Zayıf Çocuklar için Kilo Almanın Sağlıklı Yolları

Ülkemizde obezite sorunu zamanla daha da yaygınlaşmasına rağmen, çocuklarda zayıflık oranı yaklaşık %10 civarındadır. Zayıf olmak ince görünmek veya fit görünmekten farklı bir durumdur.

Bazı çocuklar doğal olarak zayıf bir yapıya sahiptir ve bunu dengeli beslenme alışkanlıkları ve fiziksel etkinlikler ile sürdürürler. Bununla birlikte, çocuklarda zayıflık, beslenme, sağlık ya da duygusal sorunların işareti olabilir.

Çocuğunuzun zayıf olmasından dolayı endişe ediyorsanız öncelikle çocuk doktoruna danışın. Çocuğunuzun zayıf olmasının altında yatan neden eğer tıbbi bir rahatsızlık değilse, yapılacak şey, sağlıklı bir yolla kilo alımına yönelik beslenme olacaktır.

Yağlı ve şekerli gıdalardan alınan boş kaloriler birkaç kilo katabilir, ancak çocuğun güçlü kemikleri ve sağlıklı bir vücuda ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamazlar.

Çocuğunuz zayıfsa, tükettiği yemek ve atıştırmalıkların besin değeri açısından zengin olduğundan emin olun. Kilo alımı için en iyi protein kaynakları: Yumurta, fıstık ezmesi ve diğer fındık ezmeleri, fasulye çorbaları, humus ve tam yağlı süt, yoğurt ve peynirdir. Fıstık ve avokado, çocuğunuzun kilo almasına yardımcı olmak için sağlıklı yağ kaynakları iken; Kepekli ekmek, makarna, patates püresi ve sıcak tahıllar mükemmel karbonhidrat kaynaklarıdır.

Çocuklarda Zayıflık Sorunu için Yüksek Kalorili Gıdalar Kullanın

Zayıf çocuğunuz için atıştırmalıklar hazırlarken hazırladığınız yiyeceklerin kalori açısından zengin ve lezzetli olmasına dikkat edin. Aşağıda sıraladığımız yüksek kalorili ve lezzetli gıdaları düşünün, çocuğunuz için kilo almanın sağlıklı yollarını deneyin.

  • Taze avokadolar, soğanlar ve domateslerle bir Meksika klasiği olan  guacamole yapın veya avokadoyu çocuğunuza diğer meyvelerle birlikte yedirin. ( Avokado ülkemizde çok az tüketilmektedir. Ancak besin ve enerji değeri yüksektir. Yağ ve protein kaynağıdır. Aynı zamanda  A, E ve B vitaminlerini ve potasyum minerallerini içinde barındırır.)
  • Eğer çocuğunuz kahvaltı yapmayı veya yemek yemeyi sevmiyor ise, çeşitli meyve püreleri hazırlayarak hem tadı güzel hem de kolay yolla besin ve kalori değeri yüksek gıdaları yemek için bir anlamda çocuğunuzu ikna etmiş olursunuz. Meyve püresi hazırlarken bir çok meyve çeşidini kullanın. Tam yağlı yoğurt, fındık veya fıstık ezmesi ile de çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde kilo almasını sağlayabilirsiniz,
  • Fındık, kurutulmuş meyve ve çikolata ile yapılan karışımı da tam yağlı yoğurt ile karıştırabilirsiniz.
  • Humus ve fasulye sadece iyi aperitifler yapmakla kalmaz, protein ve yağ için mükemmel bir kaynaktır.

Bu gıdalar çocuğunuza önemli ölçüde protein, yağ ve vitamin sağlayacağı gibi öğünleri çocuğunuza sevdirmenin de güzel bir yoludur. Çocuklarınızın yemek yemeyi sevmesi için onları eğlendirecek yollar da deneyin ve yemek yemeyi onlar için keyifli bir iş haline getirmeye çalışın.

Doktorlar, diyetlerine yeni gıdalar eklemeyi reddeden seçici yiyiciler için yüksek kalorili bir ilave içecek önerebilir. Ancak meyve suları ve süt gibi içecekler kalori ve şeker bakımından zengindir. Yemek iştahlarının kesilmesini önlemek için çocuklarınızın meyve suyu ve süt gibi içecekleri yemek öğünlerinden önce  tüketmemesine dikkat edin.

Çocuğunuz düzgün şekilde besleniyor ancak yine de kilo alamıyorsa, bu durumla ilgili sağlık kuruluşlarına başvurun. Yine de, biraz sabırlı olun ve çocuğunuza yemek yemeyi sevdirmeye çalışın.

Unutmayın ki çocuğunuzun iyi bir boy ve kilo dengesi olmasını ve sağlıklı büyümesini istiyorsanız bunun yolu sağlıklı ve düzgün beslenmeden geçiyor.

Yorumla