Zerdeçal ile Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır

Dünya Dermatoloji Akademisi’ne göre, sivilce yılda 50 milyondan fazla kişiyi etkileyen en yaygın cilt sorunlarından biridir.

Bu kronik, iltihabi durum yüz, boyun, göğüs, sırt, omuz ve üst kollarda oluşabilir.

Bugün sizlerle beraber sivilce tedavisi için zerdeçal maskesi yapacağız.

Bu yazımızda parlayan ve sivilceli ciltler için kullanacağınız iki çeşit yüz maskesi tarifi var. Hadi başlayalım.

Gram Un ile Hazırlanan Zerdeçallı Sivilce Maskesi

İhtiyacımız olacak malzemeler :

 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu
 • 2-3 yemek kaşığı sade yoğurt
 • 2 çay kaşığı gram un
 • Limon suyu (isteğe bağlı)
 • Bir kase ve karışıtırma kaşığı
 • Ölçü kaşıkları

Hazırlanışı

1. Bir karıştırma kabına 2 ila 3 çorba kaşığı yoğurt koyun. Yoğurdun peynir altı suyundan arınmış olduğundan emin olun.

2. Kaseye 2 çay kaşığı gram un ekleyin.

3. Son olarak, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin. Arkadaşlar en etkili sonuçlar için organik zerdeçal tozu kullanın.

4. Düzgün bir kıvam elde edene kadar kasedeki malzemeleri iyice karıştırın.

5. İsteğe bağlı olarak, maskeye biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Tekrar iyice karıştırın.

Evet artık ev yapımı zerdeçalla yapılan yüz maskemiz hazır.

Bir makyaj fırçası kullanarak maskesi eşit bir şekilde yüzünüze (cildinize) uygulayın. Tamamen kurumasını bekleyin, kuruduktan sonra parmaklarınızı hafif bir şekilde ıslatarak maskeyi yüzünüzden çıkarabilirsiniz. Son olarak, yüzünüzü yıkayıp durulayın. Bu zerdeçalla yapılan sivilce maskesini haftada iki defa uygulayabilirsiniz.

Neem Tozu ile Hazırlanan Zerdeçallı Sivilce Maskesi

zerdeçallı sivilce maskesi

İhtiyacımız olacak malzemeler:

 • 1-2 çay kaşığı zerdeçal tozu
 •  1 yemek kaşığı yoğurt
 • Neem tozu (Bir avuç toz hazırlamak için 1 yemek kaşığı neem yaprağı lazım)
 • Yarım limondan elde edilen taze limon suyu
 • Tava
 • Öğütücü
 • Ölçü kaşıkları
 • Kase ve karıştırma kaşığı

Hazırlanışı

1. Neem yapraklarını ocağın üzerindeki tavanın içine koyup düzenli olarak karıştırarak kızartın. Alternatif olarak, neem yapraklarını mikrodalga fırında kurutabilirsiniz.

2. Yaprakları bir öğütücüye koyun ve toz haline gelene kadar ezin.

3. Bir karıştırma kabına 1 yemek kaşığı neem tozu koyun.

4. Kaseye 1 ila 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin.

5. Yanı sıra 1 çorba kaşığı yoğurt ekleyin. Kullanmadan önce yoğurdun peynir altı suyunu ayırın.

6. Şimdi, kaseye yarım limonun suyunu sıkın.

7. Malzemeleri kalın bir hamur haline gelinceye kadar iyice karıştırın. Evet artık zerdeçallı sivilce maskeniz kullanıma hazır.

 

Yüz maskenizi düzgün bir şekilde yüzünüze ve boynunuza yayın ve 15 dakika boyunca bekletin. Ardından yıkanıp durulanabilirsiniz. Yöntemi haftada bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Cildinize yüz maskesini uygulamadan önce eğer varsa herhangi bir kozmetik, losyon veya krem ​​atıklarını iyice temizleyin.
 • Evde yüz maskeleri yaparken mümkün olduğunca organik ürünler kullanmaya çalışın.
 • Yoğurdun peynir altı suyunu ayırmak için, yoğurdu ince bir muslin kumaşına koyun ve altına bir kap koyarak yüksek bir yerden asın. Yaklaşık 3 ila 4 saat bekleterek peynir altı suyunu ayırabilirsiniz.
 • Eğer yeterli zamanınız varsa neem yapraklarını gölge bir yere bırakın ve kurumasını bekleyin. Havanın durumuna bağlı olmak üzere genellikle 2 – 3 gün içinde tamamen kurur.
 • Yoğurt için bir alternatif olarak çiğ sütü de kullanabilirsiniz.
 • Kesinlikle doğal limon suyu yerine şişelerde bulunan içinde ne olduğu belli olamayan limon sularından kullanmayın.
 • Eğer cildinizin herhangi bir yerinde bir kesik veya yara varsa yüz maskesinin içine limon suyu katmayın. Limonun asidik yapısı yanmaya neden olabilir.
 • Limon suyu yerine, gül suyu da kullanabilirsiniz.
 • Zerdeçal geçici süre için cildinizde leke bırakabilir. Sarı lekelerden kurtulmak için, yaklaşık 5 dakika boyunca cildinize bir biraz soğuk süt uygulayıp durulayın. Bu yöntem aynı zamanda cildinizi yumuşatacak ve pürüzsüz bir hal aldıracaktır.

Yöntem ve malzemeler hakkında kısa bilgi 

Özellikle günümüzde her genç ve yetişkin insan parlayan ve sivilcesiz bir cilt istiyor. Parlayan ve sivilcesiz cilt kişinin kendine olan güvenini artırır. Sivilceli yüzü olan bir insan kalabalık içinde hemen fark edilir buda kişinin kendine güvenini sarsar.

Parlak ve sivilcesiz bir cilt için yapılan güzellik rejimleri bir çok kültürde yıllar boyu varlığını devam ettirmiştir. Bunun için kimyasal bazlı kozmetik ürünleri kullanmayın, bunun yerine ev yapımı sağlıklı yüz maskelerini kullanabilirsiniz.

Zerdeçal, ev yapımı güzellik maskelerinde kullanılan en yaygın maddeler biridir. 2013 yılında Kimya ve İlaç Bülteninde yayınlanan bir araştırmaya göre zerdeçalda bulunan kurkumin bileşiğinin sivilceye neden olan P. acnes bakterilerini inhibe eden anti mikrobiyal aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur.

zerdeçallı sivilce maskesi

Zerdeçallı sivilce maskesinde ihtiyaç duyacağımız maddelerin başında yoğurt, gram un, limon ve neem yaprağı gelir.

Yoğurt ölü cilt hücrelerini kurtulmanıza yardımcı olur ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltan laktik asit içerir. Hatta cilde parlayan bir görünüm vermek için cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Ayrıca nohut unu olarak bilinen gram un, cildi temizlemeye ve sırayla ciltteki aşırı yağı absorbe ederek sivilce oluşumunu önüne geçer.

Ayrıca hint leylağı olarak bilinen neem, antiseptik, antioksidan ve diğer iyileştirici özellikleri sayesinde cildinizi sağlıklı ve kusursuz bir şekilde tutmanıza yardımcı olur.

Limon da sivilce ve akne eğilimli ciltler için faydalıdır, ama hassas bir cildiniz varsa limonu kullanmayın. Cildinizin limon suyuna duyarlı olup olmadığını görmek için önceden test edin.

Limon içinde bulunan L-askorbik asit sivilceleri kurutup temizleyen doğal bir sıkılaştırıcı olarak çalışır. Buna ek olarak, antibakteriyel özellikleri sayesinde sivilce üreten bakteriler ile mücadeleye yardımcı olur.

Yorumla