksikliği kas zayıflığı ile ilişkilidir. Aynı zamanda sağlıklı kemikler için önemli olan iki mineralleri yani kalsiyum ve fosforu dengede tutar.

Güneş ışığında biraz zaman geçirerek D vitamininin sentezlenmesini sağlayabilirsiniz. Basitçe bacaklarınızı günlük 10 ila 15 dakika süreyle sabah erken güneş ışığında güneşlendirin.

Ayrıca, somon, sardalye, uskumru ve süt, portakal suyu veya tahıl gibi gıdalar D vitamini yönünden daha zengindir. Bu besinleri bol bol tüketin.

5. Daha Fazla Sıvı Alın

Dehidrasyon bacak güçsüzlüğünün ve kas kramplarının başlıca nedenlerinden biridir. Vücudunuzu rehidrasyon ederek kolayca bu durumu azaltabilirsiniz.

 • Su kaybını önlemek için gün boyunca bol miktarda su için.
 • Ayrıca, su bazlı meyve ve sebzeleri daha fazla tüketerek vücudunuzu nemli tutabilirsiniz.
 • Dehidratasyona neden olan kafeinli ve alkollü içeceklerden kaçının.

Not: Böbrek problemleri olan kişiler sıvı alımını artırmadan önce bir doktora danışsın.

6. Pekmez Yiyin

Güçlü kasları korumak ve bacak zayıflığı önlemek için, demir, B vitaminleri, kalsiyum ve potasyum için iyi bir kaynak olan pekmezi deneyin.

Pekmezdeki demir anemi (kansızlık) ile savaşır, B vitaminleri sağlıklı kaslar için önemlidir. Kalsiyum kaslara enerji sağlamaya yardımcı olur ve potasyum vücuttaki elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olur.

 • Bir fincan şeker pekmezine 1 yemek kaşığı sıcak su veya süt karıştırın. Karışımdan günde bir veya iki kez için.
 • Alternatif olarak, 1 fincan şeker pekmezi 2 çay kaşığı filtresiz elma sirkesi katın ve günde bir defa için.

7. Elma sirkesi

Elma sirkesi zayıf bacaklar için başka bir etkili çözümdür. Bu kaslarınızın güçlü olmasına yardımcı potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller ve B vitaminleri açısından zengindir. Onun asetik asit içeriği vücudunuzun yediğiniz besinlerdeki gerekli mineralleri emmesine yardımcı olur .

 • Bir bardak ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın.
 • Biraz ham bal ve limon suyu ekleyin.
 • Bu faydalı toniği günde bir veya iki kez için.

8. Süt

Süt bacak zayıflığı ile mücadelede başka bir iyi besindir. Bu süt ürünü kalsiyum, protein ve kas oluşturmanıza yardımcı diğer besin ile yüklüdür. Buna ek olarak, bir elektrolit olarak, vücudunuzu nemli tutar.

 • Bacaklarınıza güç sağlamak için günde iki kez 1 bardak az yağlı süt için.
 • Hatta 1 bardak sütte doğranmış incir, hurma ve bademi kaynatıp içebilirsiniz.

9. At kuyruğu

Bu bitki genellikle zayıf bacaklar için önerilir. Yüksek silika içeriği, kemik yoğunluğunu artırır ve kas gücünü destekler.

Buna ek olarak, vücuttaki kemik ve kasları güçlendirmeye yardımcı olan kalsiyum emilimi artar.

 • En fazla 2 hafta boyunca günde 2 bardak atkuyruğu çayı içebilirsiniz. Çay yapmak için, 1 fincan sıcak suya bir çay kaşığı at kuyruğu otu katın 5 dakika boyunca dinlendirin. İçerisine bir çay kaşığı bal katın ve için.
 • Ayrıca at kuyruğu takviyeleri alabilirsiniz. Doğru doz ve süre için doktorunuza danışın.

10. Sağlıklı Beslenin

Bacaklardaki zayıflığın ana nedenlerinden biriside iyi beslenememektir. Beslenme eksiklikleri dolaşımı engeller ve yorgunluğa, kas zayıflığına ve kramplara neden olabilir. Buna ek olarak, genel halsizliğe ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

 • Bacaklarınızdaki güçsüzlüğü azaltmak için diyetinize sağlıklı proteinleri dahil edin. Yumurta, yoğurt, soya ve fındık protein bakımından zengindir.
 • Kas güçsüzlüğü, bir potasyum eksikliğinin sonucu ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda fırınlanmış patates, muz, erik, kuru üzüm, kuru erik suyu ve domates suyu gibi potasyum yönünden zengin besinler yiyin.
 • Magnezyum kas sağlığını geliştirir, böylece kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, badem, lima fasulyesi, ıspanak gibi magnezyum yönünden zengin besinler yiyin.
 • Bacaklarda uyuşma önlemek ve güçlü kaslara sahip olmak için daha fazla B vitaminli gıdalar yiyin. Yumurta, mercimek, muz, buğday tohumu, fasulye, balık, yulaf ezmesi, peynir ve yoğurt B vitamini bakımından zengindir.

Ek İpuçları

 • Uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan veya  ayakta durmaktan kaçının.
 • Eğer sigara içiyorsanız, hemen bırakın.
 • Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri yemekten kaçının.
 • Ödemi (su tutma) önlemek için tuz tüketimini sınırlayın.
 • Kan dolaşımını artırmak için bacaklarınızı bir süre yüksekte tutun.

Yorumla

4 yorum