Zihni Sakinleştirici En İyi 10 Hobi

Aktif olarak bir hobiye aşırı düşkünlük zihni sakinleştirmek için en iyi yoldur. Hobiler sizi yoğun ve stresli yaşamdan uzaklaştırarak zihninizin sakinleşmesine yardımcı olur.

Hobinizi gerçekleştirirken o aktivite dışında her şeyi bir kenara bırakmak size adeta bir meditasyon etkisi yaratacak ve gevşemenizi sağlayacaktır.

Eğlenceli hobileri basitçe tanımlamak gerekirse sizin yaratıcı yeteneklerinizi kapsayan bir faaliyet ya da size keyif veren bir ruh hali yaşamanızı sağlayacak çeşitli aktivitelerdir.

İşte sizlere zihni sakinleştirmeye yardımcı olan en iyi 10 hobi;

1. Müzik

Müzik rahatlatan hobiler arasındadır. Zihni sakinleştirecek en güzel sanattır. İster dinleyin isterseniz beste yapın, her türlü müzik aktivitesi zihni rahatlatarak stresi azaltır. Gerçekleştirilen bazı bilimsel çalışmalar sonucunda müzik terapisinin kaygıyı azalttığı, bilişsel sağlığı geliştirdiği, ağrıları azalttığı ve güçlü duygulara teşvik ettiği kanıtlanmıştır.

Stanford Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bazı araştırmalarda müzik ritminin beyni uyardığı, nörolojik bazı durumların tedavisinde terapi etkisine sahip olduğu ve beyin fonksiyonlarını geliştirdiği ortaya konulmuştur.

Hafif bir müzik zihinde ve vücutta hasara neden olan stres hormonunun azalmasına yardımcı olur. Stres atmak için hobi arayanların yapması gereken ilk şeydir. Ayrıca herhangi bir müzik aleti çalmak da stresi azaltmaya ve kişinin kendini ifade etmesine yardımcı olur.

Müzik beyin rahatlamasını teşvik etmenin en iyi yoludur.

2. Bahçe İşleri

bahçe işleri

Evde yapılacak değişik hobiler arayanlar, stres giderici ve ödüllendirici hobilerden birisi de bahçe işleri ile uğraşmaktır. Dışarıda doğa ile iç içe olmak oldukça keyifli bir iş olmakla birlikte ruhu dinlendirmektedir. Kuş sesleri, toprak ve çiçek kokuları, rüzgarın esintisi, güneş ve doğadaki her şey zihninizi ve ruh halinizi sakinleştirecek en güzel hobilerden biridir.

Bilim adamları toprakta bulunan bakterilerin adeta antidepresan işlevi gördüğünü ve serotonin üretimi gerçekleştirerek beyin hücrelerini geliştirdiğini düşünmektedirler. Araştırmacılar toprakta bulunan bakterilerin davranış öğrenme eğilimine yardımcı olduğuna inanmaktadır.

Ayrıca bahçede ot ekmek, toprağı kazmak ya da hasat yapmak gibi aktiviteler kas ve kemikleri güçlendirerek fiziksel sağlığa da faydalı olmaktadır.

3. Boyama

resim yapan kız

İlginç hobiler arayanlar, Johann Wolfgang von Goethe’nin de dediği gibi ”Dünyadan kurtuluş için sanattan daha iyi bir yol yoktur ve sanat sayesinde bir insan dünya ile daha sıkı bir bağ oluşturabilir”. Boyama zihni sakinleştirmek ve rahatlamak için en güzel yoldur. Farklı renkler farklı enerji özelliklerine sahiptir. Bu da ruh halinizi önemli ölçüde düzenleyecektir.

Örneğin; mavi huzur verir, kırmızı tutkuyu, turuncu canlılığı, sarı iyimserliği, yeşil tazeliği ve mor meditasyon ile yaratıcılığı ifade eder. Ayrıca bu eğlenceli hobi sayesinde zihniniz açılır ve yaratıcılığınız daha da genişler.

Aslında boyama bastırılmış öfkeyi, gerginliği ve stresi azaltmak için serbest bir çalışma şeklidir.

Derin düşüncelerinizi resme yansıtmayı deneyebilirsiniz. Duygu ve düşünceleri yansıtmak için soyut olarak boyama yapmak en iyi evde yapılabilecek değişik hobilerden biridir.

4. El Sanatları

el sanatları

Uğraşabileceğim hobiler mi arıyorsun, örgü, dikiş ve diğer el sanatları da zihninizi rahatlatan ve aklınızı meşgul edebileceğiniz en iyi hobilerden biridir. Belirli bir öğe ya da desene odaklanmanız zihninizdeki stresleri konulardan uzaklaşmanızı sağlar. Aynı zamanda bu tarz aktiviteler bastırılmış hayal kırıklıklarını önler ve içinizdeki enerjiyi dışarıya çıkarmanız için oldukça yaratıcı çalışmalardır.

Yapılan bazı araştırmalar sonucu işçilikle alakalı hobilerin antidepresan etkisi bulundurduğu ve beynin yaşlanmasını önlediğini ortaya koymuştur.

İngiliz Dergisi’nde 2014 yılında yayınlanan Depresyon İşi ve Uğraşı Tedavisi isimli dünya çapında 3500 örgü katılımcısının yer aldığı bir çalışmaya göre katılımcılarının %81.5’i örgü örme sonrasında mutlu olmuşlardır.

Örme sırasında tekrarlanan eylemlerin ”dövüş ya da kaç” tepkisini dengelediği ve sinir sistemini düzenlediği görülmüştür. Ayrıca bazı el yapımı anne yadigarları ile tüm aile eğlenceli vakitler de geçirebilir. Bu tarz el işlerinin tamamlanması kişinin benlik duygusunu geliştirmesine ve kendisi ile ilgili olumlu duygular yaşamasına da katkı sağlayacaktır.

5. Fotoğraf Çekmek

Üretkenliği artıran başka bir yaratıcı ve eğlenceli hobi de fotoğraf çekmektir. Bir fotoğrafçının objektifinden derin düşüncelere dalmak farklı bir dünyayı görmenizi sağlayabilir. Her şeyin bir güzelliğe ve amaca sahip olduğunu fotoğraf sanatının rahatlatıcı etkisi ile öğrenebilirsiniz.

Ayrıca resimler hayata farklı bakış açısına sahip olmanızı ve zihninizi geliştirecek olumlu düşüncelere sahip olmanızı sağlar.

6. Okuma ve Yazma

okuma yazma

Okuma ve yazma aktivitesi insanların dinlenmek için kullandığı ortak hobilerden biridir. Sussex Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir çalışma okumanın dinlenmek için en iyi doğal yöntem olduğunu göstermiştir.

Sadece 6 dakikalığına gazete ya da kitap okumanın stres seviyelerini %68 oranında azaltmak için yeterli olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca bu aktivite kalp atım hızını yavaşlatmada ve kas gerginliğini azaltmada da oldukça faydalıdır.

Duygu ve düşüncelerinizi netleştirmek için onları bir kağıda dökerek stres atmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca okuma ve yazma kişinin kendini ifade edebilme yeteneğini de geliştirmektedir.

7. Yemek Yapmak

yemek pişirmek

Bazıları için sıkıcı bir iş olmasına rağmen birçok kişi için eğlenceli ve stres atmayı sağlayan hobilerden birisi de yemek yapmaktır. Zihni rahatlatmak için adeta terapi etkisi gösteren bir aktivitedir.

Sadece gıdaları kesmek ve doğramak bile büyük bir sakinleştirici etkisi gösterebilir.

Yemek pişirme, çeşitli tatlar, görsel zevkler, cızırtılı sesler ve farklı aromalar ile duyusal deneyiminizin gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca yaptığınız yemeklere yapılan yorumlar bu işi daha eğlenceli ve zevkli bir hobiye dönüştürür.

8. Evcil Hayvan Beslemek

evcil hayvan yetiştirmek

Bir köpeği sevmek ya da bir kediyi kucaklamak sizi rahatlatacak hobiler arasında yer alabilir. Yapılan araştırmalar evcil hayvanlarla yaşamanın kişinin ruh halini iyileştirdiği, yüksek tansiyonu düşürdüğü, trigliserid ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü gibi çeşitli faydalarını ortaya çıkarmıştır.

Birçok bilimsel araştırmalar sonucu evcil hayvan sahibi olan kalp hastalarının daha uzun yıllar hayatta kaldığı görülmüştür. Ayrıca çocuk hekimleri ve kliniklerde zihni sakinleştirmek, anksiyeteyi hafifletmek ve ruh sağlığını düzeltmek için akvaryumlar kullanılmaktadır.

Bir evcil hayvana sahip olmak hiç kuşkusuz ki bir hobiden daha büyük bir eğlencedir.

Bu hayvanlara gösterilen koşulsuz sevgi hem bir ödül hem de sorumluluktur. İnsanlar için hobi olarak yetiştirilebilecek evcil hayvanlar köpekler, kediler, kuşlar, balıklar, tavşanlar ve dağ gelinciği gibi birçok türdür.

9. Dans Etmek

dans etmek

Dans etmek sanat ve hareketleri bir araya getirerek duyguları ifade etmenin farklı bir türüdür. Dans vücudu dinçleştirmeye ve zihni güçlendirmeye yarar. Özellikle Tai Chi Chuan zihni sakinleştirmek için geliştirilmiş derin nefes alma ve gevşeme hareketleridir.

Pediatrics & Adolescent Medicine Archives’te İsveçli araştırmacılar tarafından yayınlanan bir çalışmada 8 ay boyunca haftada 2 kez dans programı uygulamanın stres, anksiyete, depresyon ve diğer duygusal sorunları yok etmek için önemli bir destek olduğu belirlenmiştir.

Eğlenceli bir hobi olan dans aynı zamanda kalp ve akciğer sağlığını da korumaktadır. Ayrıca fitnes ve aerobik kişinin kendine güven duygusunu geliştirmektedir.

10. Bisiklet Sürmek

Tekerlekler, pedallar, dişliler ve dünyayı turlamak oldukça heyecan vericidir. Bu anın tadını çıkarmak sizin beyninizdeki düşünceleri silerek çılgınlık yapmanızı ve huzursuzluktan kurtulmanızı sağlayacaktır. Bisiklet sürmek zihni uyararak çevreyi ve dünyayı keşfetmeyi sağlar.

Ayrıca bisiklet sürmek fiziksel aktivite sağladığı için kalp hastalığı, diyabet ve artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Hobiler her ne kadar eğlenceli ve duygusal sıkıntılardan uzaklaşmayı sağlasa da asla gerçeklerden kaçmak için bir araç olarak kullanılmamalıdır. Bilakis hobiler kişinin kendini dinlemesi, öz güven kazanmayı, pozitif olmayı,  fizyolojik değişiklikler sağlamayı ve beceri kazanmayı hedefleyen bir araç olarak kullanılmalıdır.

Değerli ziyaretçilerimiz çok fazla stresli günler yaşıyorsanız aşağıdaki linkte yer alan stressiz yaşamın sırları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Stresle Başa Çıkma Yolları – En Etkili 35 Yöntem Sayesinde Strese Son!

Yorumla